سی دی دریا
رئیس شورای انجمن های علمی:

بودجه انجمن های علمی با حق عضویت تامین نمی شود

بودجه انجمن های علمی با حق عضویت تامین نمی شود

به گزارش سی دی دریا، رییس شورای انجمن های علمی با اشاره به اینکه «بودجه انجمن های علمی با حق عضویت تامین نمی شود»، اظهار داشت: بهتر است حالا که فصل تدوین بودجه است، با رایزنی با سازمان برنامه و بودجه، اعتبارات انجمن های علمی افزایش پیدا کند.به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا، مجید قاسمی، امروز (سه شنبه) به مناسبت هفته پژوهش و فناوری در نشست بازآفرینی نقش انجمن های علمی و ایجاد هم افزایی بین آنها با تأکید بر اهمیت شناخت اهداف و ماموریت های انجمن های علمی، اظهار داشت: در شورای انجمن های علمی، اهداف و ماموریت های انجمن های مختلف و انجمن های غیرفعال را بررسی کردیم تا در مورد ادامه کار انجمن های غیرفعال تصمیم بگیریم.

رئیس شورای انجمن های علمی در این جلسه که با حضور دکتر صالحی معاون پژوهشی وزیر علوم و رییس کمیسیون انجمن های علمی وزارت علوم برگزار شد، افزود: از تعداد ۴۲۲ انجمن حدود ۲۵۰ انجمن نمره A تا C دارند، این انجمن ها ۲۴۲ هزار نفر عضو فعال دارند، یعنی بطور متوسط، هر انجمن حدودا ۱۰۰۰ عضو فعال دارد، ولی بطور کلی انجمن باید فعال باشد تا عضو شدن افراد در آن جذاب باشد.

وی در ذکر علت های فعال نبودن برخی انجمن های علمی، اظهار داشت: فعالیت در انجمن علمی نوعی نهضت و عشق است، اما بطور کلی بودجه انجمن های علمی با حق عضویت تامین نمی شود و نیاز به بودجه بیشتر است.

قاسمی افزود: بهتر است حالا که فصل تدوین بودجه است، با رایزنی با سازمان برنامه و بودجه، اعتبارات انجمن های علمی افزایش پیدا کند.

وی ضمن اشاره به اهمیت فعالیت انجمن ها در بیان مثالی، اظهار داشت: انجمن مدیریت ایران در سالهای قبل مسئولیت های اجتماعی را در ادبیات مدیریت کشور وارد کرده، به همین شکل دولت، ماموریت ارزیابی دستگاه های دولتی را به این انجمن واگذار کرد.

قاسمی اشاره کرد: به دغدغه وزارت علوم برای تعیین انجمن های غیرفعال احترام می گذاریم و باید وضعیت این انجمن ها روشن شود، ولی باید از انجمن های فعال هم بیشتر حمایت کرد.

وی با اشاره به برخی مشکلات انجمن های علمی، اضافه کرد: امروز اگر یک عضو انجمن علمی بخواهد جهت شرکت در کنفرانس علمی به خارج برود، برای دریافت ارز با مانع روبروست. در صورتیکه با هماهنگی با بانک مرکزی کاملا قابل حل است. البته برای تامین بودجه ریالی ماموریت های اعضای انجمن علمی هم هنوز منبع مشخصی وجود ندارد.

رئیس شورای انجمن های علمی، اشاره کرد: امسال در سال جهانی علوم پایه، ولی بودجه کل کشور برای انجمن های علوم پایه ناچیز است. در صورتیکه انجمن های علوم پایه در ارتقای جایگاه علوم پایه در کشور می توانند نقش مهمی داشته باشند.

وی یکی از راه های تقویت فعالیت انجمن های علمی را توجه بیشتر به آموزش در دوران مدارس دانست و تصریح کرد: باید مشکلات را از دوران دانش آموزی و مدرسه حل نماییم.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت علوم؛ قاسمی در آخر از وزارت علوم خواست تا بیش از انجمن ها حمایت کند و انجمن های علمی هم برای تامین نظر وزارت علوم قیام کنند.
1401/09/23
11:08:57
0.0 / 5
517
تگهای خبر: آموزش , دستگاه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا