سی دی دریا
بر پایه زئولیت طبیعی فرآوری شده؛

جاذب فلزات سنگین و مواد سمی از پساب های صنعتی تولید شد

جاذب فلزات سنگین و مواد سمی از پساب های صنعتی تولید شد

پژوهشگران یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید جاذب فلزات سنگین و مواد سمی پسماندهای صنعتی و رطوبت بر پایه زئولیت طبیعی فرآوری شده شدند.محمد طبیبی، مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ماده معدنی زئولیت از نوع «کلینوپتیلولیت» دارای خاصیت جذب رطوبت، مواد سیال، کاتیون ها و هیدروکربورها است که باتوجه به نوع فرآوری کاملا گزینشی این ماده، درصدد برآمدیم از آن، جاذبی برای تصفیه پساب صنعتی به تولید برسانیم.
وی با اعلان اینکه زئولیت به جذب ماده مضر یا مفید می پردازد، اظهار داشت: بدین جهت ماده مناسبی برای جذب پساب صنعتی محسوب می شود.
طبیبی اشاره کرد: این خاصیت جذب به سبب حضور یون های منفی آزاد در کناره های شبکه مولکولی clinoptilolite است که با فرآوری شدن، فعال شده و عمل حبس کاتیون ها (فلزات سنگین و سایر مواد بنابه نوع گزینش شدن) را بطور کامل انجام می دهد.
وی اضافه کرد: همین طور باتوجه به خاصیت تبادل یونی این ماده معدنی، می توان تمام فرآیند از پیش تعیین شده در جداسازی نمک فلزات، آب، هیدروکربور، فلزات و برخی غیر فلزات را با اطمینان کامل در فرآیند تصفیه پساب صنعتی انجام داد.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با اعلان اینکه پایلوت این طرح نیز اجرائی شده است، اضافه کرد: جاذبی که تهیه کردیم، با بهره گیری از قدرت جذب فلزات سنگین و مواد سمی می تواند شیرابه پسماند شهری را به کود تبدیل کند که بصورت نیمه صنعتی در کهریزک اجرائی شده است.
وی درباب تفاوت پروژه های دیگر حوزه تصفیه پساب که توسط سایر پژوهشگران کشور انجام گرفته، اظهار داشت: برخی از شرکت های دیگر ادعای گوگردزدایی محصولات سنگین نفت همچون مازوت در سطح آزمایشگاهی را داشته اند اما به سبب عدم دسترسی به کاتالیست مناسب، و عدم اجرای پایلوت پروژه، نتایج پروژه ها مشخص نبوده است.


1400/07/11
23:57:11
0.0 / 5
618
تگهای خبر: شبكه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا