سی دی دریا

درمان موفق صرع با تزریق نورون به مغز

درمان موفق صرع با تزریق نورون به مغز

سی دی دریا: دانشمندان می گویند، یک تزریق مغزی پر از نورون های رشد یافته در لابراتوار می تواند نویدبخش درمان صرع باشد، چونکه در آزمایشات فاز اول به کاهش بیش از 90 درصدی تشنج در دو بیمار منجر گردیده است.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا و به نقل از اس ای، پژوهشگران با بهره گیری از یک تزریق مغزی به کاهش بیش از ۹۰ درصدی تشنج های دو بیمار مبتلا به صرع دست یافته اند.
هر بیمار یک دوز NRTX-۱۰۰۱، یک روش سلول درمانی تجربی که توسط پژوهشگران شرکت بیوتکنولوژی Neurona Therapeutics در سانفرانسیسکو به وجود آمده است، دریافت کرد.
پیش از اعمال این روش درمانی، بیماران به طور متوسط در ماه به ترتیب ۳۲ و ۱۴ تشنج داشتند و هیچ داروی ضد صرعی برای آنها چاره ساز نبود و جراحی بسیار تهاجمی آخرین امید آنها بود.
کوری نیکلاس، مدیر عامل Neurona Therapeutics می گوید: هر دو بیمار با فعالیت تشنج قابل توجه، اختلال در شناخت و کیفیت زندگی پایین وارد کارآزمایی بالینی شدند. آنها کاندیدای جراحی برای برداشتن لوب گیجگاهی مولد تشنج بودند که البته خطر در رابطه با ایجاد نقص های شناختی غیرقابل برگشت بیشتر برای آنها وجود داشت.
وی ادامه داد: اما در عوض، آنها شجاعانه انتخاب کردند که نخستین نفری باشند که روش سلول درمانی NRTX-۱۰۰۱ را امتحان می کنند.
حالا وضعیت آنها بعد از امتحان این روش و گذشت یک سال به شدت بهبود یافته است و بنظر می رسد که آنها انتخاب درستی داشته اند.
این روش سلول درمانی همین طور امید میلیونها بیمار دیگر را که زندگی آنها به شدت تحت تأثیر صرع است، افزایش داده است.
نحوه عملکرد این تزریق مغزی چگونه است؟
بیماری صرع به سبب عدم تعادل بین فعالیت نورون های تحریکی و مهاری یا بازدارنده ایجاد می شود. ارتباط و تبادل اطلاعات بین نورون ها در مغز انسان بوسیله سیگنال های الکتریکی به نام «پتانسیل اقدام» صورت می گیرد.
نورون های تحریکی پتانسیل اقدام و عمل را می افزایند و جریان سریع اطلاعات را از یک نورون به نورون دیگر ترویج می کنند. از جانب دیگر نورون های مهاری از عبور سیگنال ها بین نورون ها جلوگیری می کنند و پتانسیل عمل را کم می کنند و از هرگونه بیش فعالی در مغز جلوگیری می کنند.
عدم تعادل بین نورون های تحریکی و مهاری می تواند منجر به تشنج، از دست دادن حافظه و سایر اختلالات مغزی همچون صرع شود و برای بازگرداندن این تعادل، پژوهشگران NRTX-۱۰۰۱ را توسعه داده اند.
این تزریق مغزی حاوی دوز با غلظت بالایی از نورون های بازدارنده رشد یافته آزمایشگاهی است که از سلول های بنیادی جنینی انسان تولید شده اند. این دارو، پتانسیل عمل کلی را می کاهد و در نهایت از تشنج جلوگیری می کند.
نخستین بیمار که به طور متوسط ۳۲ تشنج در ماه داشت، طی یک سال بعد از درمان با NRTX-۱۰۰۱ شاهد کاهش ۹۵ درصدی در تشنج های ماهانه خود است. در صورتیکه برای بیمار دوم با میانگین ۱۴ تشنج در هر ماه، این کاهش بیش از ۹۰ درصد است.
نیکولاس می گوید: بااینکه تحقیقات بالینی ما روی بیماران دیگر ادامه دارد، اما مایه خرسندی است که این دو بیمار بدون اختلال شناختی اضافی تا به امروز به تسکین تشنج دست یافته اند، چیزی که از پتانسیل درمانی NRTX-۱۰۰۱ پشتیبانی می کند.
NRTX-۱۰۰۱ نویدبخش یک درمان بدون خطر برای صرع
یک مقاله تحقیقاتی در سال ۲۰۱۰ نشان داد که داروهای ضد صرع روی حدود ۳۰ درصد از بیماران مبتلا به این بیماری، بی اثر هستند. مطالعه دیگری نیز که در سال ۲۰۲۱ انتشار یافت، نشان داد که حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد از بیماران مبتلا به صرع بعد از قطع مصرف داروهای خود، بازگشت آنرا تجربه می کنند.
هم اکنون، چنین بیمارانی برای تسکین دائمی به درمان های جراحی متکی هستند. با این وجود، جراحی مغز با خطرات خاص خود هم راه است. بیماران ممکنست مشکلاتی همچون خونریزی، واکنش های آلرژیک تا لطمه بافتی را تجربه کنند و در بعضی موارد نیز ممکنست جراحی موجب از دست رفتن موقت بینایی، حافظه یا گفتار در بیماران شود.
از جانب دیگر، NRTX-۱۰۰۱ نوید درمان کمتر تهاجمی و غیر مخرب صرع را می دهد. دانشمندان امیدوارند آزمایشات بعدی این روش سلول درمانی نیز موفقیت آمیز باشد و در نهایت جهان یک درمان مطمئن و سالم برای بیماری صرع داشته باشد.
جزییات کارآزمایی داروی NRTX-۱۰۰۱ در نشست سالانه انجمن بین المللی تحقیقات سلول های بنیادی(ISSCR) ۲۰۲۳ ارائه شده است.1402/03/31
09:47:15
0.0 / 5
368
تگهای خبر: كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
سی دس دریا