سی دی دریا
وزیر ارتباطات خبر داد

حركت وزارت ارتباطات حول ۳ محور در زمینه سرمایه گذاری خطر پذیر

حركت وزارت ارتباطات حول ۳ محور در زمینه سرمایه گذاری خطر پذیر

سی دی دریا: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه استارت آپها می توانند ساختارها را تغییر دهند، اظهار داشت: این وزارتخانه ۳ محور را در زمینه سرمایه گذاری خطر پذیر مورد پیگیری قرار می دهد.به گزارش سی دی دریا به نقل از مهر، محمد جواد آذری جهرمی امروز در مراسم رونمایی از خدمت «سرمایه گذاری جسورانه در ایده های نوآورانه» که به صورت آنلاین در صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، عنوان کرد: متأسفانه در کشور ساختارهایی وجود دارد که این ساختارها ما را ضعیف و نابود می کند.
وی با تاکید بر اینکه هیچ دشمنی نمی تواند به کشور ما حمله کند و ما را از بین ببرد، اظهار داشت: متأسفانه بعضی از ساختارهای درونی کشور می تواند ما را نابود کند. وظیفه استارت آپ ها این است که بتوانند چنین ساختارهای ضعیف در کشور را بازسازی کنند تا شاهد کارایی بهتری باشیم.
آذری جهرمی با تاکید بر اینکه در مقابل تغییر ساختارها همواره مقاومت هایی وجود دارد، افزود: این مخالفت ها همواره توسط کسانی است که در سیکل سنتی دستی بر آتش دارند و بزرگترین موانع رشد اکوسیستم هستند. وی با اشاره به اینکه مگر می شود کسی که بخواهد صادراتی داشته باشد، پرونده مالیاتی نداشته باشد، اظهار داشت: مگر امروز ما سیستم مالیاتی در درون کشور نداریم؛ خیلی دشوار می باشد وقتی کسی می خواهد صادراتی انجام دهد از سازمان مالیات بپرسیم که میزان پرونده مالیاتی و سوابق مالیاتی آن چقدر است و آیا مالیاتی پرداخت کرده یا خیر! کارتن خواب که مالیات ندارد.آذری جهرمی تصریح کرد: امروز در کشور علاوه بر سیستم مالیاتی، سیستم امکان اتصال به دستگاه ها و سازمان ها وجود دارد ولی چرا این اتفاق نمی افتد! در این حوزه باید به دنبال پرتقال فروش گشت. کسی در این حوزه از کره مریخ نیامده است اما عده ای وجود دارند که همواره در همه دولت ها هستند و در همه نهادها و دستگاه ها حضور دارند، همین افراد نمی گذارند. وی افزود: پیدا کردن این افراد کار سختی نیست، ازاین رو استارت آپ ها و اکوسیستم نوآوری کشور باید زنجیره پیوسته و سنتی که در کشور وجود دارد را بهم بزنند که در این راه سختی هایی وجود دارد. جهرمی اضافه کرد: در جریان استارت اپی که در کشور بوجود آمده هم عوامل حاکمیتی مشخص از جریان های خاص حضور دارند که آغاز به سرمایه گذاری در این اکوسیستم کردند؛ ولی در این فضا هر کدام از استارت اپ ها که متعلق به خودشان است را تقویت می کنند و مابقی را کنار می زنند. به قول وزیر ارتباطات، حالا در مرحله استارت آپ خوب، استارت آپ بد هستیم؛ در واقع استارت آپی که برای ماست از نوع خوب و استارت آپی که برای دیگران است، از نوع بد است؛ انحصارگری ها شروع می شود. نمونه نوین این امر این است که ۱۰ درصد درآمد و مالیات بخش فناوری و اطلاعات کشور را به صدا و سیمای انحصارگر بدهیم تا در این بخش انحصارگری کند. این بخش، این جریانات و این فرایند هم می گذرد و پشت در نمی ماند، چه ما باشیم و چه نباشیم.آذری جهرمی تصریح کرد: البته که اعضای اکوسیستم ما در مقابل این تغییرات نباید دلسرد شوند و باید بدانیم دشمن اکوسیستم، تغییر و پیشرفت هیچکدام از این موانعی که گفته شد نیست. اینها طبیعی است، چون که شما یک چرخه اقتصادی بزرگ را می آوردید و خودتان پیشران اقتصاد می شوید.آذری جهرمی با اشاره به اینکه جنگ های بزرگی در دنیا برای اقتصاد در حال شکل گیری است، اضافه کرد: آفت این اکوسیستم دلسرد شدن است؛ نباید این دلسردی رخ دهد و باید این تلاش ادامه پیدا کند. وزیر ارتباطات اظهار داشت: همواره انسان به دنبال آزادی و پس از آن امنیت است؛ این انسان بعنوان یک موجود اجتماعی اگر قرار باشد آزادانه هر کاری را انجام دهد با مطلوب دیگر که امنیت است در تعارض است، سیاستگذاری موفق در کشورهای مختلف دنیا این است که نقطه تعادل آزادی و امنیت را برقرار می کنند. کشور که نقطه تعادل بهتری را برگزیند کشور امن تر و آزادتری خواهد بود، نه می توان آزادی را به بهانه امنیت محدود کرد که قانون اساسی ما هم به آن تاکید دارد و ما در ابتدای تشکیل انقلاب پذیرفته ایم که چنین فرآیندی را باید بر آن حرمت قرار دهیم و نه عکس این فرایند امکان پذیر است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: سرمایه گذاری دولت ها در اکوسیستم استارت آپی برپایه ضوابطی شروع به کار می کند؛ اگر دولتها بدون هیچ گونه ضوابطی آغاز به سرمایه گذاری کنند، بزرگترین فسادها رخ می دهد. پس به بهانه پیشگیری از فساد اگر سرمایه گذاری دولت ها بعنوان یک بازیگر بزرگ اقتصادی در اکوسیستم استارت آپی را ما محدود نماییم، به بخش خصوصی ظلم کردیم و به بهانه امنیت، جلوی توسعه، پیشرفت و آزادی را گرفته ایم، اگر هم باز بگذاریم مشخص است که چه اتفاقی می افتد.حرکت وزارت ارتباطات حول ۳ محور در زمینه سرمایه گذاری خطر پذیروزارت ارتباطات در ادامه تصریح کرد: سیاستگذاری وزارت ارتباطات در این دوره از دولت، حول ۳ محور برای سرمایه گذاری خطر پذیر دیده شده که نخستین مسله ایجاد مچ فاوند بود. وی در مورد مچ فاوند افزود: بخش خصوصی عالم تر از بخش دولتی است و اگر در جایی سرمایه گذاری کرد، بیشتر منافع و اقتصاد صرفه خویش را در نظر می گیرد و به همان میزان وقتی بخش خصوصی در سرمایه گذاری خطر پذیر تصمیم گیری کرد، ما هم بعنوان دولت به همان میزان او را ترغیب به سرمایه گذاری خواهیم کرد.آذری جهرمی ضمن اشاره به محور دوم اظهار داشت: محور دومی که در سرمایه گذاری خطر پذیر در وزارت ارتباطات در نظر گرفته بودیم این بود که منابع وام های کم بهره را در اختیار شتابدهنده ها قرار دهیم و کمی ضریب ریسک آنها را ما متقبل شویم. وی ضمن اشاره به محور سوم اظهار داشت: ما در وزارتخانه در زمینه نقطه تعادل سرمایه گذاری به دنبال آن بودیم که به ازای موفقیت های ملموس پاداش های ملموس دهیم؛ در واقع به ازای نصب اپلیکیشن که توسط مردم نصب می شود، به گروه هایی که به این نقطه می رسند تسهیلاتی عرضه می نماییم. وزیر ارتباطات اضافه کرد: اتفاقات خوبی در بخش هایی از دولت در جهت سرمایه گذاری اتفاق افتاده است و معاونت علمی، وزارت ارتباطات، صندوق نوآوری و شکوفایی همچون ارگان هایی بودند که در این راستا، اقداماتی انجام داده اند.
آذری جهرمی ضمن اشاره به خدمت جدید صندوق نوآوری و شکوفایی تاکید کرد: حتما این حرکت ها می تواند ما را به نتیجه مطلوب نزدیک تر کند و اساسا آنچه که کشور را هدایت خواهد نمود به مسیر پیشرفت، مقاومت و ایستادگی نزدیکتر می کند.
به گزارش سی دی دریا به نقل از مهر، در این مراسم ۴ شتابدهنده دانش بنیان تفاهم نامه در زمینه سرمایه گذاری جسورانه در ایده های نوآورانه را با حضور رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات منعقد نمودند.


منبع:

1399/11/19
20:31:24
0.0 / 5
511
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا