سی دی دریا
در گزارش سی دی دریا اعلام شد

آخرین وضعیت ساخت ونتیلاتور غیر تهاجمی جهت استفاده خانگی

آخرین وضعیت ساخت ونتیلاتور غیر تهاجمی جهت استفاده خانگی

سی دی دریا: پژوهشگران كشور در حال ساخت ونتیلاتور پرتابل یا غیر تهاجمی هستند كه از نظر عملكردی شبیه ونتیلاتورهای تهاجمی هستند. این ونتیلاتور را بیماران می توانند در منزل استفاده كنند.دکتر محمدرضا مدرسی فوق تخصص ریه کودکان و مدیر بخش علمی یک شرکت دانش بنیان سازنده ونتیلاتور پرتابل یا غیر تهاجمی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: پیش از شیوع ویروس کرونا تصمیم به ساخت ونتیلاتوری پرتابل داشتیم و تحقیقات خودرا دراین زمینه شروع کردیم. بهنگام شیوع ویروس کرونا در کشور، ساخت این دستگاه توسط دو شرکت دانش بنیان شروع شد.
رئیس بخش ریه اطفال بیمارستان طبی کودکان با اعلان اینکه صفر تا صد طراحی و تولید دستگاه غیر تهاجمی یا پرتابل را این دو شرکت دانش بنیان در دست گرفت، اشاره کرد: دانش فنی تولید ونتیلاتور پرتابل را به دست آورده ایم بطوریکه تعدادی از نخبگان کشور حتی نرم افزار این دستگاه را طراحی نموده اند.
وی با اعلان اینکه تولید قسمتی از این دستگاه بواسطه هوش مصنوعی بوده، بیان کرد: یکی از شرکتهای دانش بنیان روی بخش فنی و شرکت دیگری روی بخش نرم افزاری دستگاه ونتیلاتور پرتابل کار می کنند که تابحال هم ۸۰ درصد کار به پایان رسیده است.
مدیر بخش علمی یک شرکت دانش بنیان طراح ونتیلاتور پرتابل اظهار داشت: این دستگاه عیناً کاربردهای ونتیلاتور تهاجمی را دارد اما تفاوت آن در این است که لوله ای در ریه بیمار کار گذاشته نمی گردد و تنها یک ماسک شبیه ماسک اکسیژن روی صورت بیمار قرار می گیرد.
وی با اعلان اینکه بعضی بیماران ریوی که توانایی اکسیژن سازی و دفع دی اکسید کربن از بدن را ندارند از این دستگاه استفاده می نمایند، بیان کرد: ما در این موارد استفاده از دستگاهی که کمک نماید بیمار به آسانی نفس بکشد را تجویز می کنیم؛ در واقع استفاده از ونتیلاتور کمک می نماید که بیمار به آسانی نفس بکشد.
مدرسی اشاره کرد: ونتیلاتورهای تهاجمی برای بیمارانی که حال وخیمی دارند استفاده می شود اما از این دستگاه می توان در افرادی که حال وخیمی دارند در منزل استفاده نمود.
وی با اعلان اینکه افرادی که مشکلات ریوی دارند استفاده کننده این دستگاه هستند، بیان کرد: همین طور افرادی که مبتلا به کووید ۱۹ می شوند و مشکلات ریوی در آنها پدیدار می شوند نیز می توانند از این دستگاه بهره ببرند.
به گفته مدیر بخش علمی شرکت دانش بنیان طراح ونتیلاتور پرتابل، ونتیلاتوری که طراحی نموده ایم ونتیلاتور ایرانیزه ای است که در واقع خیلی از مراحل ساخت و حتی قطعات آن در کشور موجود است بنا بر این نسبت به نمونه خارجی از قیمت پایینی برخودار است و حدس می زنیم پس از تکمیل یک چهارم یا یک پنجم نمونه خارجی قیمت داشته باشد.
مدرسی با اعلان اینکه ساخت این دستگاه از خروج ارز از کشور جلوگیری می کند، اشاره کرد: پیش بینی کرده ایم که به زودی یعنی ۲-۳ ماه آینده ساخت این دستگاه تمام شود که پس از آن مبادرت به ستاندن مجوز از اداره تجهیزات پزشکی می نماییم و اثر بخشی آنرا مورد بررسی قرار خواهیم داد.
وی افزود: برای این کار مبادرت به ستاندن کد اخلاق از معاونت پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی تهران کرده ایم تا بعد از ستاندن مراحل تست را انجام دهیم و آنرا وارد بازار نماییم.
مدرسی اشاره کرد: اگر به نتیجه برسیم مقدمات صادرات آن به کشورهای همسایه نیز فراهم خواهد شد.
مدیر بخش علمی یک شرکت دانش بنیان اضافه کرد: همین طور پس از آن درصدد خواهیم بود که استانداردهای اروپا را خذ نماییم تا صادرات به این کشورها را نیزداشته باشیم.
وی با اعلان اینکه مطمئن هستیم که این دستگاه از کیفیت بالایی برخوردار است، بیان کرد: این دستگاه در تمام رده های سنی، بیمارستان، منزل برای افرادی که از بیمارستان مرخص می شوند، کودکانی که مشکلات عصبی عضلانی دارند، افراد با مشکلات ریوی و یا افرادی که بهنگام خواب خروپف می کنند و قطعی نفس دارند قابل استفاده و کاربرد است.
مدرسی اضافه کرد: پیش بینی می نماییم بیشتر مصرف این دستگاه در منزل باشد.
وی با تاکید بر اینکه این کار تحقیقاتی با حمایت و نظارت ستاد توسعه فناوری سلول بنیادی معاونت علمی و فناوری در حال انجام می باشد، بیان کرد: این ونتیلاتور از تکنولوژی بالایی برخوردارست که طراحی صددرصدی آن بر عهده پژوهشگران کشور است.


منبع:

1399/05/03
20:53:09
5.0 / 5
1795
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا