سی دی دریا

تشخیص محل تومورهای سرطانی با روشی ساده و کم هزینه

تشخیص محل تومورهای سرطانی با روشی ساده و کم هزینه

سی دی دریا: «تولید نقاط کوانتومی فوق نورگسیل بمنظور کاربردهای اپتیکی و بیولوژیکی» عنوان طرحی است که مهدی ملایی، عضو هیات علمی و استاد تمام دانشگاه ولی عصر رفسنجان، به پایان رسانده است که کاربردهایی نظیر تشخیص محل تومورهای سرطانی و استفاده در لیزرها و سنسورها و سلول های خورشیدی نیز دارد.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا، مهدی ملایی، عضو هیئت علمی و استاد تمام دانشگاه ولی عصر رفسنجان، اظهار داشت: در گستره نانو مواد، نانو نیمه رساناها خصوصاً نانو نیمه رساناهای گروه II-VI به سبب کاربردهای گسترده توجه بیشتری را به خود جلب کرده است که این امر به سبب خاصیت های منحصربه فرد وابسته به اندازه و ناشی از محدودیت های کوانتومی نانو نیمه رساناها کاربردهای گسترده اپتیکی، الکترونیک و بیولوژیکی پیدا کرده اند.
وی افزود: در میان نانو نیمه رساناها نقاط کوانتومی به سبب خاصیت نشر نور در محدوده مرئی و قابل تنظیم بودن گسیل آنها اهمیت ویژه ای دارد. این نانو نیمه رساناها با کنترل اندازه در دیودهای نوری نسل جدید که در نمایشگرهای QLED به عنوان تازه ترین نسل نمایشگرها و همچنین بمنظور کاربردهای بیولوژیک به ویژه تشخیص محل تومورهای سرطانی به شکل گسترده مورد استفاده قرار می گیرند.
عضو هیئت علمی دانشگاه ولی عصر رفسنجان افزود: پژوهشگران روش های مختلفی بمنظور تولید نانوذرات با بازده گسیل بالا ارائه کرده اند. عمده روش های ارائه شده جزء روش های ارگانو متال با دمای سنتز بالای ۲۰۰ درجه سانتی گراد و با بهره گیری از مواد اولیه بسیار سمی است که البته این روش ها از روش های بسیار گرانقیمت تولید محسوب می شوند و مقرون به صرفه هم نیستند.
وی تاکید کرد: ارائه روش های نوین دمای پایین برای سنتز نانوذرات با گسیل نور بالا بسیار مورد توجه بوده و از اهمیت بالایی برخوردارست. بنا بر این هدف ما در این پژوهش ارائه روشی با دمای پایین، سریع و مقرون به صرفه بمنظور تولید نقاط کوانتومی با گسیل نور بالا است تا بتوان در کاربردهای مختلف اپتیکی، الکتریکی و فتوکاتالیستی از آنها بهره برد.
ملایی به اهمیت و ضرورت اجرای این طرح اشاره نمود و اضافه کرد: باتوجه به اهمیت کاربردی نقاط کوانتومی با گسیل شدید و سرمایه گذاری کشورهای مختلف دراین زمینه که حتی کشورهای پیشرفته ای نظیر آلمان هم شرکت هایی در حوزه تولید این مواد نانویی داشته اند؛ پس تولید نقاط کوانتومی گسیل بالا و کسب دانش فنی تولید این مواد در داخل کشور مهمست.
وی به خروجی های این طرح اشاره نمود و اظهار داشت: نقاط کوانتومی فوق نورتاب دارای کاربردهای گسترده اپتیکی و بیولوژیکی است که می توان به استفاده از این به عنوان لایه گسیل نور در تازه ترین نسل نمایشگرهای دارای وضوح تصویر اشاره نمود. علاوه بر این نقاط کوانتومی دارای قابلیت کاربرد در حوزه های پزشکی و بیولوژیکی بمنظور تشخیص محل تومورهای سرطانی و همین طور استفاده در لیزرها و سنسورها و سلول های خورشیدی نیز هستند.
این پژوهشگر درباره ی مزایای اجرای این طرح، اظهار داشت: در این پژوهش روش های استفاده شده برای تولید نقاط کوانتومی فوق نور گسیل جزو روش های ساده و دمای پایین و بسیار سریع و ارزان محسوب می شوند. هزینه های تولید نقاط کوانتومی در قیاس با روش های مرسوم و معمول خیلی کمتر است و کیفیت و بازده کوانتومی گسیل نقاط کوانتومی تولید نیز بسیار عالی خواهد بود.
به نقل از روابط عمومی صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور ( INSF )، وی درباره ی طرح های مصوب و اجرا شده در صندوق، اظهار داشت: من پیش ازاین در ۴ طرح با صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران همکاری داشته ام و از حمایت های صندوق استفاده کردم. عنوان طرح اول، استفاده از نقاط کوانتومی در ال ای دی بود. طرح دوم که به عنوان طرح برگزیده صندوق نیز شناخته شد، استفاده از نقاط کوانتومی سلولید روی برای کاربردهای اپتیکی و بیولوژیکی بود و طرح سوم مورد حمایت صندوق نیز در حوزه نانوذرات جاذب و گسیلنده IR بود.
ملایی اشاره کرد: طرح سنتز نانوذرات فوق نور گسیل برای حذف رنگ دانه های آلی از محیط آب و به عنوان ازبین برنده باکتری کاربرد دارد و یک ساله این طرح تمام شد؛ ولی تا تعهدات طرح بطور کامل صورت گیرد و مقالات خروجی داده شود، حدودا ۲ سال طول کشید؛ اما خوشبختانه توانستیم نتایج تحقیق را (ISI) به چاپ برسانیم.
منبع:

1402/01/17
17:43:44
0.0 / 5
402
تگهای خبر: كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا