سی دی دریا

عکس پر جزئیات زمین از نگاه دوربین ماهواره جدید هواشناسی اروپا

عکس پر جزئیات زمین از نگاه دوربین ماهواره جدید هواشناسی اروپا

به گزارش سی دی دریا، ماهواره جدید هواشناسی «MTG-I۱» که سال قبل پرتاب شد، اولین عکس را از زمین گرفته و فرستاده است.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا و به نقل از دیجیتال ترندز، یک ماهواره هواشناسی که اخیرا پرتاب شده، اولین عکس خود از زمین را فرستاده است که سیاره ما را با جزئیات فوق العاده نشان داده است. ماهواره معروف به «تصویرگر-۱ نسل سوم متئوست اروپا»(MTG-I۱) که در دسامبر سال قبل با هدف نظارت بر شرایط جوی سراسر اروپا و آفریقا به فضا پرتاب شد، این عکس را از جایگاه خود در ۲۲ هزار مایلی بالای سطح زمین گرفته است.
این عکس که با کمک یکی از تجهیزات ماهواره معروف به «تصویرساز ترکیبی منعطف»(FCI) در مارس ۲۰۲۳ گرفته شده است، نواحی ابری و آسمان صاف را بر فراز اقیانوس اطلس نشان داده است. همچنین، توده های خشکی اروپا و آفریقا در این عکس قابل مشاهده هستند.


تجهیزاتی که روی ماهواره متئوست نصب شده اند، از وضوح بالاتری نسبت به تجهیزات پیشین برخوردار می باشند چونکه متئوست، اولین نسل از ماهواره های هواشناسی اروپا است. این وضوح بالاتر کمک می نماید تا خصوصیت های آب وهوایی مانند ابرها با دقت بیشتری ردیابی شوند و علاوه بر این، نمایی را از نحوه حرکت سیستم های آب و هوا در این قسمت از کره زمین عرضه می دهد.
به قول گروه متئوست، این اطلاعات به پیشبینی آب و هوا و مقابله با مشکلات شدید آب و هوایی مانند طوفان کمک می کنند. «فیل ایوانز»(Phil Evans)، مدیرکل «آژانس ماهواره بررسی آب و هوای اروپا»(EUMETSAT) اظهار داشت: این عکس قابل توجه به ما اطمینان زیادی می دهد تا انتظار داشته باشیم که ماهواره متئوست، عصر جدیدی را در پیشبینی رویدادهای جوی ناملایم آغاز کند.
گروه متئوست گفتند: امکان دارد عجیب به نظر برسد که در بیشتر نقاط اروپا به خاطر یک روز ابری هیجان زده باشید اما سطح جزئیات مشاهده شده ابرها در این عکس، برای پیشبینی کنندگان آب و هوا خیلی مهم است. این جزئیات اضافی بدین معنا هستند که پیشبینی کنندگان آب و هوا می توانند رویدادهای آب و هوایی شدید را با دقت و سرعت بیشتری شناسایی و پیشبینی کنند.
گروه متئوست باور دارند که داده های این ماهواره می توانند به پیشبینی آب و هوا و نظارت بر تغییرات آب و هوایی در سطح بین المللی هم کمک کنند. «ناتالیا دونووو»(Natalia Donoho) از «سازمان جهانی هواشناسی»(WMO) اظهار داشت: چرخه تکرار و وضوح بالای تصویرساز ترکیبی منعطف، در پیشبینی آب و هوای ناملایم، بررسی بلندمدت آب و هوا، کاربردهای دریایی و هواشناسی کشاورزی، کمک زیادی به سازمان جهانی هواشناسی خواهد نمود و سهم مهمی را در هشدارهای اولیه برای همه مردم، بخصوص ساکنان قاره آفریقا خواهد داشت.1402/02/17
10:44:24
0.0 / 5
374
تگهای خبر: تجهیزات , دیجیتال
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سی دس دریا