سی دی دریا

فناوری های ایرانی برای مقابله با یخ زدگی از باغات میوه تا بال هواپیما

فناوری های ایرانی برای مقابله با یخ زدگی از باغات میوه تا بال هواپیما

سی دی دریا: سی دی دریا: در صورتیکه افزایش برودت هوا سبب خسارات شهری و صنعتی و کشاورزی می شود، پژوهشگران کشور محصولات دوستدار محیط زیستی برای کاهش خسارات ناشی از سرمازدگی در زمینه های مختلف ارائه کردند.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا، فصل زمستان با همه زیبایی های خود برای زیر ساخت های شهری و صنعتی خصوصاً در بخش سیستم های حمل و نقل دشواری هایی را به وجود می آورد. خسارت سرمازدگی زمانی چشم گیر می شود که به سبب تغییر اقلیم، سرمازدگی بی موقع مانند فصل بهار، حاکم شود.
ولی فناوران برای رفع هر یک از این چالش ها پاسخ های دوستدار طبیعت ارائه کردند، به شکلی که کاربرد آنها علاوه بر کاهش اتلاف انرژی و کاهش خسارات، از توقف کارهای شهری جلوگیری می کند.
سامانه ضد سرمای باغات
پژوهشگران یکی از شرکت های فناور مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان غربی سامانه ضدسرمازدگی را تولید و روانه بازار هدف کردند.
این شرکت سالانه توانایی تولید یک هزار دستگاه ضدسرمازدگی را در مدلهای ملخی چهار هکتاری و هشت هکتاری و ۱۲ هکتاری، مدل سیار چهار هکتاری، مدل جت فن و مدل جاهک معکوس دارد. هر دستگاه تولید این محصول بسته به مساحت تحت پوشش خود از ۶۲۰ میلیون ریال تا ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال قیمت دارد.
دستگاه ضد سرمازدگی باغات یک دکل و سازه ۱۲ متری با پروانه ۶ متری است و کاملا هوشمند است و می تواند پیش از وقوع سرمازدگی اطلاعات لازم را در دستگاه، سنجش و ذخیره کند. این دستگاه پیش از وقوع سرمازدگی بصورت اتوماتیک روشن می شود. نحوه تشخیص نوع و زمان سرمازدگی و زمان شروع بکار دستگاه توسط حسگر دما و نمودار تغییرات دمایی منطقه جغرافیایی صورت می گیرد.
این دستگاه بصورت اتومات، تمام اطلاعات باغ را دریافت می کند و بعد از تحلیل و ذخیره سازی بواسطه پیامک، اطلاعات را به باغدار و سازنده می رساند و باغدار را قادر به کنترل و هدایت ازراه دور می کند.
دستگاه ضد سرمازدگی مدل سیار این شرکت نیز قابلیت پوشش دهی تا ۴ هکتار باغ میوه را داشته و توانایی مقابله با سرمازدگی را دارد. سازه فلزی آن طوری طراحی شده که پس از استقرار در باغ، دکل خودرا تا ارتفاع ۸.۵ متری بلند و با دریافت دمای سطح بالای باغ و مقایسه آن با دمای محیط باغ و تحلیل شرایط تعریف شده با یک پروانه ۲ متری مبادرت به جابجایی هوای سطوح بالا به سمت پایین می کند.
سامانه ضد تگرگ
یکی از شرکت های فناور مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه صنعتی سهند این سامانه را به دو صورت نیمه هوشمند و کاملا هوشمند طراحی نموده و ساخته است.
سامانه ضد تگرگ این شرکت برای صیانت از مزارع، باغات کشاورزی و اماکن شهری و صنعتی مانند پارکینگ شرکت های خودروسازی کاربرد دارد و بهره گیری از آن سبب کاهش لطمه و خسارت ناشی از بارش دانه های تگرگ می شود.
این سامانه با انفجار گاز استیلن در یک محفظه انفجار ویژه (راکتور) و تولید و انتشار امواج صوتی به داخل ابرهای "تندری"، بوسیله ایجاد تلاطم در کریستال های یخی، موجب مختل شدن روند رشد دانه های تگرگ می شوند.
شیشه ضداتلاف انرژی یا کم گسیل ( Low-E)
این نوع شیشه های تولیدشده در یکی از گروههای صنعتی همچون فناوری هایی است که به کنترل انرژی کمک زیادی کرده است. این شیشه ها انتقال حرارت بسیار کمتری نسبت به شیشه معمولی دارند و مانند یک عایق حرارتی شفاف عمل می کنند. حدود یک سوم انرژی ساختمان از پنجره ها هدر می رود، بنا بر این این شیشه ها می تواند به کاهش مصرف انرژی کمک نماید.
این گروه صنعتی، شیشه کنترل کننده انرژی با نام اکواستار و اکواستار پلاس را با بهره گیری از فناوری نانو تولید می کند. این شیشه های دوجداره تا سه برابر بیش از دوجداره معمولی عایق حرارت بوده و این خاصیت موجب مزیت های فراوانی همچون جلوگیری از هدر رفت انرژی گرمایی، محافظت زیست محیطی به سبب کاهش در مصرف انرژی برای تامین گرما و جلوگیری از بخار کردن شیشه در فصول سرد سال می شود.
شیشه اکو استار یک شیشه کنترل کننده انرژی بی رنگ است که با روش پوشش دهی نرم تولید می شود. پوشش اکسید فلزی در وضعیت خلأ روی سطح شیشه به روش کندوپاش لایه نشانی شده و این پوشش امواج مادون قرمزکوتاه و بلند را بازتاب می کند. ظاهر شیشه اکواستار مانند شیشه دوجداره استاندارد معمولی در هر دو حالت عبور و انعکاس نور، عملکرد مشابهی دارد. اکواستار می تواند با به کار بردن آن با انواع دیگر شیشه ها جهت ایجاد عایق صوتی، امنیتی، دکوراسیون و حریم خصوصی ارتقاء یابد.
اکواستار دوجداره تا سه برابر بیش از دوجداره معمولی عایق حرارت است و این خاصیت موجب مزیت های فراوانی همچون جلوگیری از هدر رفت انرژی گرمایی، محافظت زیست محیطی به سبب کاهش در مصرف انرژی برای تامین گرما و جلوگیری از بخار کردن شیشه در فصول سرد سال می شود.
همین طور با در نظر گرفتن این که این نوع شیشه تا دو برابر از گرمای مستقیم خورشید جلوگیری می کند، دارای مزیت هایی همچون آسایش حرارتی در تابستان و کاهش هزینه ها برای تأسیسات سرمایشی است. علاوه بر آن، این نوع شیشه ها از ورود اشعه فرابنفش نیز جلوگیری می کنند.
شیشه اکواستار پلاس بوسیله لایه نشانی یک یا دو لایه نقره بر روی سطح شیشه به روش وکیوم و با فناوری نانو تولید می شود. شیشه شفاف معمولی دارای ضریب انتشار سطحی ۸۴ است و این به مفهوم تابش ۹۰ درصدی گرمای جذب شده بوسیله سطح شیشه است؛ اما هنگامی که پوشش های LOW-E بر روی شیشه اعمال می شود، میزان ضریب انتشار سطح به کمتر از یک کاهش پیدا می کند.
این محصول در ساختمان های تجاری، فضاهای نورگیر مانند گلخانه ها که عبور نور یا انعکاس پایین موردنیاز است و همین طور ساختمان های مسکونی و کلیه ساختمان هایی که در آن نیاز به استفاده از شیشه های سکوریت است، به کار می آید. شیشه اکو استار پلاس با حفظ ثبات مصرف انرژی تضمین کننده گرما در زمستان و سرما در تابستان و یک انتخاب عالی برای آب وهوای گرم و سرد شمرده می شود. با توجه به این که پوشش های LOW-E با عملکرد بالا در صرفه جویی انرژی موجب افزایش بازدهی ساختمان بوسیله کاهش مصرف انرژی می شود، سرمایه گذاری در این صنعت بازگشت سرمایه در آینده را بدنبال خواهد داشت.
رنگ های عایق حرارتی
پژوهشگران یکی از شرکت های فناور موفق به تولید رنگ های عایق حرارتی شده اند. این رنگ عایق حرارت حاوی ماده افزودنی آیروژل نانومتخلخل است که قابلیت استفاده در خیلی از مواردی را دارد که امکان استفاده از عایق های سنتی وجود ندارد و یا اقتصادی نیست.
این عایق ها سبب کاهش محسوس اتلاف انرژی شده، قابلیت نصب بر روی سطوح بسیار پیچیده را داشته، در عین حال که طول عمر بالایی دارند، نیاز به ادوات نصب رایج مانند ورق آلومینوم و بست ندارند. این رنگ ها جهت استفاده نیاز به نصاب حرفه ای نداشته و سرعت اجرای بسیار بالا دارند. همین طور قابلیت استفاده روی سطوح سیمانی، فلزی، شیشه ای، چوبی و گچ را دارند.
یک محقق در این زمینه می گوید: محصول رنگ نانوی عایق تولید شده برمبنای نتایج تست ها و بررسی های انجام شده توسط دپارتمان فنی سازمان USGBC آمریکا موفق به دریافت تاییدیه این دپارتمان شده است.
رنگ عایق با قابلیت کاهش مصرف انرژی
رنگ نانو عایق با کمک فناوری نانو تولید شده است که با قابلیت آنتی باکتریالی و شست و شو، به عنوان عایق رطوبتی و حرارتی در سازه ها به کار می رود.
در این نانو عایق ها از نانو کامپوزیت سیلیکا استفاده شده است و از آنجا که حاوی رزین آکریلیک پایه آب است، نیاز به حلال های شیمیایی ندارد و در رده رنگ های دوستدار طبیعت قرار می گیرند.
ضد یخ آسفالت
هم اکنون بجای استفاده از ضد یخ آسفالت در ایام سرد سال از شن و نمک در معابر استفاده می شود. در صورتیکه محصولات ضد یخ معابر، وارداتی است، یکی از شرکت های فناور این محصول را بومی سازی کرده است.
با توجه به این ضدیخ ها دیگر ضرورتی ندارد هر ساله شهرداری ها و فرودگاه ها، آسفالت معابر را تعویض کنند.
ضد یخ هواپیما
بال های هواپیما قطعات متحرکی دارند که در زمان نشستن هواپیما در باند فرودگاه ممکنست قطرات شبنم روی این قطعات نشسته و یخ بزند که ضد یخ مانع از یخ زدگی می شود.
ضد یخ بال های هواپیما در یکی از شرکت های فناور با الهام از رفتار سوسک صحرایی تولید شده است؛ چونکه وقتی قطرات شبنم بر روی سوسک صحرایی می افتد، ماده ای از خودش ترشح می کند که سبب تبخیر آب خواهد شد.
منبع:

1401/11/29
12:53:40
0.0 / 5
419
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
سی دس دریا