سی دی دریا

اسامی نخستین ماه نوردان عصر جدید فضایی هفته آینده اعلام می شود

اسامی نخستین ماه نوردان عصر جدید فضایی هفته آینده اعلام می شود

به گزارش سی دی دریا، ناسا اسامی خدمه مأموریت آرتمیس ۲(Artemis 2) را هفته آینده اعلام می کند تا نخستین فضانوردان مسافر ماه را در ۵۰ سال قبل که شامل ۳ آمریکایی و یک کانادایی خواهد بود، به صورت رسمی معرفی نماید.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، تنها یک هفته با بیان اسامی نخستین فضانوردانی که در عصر جدید فضایی به ماه سفر خواهند کرد، فاصله داریم.
ناسا و آژانس فضایی کانادا(CSA) روز سوم آوریل به صورت مشترک، نام سه آمریکایی و یک کانادایی را اعلام می کنند که در مأموریت آرتمیس ۲ که زودتر از نوامبر ۲۰۲۴ به فضا پرتاب نخواهد شد، به کره ماه خواهند رفت.
این چهار نفر در طول این مأموریت به دور ماه خواهند چرخید و نخستین مأموریت انسانی به کره ماه را از زمان فرود مأموریت «آپولو ۱۷» در دسامبر ۱۹۷۲ رقم خواهند زد.
ناسا متعهد شده است که برنامه آرتمیس بیشتر از مأموریت های آپولو نماینده خواهد داشت و مأموریت های اولیه آن نخستین زنان و نخستین فرد رنگین پوست را به کره ماه خواهد برد. اما این که کدام فضانوردان به ماه پرواز خواهند کرد هنوز حدس و گمان محض است، چونکه همه طرف ها این اطلاعات را تا زمان اعلام به دقت حفظ می کنند.
این رویداد بزرگ از میدان الینگتون (نزدیک مرکز فضایی جانسون ناسا) در هیوستون آمریکا برگزار می گردد و از تلویزیون ناسا هم پخش می شود.
این مراسم مقرر است ساعت ۱۱ بامداد روز دوشنبه سوم آوریل به وقت منطقه زمانی شرقی(ساعت ۱۸: ۳۰ روز دوشنبه ۱۴ فروردین به وقت ایران) آغاز شود.
مأموریت «آرتمیس ۲» لحظه بزرگی برای ناسا است، چون که برای نخستین بار در نیم قرن گذشته است که باردیگر انسان را به ماه می فرستد. رؤسای جمهور گوناگونی در دهه های بعد از مأموریت های آپولو جهت راه اندازی برنامه های کاوش ماه کوشیده اند و شکست خورده اند، اما از آنجاییکه جنگ سرد که به تحریک مأموریت های اولیه ماه کمک کرد، در پس زمینه محو شد، آن اراده پولادین در ۵۰ سال پیش دیگر وجود نداشت.
حالا ۵۰ سال بعد از آپولو، اوضاع بسیار متفاوت شده است. برای مثال، دولت ها دیگر نیازی ندارند که تمام هزینه ها را به تنهایی متقبل شوند و شرکتهای فضایی خصوصی می توانند بعضی از سخت افزارهای حیاتی را تأمین کنند. بعنوان مثال میتوان به موشک استارشیپ متعلق به شرکت اسپیس ایکس اشاره نمود که مقرر است مأموریت «آرتمیس ۳» را احیانا در سال ۲۰۲۵ بر روی سطح ماه فرود بیاورد.
ناسا برای کاهش بیشتر هزینه ها همینطور ساختار اکتشافی متفاوتی را از راه توافقنامه آرتمیس که هم اکنون توسط ۲۳ کشور امضا شده است، بوجود آورده است. این توافقنامه ها چارچوبی از اکتشافات فضایی صلح آمیز است که در کوتاه مدت منابع اقتصادی سایر کشورهایی را که مایل به رفتن به ماه هستند، جمع آوری می کند.
ناسا برخلاف دهه ۱۹۶۰ و زمانی که اکتشافات فضایی یک صنعت جوان با تعداد کمی از کشورهای شرکت کننده بود، هزینه های اکتشاف ماه را در برنامه آرتمیس با بازیگران بزرگی مانند آژانس فضایی اروپا و ژاپن تقسیم خواهد نمود. کشورهای دیگری مانند کانادا هم سخت افزارهای حیاتی را عرضه خواهند کرد. کانادا به مدت بیشتر از ۴۰ سال در زمینه رباتیک فضایی به ناسا کمک کرده است.
منبع:

1402/01/08
18:29:13
0.0 / 5
363
تگهای خبر: بازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سی دس دریا