سی دی دریا
در خانه نوآوری و فناوری ایران؛

برگزاری رویداد برترین های دانش بنیان بخش کشاورزی فردا

برگزاری رویداد برترین های دانش بنیان بخش کشاورزی فردا

به گزارش سی دی دریا، معاون توسعه اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی اظهار داشت: نخستین نمایشگاه ملی اقتصاد دانش بنیان ایران(نمادیران) با عنوان کشاورزی نوآور و بهره ور، ۲۴ بهمن ماه در خانه نوآوری و فناوری ایران برگزار می گردد.به گزارش سی دی دریا به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، جواد مشایخ اظهار داشت: می خواهیم توانمندی شرکتهای دانش بنیان در حوزه های مختلف اقتصادی را در چارچوب رویداد نمادیران (نمایشگاه ملی اقتصاد دانش بنیان ایران) به نمایش بگذاریم. نخستین دوره این رویداد، فردا با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهور و وزیر جهاد کشاورزی برگزار می گردد که طی آن حدود ۵۰ شرکت دانش بنیان برتر فعال در حوزه غذا و کشاورزی حضور و مشارکت دارند. همچنین، رونمایی از چند محصول جدید دانش بنیان در حوزه کشاورزی از دیگر برنامه های این رویداد است.
وی در مورد هدف برگزاری رویداد تصریح کرد: معاونت علمی در دوره جدید بر حوزه های جدیدی تمرکز دارد که یکی از مهم ترین این حوزه ها، اقتصاد دانش بنیان است. برای همین تلاش می نماییم در رویداد نمادیران (نمایشگاه ملی اقتصاد دانش بنیان ایران) فعالیتهای صورت گرفته در معاونت علمی در حوزه اقتصاد دانش بنیان را توضیح و ترویج دهیم و همچنین، نمونه ای از پروژه های موفق انجام شده در حوزه اقتصاد دانش بنیان و ابزارهایی که معاونت علمی برای این مهم طراحی نموده و درحال اجرای آن است را توضیح دهیم. ازاین رو، هدف از برگزاری چنین رویدادهایی، وصل کردن شرکتهای دانش بنیان به بخش های مهم اقتصادی مانند حوزه غذا و کشاورزی و رفع مشکلات احتمالی آنها مانند مجوزها و بحث نفوذ به بازار است.
معاون توسعه اقتصاد دانش بنیان افزود: برگزاری چنین رویدادهایی را برای همه ستادهای توسعه اقتصاد دانش بنیان در دست اجرا داریم و مقرر شده است که هر یک از وزارت خانه ها در تعامل با ستاد مربوط، کار برگزاری این رویدادها را پیش ببرند. حمل و نقل، سلامت، انرژی و ورزش همچون حوزه هایی هستند که مذاکرات آنها صورت گرفته و برنامه ریزی و تدارکات لازم برای برگزاری رویدادشان در دست انجام است.
مشایخ با اشاره به اینکه زمانی می توانیم اقتصاد دانش بنیان را در کشور پیاده سازی نماییم که علاوه بر توجه به بخش های نوظهور اقتصاد، به بخش های سنتی اقتصاد هم دقت کنیم، خاطرنشان کرد: ما در معاونت توسعه اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی در تلاش هستیم تا فناوری و نوآوری را در قسمت های سنتی اقتصاد هم رسوخ و نفوذ دهیم. حوزه هایی مثل کشاورزی، امنیت غذایی، سلامت، دارو، درمان و تجهیزات پزشکی از حوزه هایی هستند که مسائل انباشته شده زیادی دارند و ازاین رو از بازار خوبی هم برخوردار می باشند و دانش بنیان های ما بایستی این بازار را هدف قرار دهند و ما هم بازار شرکتهای دانش بنیان را از این مسیر توسعه دهیم.
مشایخ افزود: ایران، اغلب بعنوان کشوری با اقتصاد سنتی شناخته می شود؛ بدین معنا که اغلب اقتصاد ما با نفت، زعفران، پسته و فرش گره می خورد اما ما در نمادیران می کوشیم تا ضمن حفظ اقتصاد سنتی، یک نمادسازی انجام دهیم. نماد امروز ایران در کنار محصولات سنتی گذشته، محصولات فناورانه ای است که راه به اقتصاد پیدا کرده است. تصویری که معمولاً از کارکردهای معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان وجود دارد، عموما ناظر بر کارکردهای توسعه فناوری، نمونه سازی و... است اما ما در «نمادیران» در صدد این هستیم که فعالیتهای معاونت را به اقتصاد کشور گره بزنیم و اثرگذاری این اقدامات و دستاوردهای فناورانه را بر کیفیت زندگی مردم، کاهش ارزبری، مقاوم سازی اقتصادی، مقابله تحریم و... نشان دهیم.
معاون توسعه اقتصاد دانش بنیان با اشاره به اینکه در گذشته های دور، ایران در زمینه بین المللی با عنوان «ایران فرهنگی» شناخته می شد و از یک زمانی به بعد این نماد تغییر پیدا کرد و ایران، چهره ای نفتی به خود گرفت، تصریح کرد: «ایران دانش بنیان» نمادسازی ای است که ما در نمادیران دنبال می کنیم و در عرصه های اقتصادی نمونه های مختلفی داریم که نشان داده است اقتصاد ما درحال حرکت به سمت دانش بنیان شدن است و دستاوردهای ما در حوزه های سلامت، کشاورزی و انرژی شاهدی بر این مدعا است. یکی از مهم‎ترین دغدغه های ما، امروز در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، تسریع سرعت نفوذ فناوری در این بخش ها و افزایش بهره وری و نوآوری است تا از رهگذار آن به سمت یک اقتصاد دانش محور حرکت نماییم، وقتی بتوانیم این تصویر را در سطح ملی ایجاد نماییم. تصویری که از ایران در سطح بین المللی ایجاد می شود، بطور قطع تصویر مطلوب تر و بهتری خواهد بود.
وی در انتها به ابزارهایی که معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان در راه تحقق اقتصاد دانش بنیان به کار گرفته است، اشاره نمود و عنوان کرد: این ابزارها، طیف گسترده ای را شامل می شود که از آن جمله، میتوان به ابزار «تولید بار اول» اشاره نمود. در این شیوه، ما تشریفات مناقصه را برای شرکتهای دانش بنیانی که برای نخستین بار، ساخت یک محصول را در دستور کار دارند، حذف می نماییم. در واقع، این ابزار، یک ابزار حمایتی است تا با استفاده از آن شرکتهای دانش بنیان در روال های بوروکراتیک مناقصه گیر نکنند و بتوانند به صورت تسهیل شده ای با شرکتهای دولتی قرارداد کاری خویش را منعقد کنند.
دومین ابزار، بحث «طرح های کلان» است، در این شیوه، یک توانمندی فنی به یک تقاضای بهره بردار وصل می شود و معاونت علمی هم از آن حمایت مالی می کند. اینها عموما طرح هایی هستند که منابع مالی قابل توجهی نیاز دارند و یک دستگاه شاید به تنهایی نتواند از عهده آن بربیاید؛ بنابراین ما آنها را در چارچوب طرح های کلان در معاونت علمی، مورد حمایت قرار می دهیم. از دیگر ابزارها هم میتوان به عرضه تسهیلات بانکی به پروژه های اولویت دار اشاره کرد؛ برای مثال، تسهیلات تبصره ۱۸ قانون بودجه، تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی، تسهیلات صندوق پژوهش و فناوری و.... همچون این اقدامات است.


منبع:

1402/11/24
08:30:36
0.0 / 5
96
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا