سی دی دریا
دستاورد محققان دانشگاه تهران؛

تشخیص زودهنگام كرونا با دستگاه اندازه گیری اكسیژن در خلط

تشخیص زودهنگام كرونا با دستگاه اندازه گیری اكسیژن در خلط

به گزارش سی دی دریا محققان دانشگاه تهران موفق به ساخت دستگاهی شدند كه با نمونه خلط بیمار می تواند بیمار مبتلا به كووید۱۹ را تشخیص دهد.به گزارش سی دی دریا به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، پژوهشگران ایرانی مقاله ای در مجله Biosensors and Bioelectronics به چاپ رساندند که در آن جزئیات مربوط به ساخت دستگاهی برای تشخیص زودهنگام کرونا با استفاده از اندازه گیری میزان گونه های اکسیژن فعال (ROS) در خلط درج شده است.
محمد عبدالاحد محقق آزمایشگاه ادوات نانوبیوالکترونیک دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران اظهار داشت: در این مقاله نشان دادیم که چگونه می توان از گونه های اکسیژن فعال برای تشخیص بیماری های مربوط به ریه استفاده نمود. افزایش گونه های اکسیژن فعال در خلط یکی از شاخص هایی است که می تواند نشان دهنده بیماری کرونا باشد.
وی اضافه کرد: در بیماران کرونایی، حتی زمانی که هنوز علایم بیماری مشخص نشده است، میزان گونه های اکسیژن فعال در خلط بیمار تغییر می کند که این سنسور با استفاده از این شاخص می تواند وجود بیماری را مشخص نماید. دلیل افزایش گونه های اکسیژن فعال در خلط را می توان به عملکرد التهابی بدن در مقابل حضور ویروس نسبت داد. همینطور فعالیتهای سلولی هم در زمان درگیری با ویروس باعث تشکیل گونه های اکسیژن فعال می شوند.
عبدالاحد درباره توسعه این فناوری و تجاری سازی آن تصریح کرد: این پروژه در مرحله تجاری سازی است و تابحال این فناوری روی بیشتر از ۶۰۰ بیمار در بیمارستان های امام خمینی، بیمارستان لقمان حکیم، بیمارستان امام حسین و نورافشار مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج مثبتی به دست آمده است. هم اکنون این فناوری در شرکتی در حال تجاری سازی است. نتایج آزمون های به دست آمده از این دستگاه برای دریافت مجوزهای لازم به سازمان های مربوطه ارسال شده است.
عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران تصریح کرد: این دستگاه تنها برای تشخیص ویروس کووید ۱۹ نیست، بلکه برای تشخیص بیماری های ریوی قابل استفاده می باشد. بعضی از بیماری ها نظیر آسم و سل هم می توانند در خلط بیمار تغییراتی ایجاد کنند که با استفاده از این دستگاه قابل رهگیری هستند.
وی افزود: این دستگاه می تواند برای تشخیص زودهنگام بیماری کرونا استفاده گردد. در واقع اگر کسی توسط این دستگاه مشکوک به کرونا تشخیص داده شد باید برای تست های تکمیلی اقدام نماید. این دستگاه برای پایش جمعی و عام مناسب می باشد تا افراد کرونایی بی علامت را مشخص نماید.
به گفته عبدالاحد انتشار این مقاله در دومین نشریه مهم در حوزه الکتروشیمی نشان از اهمیت و تاثیرگذاری این فناوری دارد.
به گزارش سی دی دریا به نقل از مهر، دکتر محمد عبدالاحد درجه کارشناسی فیزیک را از دانشگاه علم و صنعت، کارشناسی ارشد فیزیک را از دانشگاه صنعتی شریف و دکترای مهندسی نانوالکترونیک را از دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران دریافت کرده و بعنوان عضو هیئت علمی در دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران فعالیت دارد. در خلال چهار سال قبل وی موفق به ثبت بیشتر از ۲۰ اختراع در آمریکا و انتشار بیشتر از ۵۰ مقاله در معتبرترین مجلات علمی دنیا شده که بیشتر آنها به روش های تشخیص سرطان مربوط است.
این مقاله با عنوان Real-time diagnosis of reactive oxygen species (ROS) in fresh sputum by electrochemical tracing; correlation between COVID-۱۹ and viral-induced ROS in lung/respiratory epithelium during this pandemic برای انتشار در مجله Biosens Bioelectron مورد پذیرش قرار گرفته است.


منبع:

1399/04/23
20:25:35
5.0 / 5
1619
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا