سی دی دریا

ریختن داروهای سرطان در مولکول های بطری شکل

ریختن داروهای سرطان در مولکول های بطری شکل

سی دی دریا: دانشمندان موفق به ایجاد مولکول هایی شبیه به بطری شده اند که می توانند ترکیبات دارویی را برای مبارزه با سرطان حمل کنند.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) مولکول هایی به شکل بطری ساخته اند که می توانند گروههای مختلفی از داروهای سرطان را با نسبت قابل قبولی حمل کنند.
آنها می گویند، آزمایش های این مولکول ها روی موش ها نتایج قابل توجهی را در مقایسه با تزریق و رها کردن داروها در بدن آنها نشان داده است.
داروهای فعلی سرطان می توانند در مقابل این بیماری مؤثر عمل کنند، اما متأسفانه همیشه دقیقاً به جایی که لازم است، نمی روند یا در مقادیر مناسب به نقطه مورد نظر نمی رسند و در نتیجه منجر به طیف وسیعی از عوارض جانبی سمی می شوند. همین طور گروه هایی از این داروها می توانند پتانسیل مبارزه با سرطان را چند برابر کنند، اما حفظ آنها تا رسیدن به هدف دشوار است.
جرمیا جانسون، نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: اگر سه داروی مختلف را به بدن تزریق کنید، احتمال این که نسبت صحیحی از آن داروها همزمان به سلول سرطانی برسد، خیلی کم است. این داروها دارای خواص متفاوتی هستند که موجب می شود به محلهای مختلف بروند و تاثیر دلخواه را نگذارند.
بدین سبب گروه پژوهشگران موسسه فناوری ماساچوست نوعی مولکول را توسعه داد که می توان آنرا به شکلی اصلاح کرد که حاوی چندین نوع دارو با نسبت های مناسب باشد و آنها را تا آن زمان که به سلول های سرطانی برسند، بی حرکت نگه دارد.
سپس این مولکول های حاوی دارو به مونومرها متصل می شوند و بعد از آن همه با هم مخلوط می شوند تا بلوک های سازنده پلیمرها را تشکیل دهند. این امر، یک نوع زنجیره متشکل از داروهای مختلف به وجود می آورد که از ستون مرکزی بیرون زده اند و به مولکول یک شکل قلم مویی می دهند.
پژوهشگران ابتدا این حامل های دارویی بطری مانند را مقابل سلول های سرطانی در ظروف آزمایشگاهی آزمایش کردند تا موثرترین نسبت های سه داروی سرطان مورد استفاده برای درمان مولتیپل میلوما(Multiple myeloma) را آزمایش نمایند که شامل بورتزومیب(bortezomib)، یک داروی محرک سیستم ایمنی به نام پومالیدومید(pomalidomide) و یک داروی ضد التهاب به نام دگزامتازون(dexamethasone) بود.
هنگامی که پژوهشگران نسبت های ایده آل را شناسایی نمودند، داروها را بوسیله مولکول های بطری شکل بر روی موش های مبتلا به مولتیپل میلوما تجویز کردند و این بطری های مولکولی حاوی هر سه دارو در مقایسه با تحویل داروها به روش سنتی بطور قابل توجهی رشد تومور را کاهش دادند.
این گروه همین طور دریافت که شاخه های حاوی داروی بورتزومیب بهتر از زمانی که دارو به شکل سنتی تحویل داده می شود، عمل می کند. همین طور عوارض جانبی را می کاهد، چونکه این دارو در صورت تزریق سنتی می تواند در گلبول های قرمز خون و همین طور سلول های سرطانی تجمع یافته و به آنها لطمه برساند.
با آنکه نتایج این مطالعه بسیار جذاب به نظر می آید، باید به خاطر داشت که این پژوهش هنوز در مراحل اولیه است و نتایج در موش ها همیشه در انسان نیز یکسان نیست.
پژوهشگران قصد دارند به توسعه این مولکول های بطری شکل برای آزمایش های بالینی نهایی ادامه دهند و همین طور به بررسی سایر ترکیبات دارویی که می توانند حمل کنند، بپردازند که می تواند شامل سایر روش های درمانی مانند تحویل آنتی بادی ها و mRNA باشد.
این پژوهش در مجله Nature Nanotechnology انتشار یافته است.1401/11/12
09:03:09
0.0 / 5
487
تگهای خبر: سازنده , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سی دس دریا