سی دی دریا

خلق نوع جدیدی از یخ

خلق نوع جدیدی از یخ

سی دی دریا: پژوهشگران بریتانیایی در مطالعه اخیرشان شکل جدیدی از یخ را با چگالی مشابه آب مایع ایجاد کردند.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک تیم مشترک از دانشمندان دانشگاه کمبریج و کالج دانشگاهی لندن نوع جدیدی از یخ را کشف کردند که بیش از هر یخی شبیه آب است. برمبنای بیانیه مطبوعاتی پژوهشگران، این نوع یخ ممکنست برای درک شناخته شده ترین مایعات حیاتی باشد.
بر خلاف یخ کریستالی معمولی، این نوع جدید از یخ بی شکل است و در آن مولکول ها به هم ریخته هستند.
در این مطالعه پژوهشگران این یخ بی شکل جدید را در یک آزمایش تولید کردند و یک مدل در مقیاس اتمی در یک شبیه سازی کامپیوتری تولید کردند. در آزمایش ها، یخ کریستالی با بهره گیری از پروسه آسیاب گلوله ای در یک شیشه فولادی به ذرات ریز تبدیل شد. بااینکه این روش اغلب برای ایجاد مواد بی شکل استفاده می شود، اما یخ هیچ گاه در معرض آسیاب گلوله ای قرار نگرفته است.
آسیاب گلوله ای یا گوی آس (Ball mill) گونه ای از آسیاب های صنعتی است که جهت تولید پودر نرم یا یکنواخت کردن مخلوط به کار می رود. در آسیاب گلوله ای از گلوله های فولادی یا سرامیکی برای خرد و نرم کردن مواد غیرفلزی استفاده می نمایند.
پژوهشگران کشف کردند که آسیاب گلوله ای نوعی یخ بی شکل با چگالی قابل مقایسه با آب مایع و شرایطی شبیه آب به شکل جامد بر خلاف سایر یخ های شناخته شده تولید می کند. یخ جدید آنها یخ آمورف با چگالی متوسط (MDA) نامیده می شود.
دکتر «مایکل دیویس» یکی از نویسندگان این مطالعه که مدلسازی محاسباتی را انجام داده است، می گوید: کشف MDA ما سؤالات زیادی را در مورد ماهیت آب مایع ایجاد می کند، بدین سبب درک ساختار اتمی دقیق MDA بسیار اهمیت دارد. ما شباهت های قابل توجهی بین MDA و آب مایع پیدا کردیم.
پیشنهاد شده است که یخ بی شکل به عنوان مدلی برای آب مایع عمل کند. یخ های آمورف از نظر تاریخی به دو دسته اصلی تقسیم می شوند: یخ های با چگالی بالا و یخ های کم چگالی.
پروفسور «کریستوف سالزمن»، نویسنده ارشد مطالعه اظهار داشت: موضوع پذیرفته شده این بوده است که هیچ یخی در آن شکاف چگالی وجود ندارد، اما مطالعه ما نشان میدهد که چگالی MDA دقیقاً در این شکاف چگالی قرار دارد و این یافته ممکنست نتایج گسترده ای برای درک ما از آب مایع و ناهنجاری های فراوان آن داشته باشد.
علاوه بر این، MDA دارای کیفیت خیره کننده ای است که از سایر انواع یخ منحصر به فرد است. آنها بوسیله روش کالریمتری دریافتند که MDA با تبلور مجدد به یخ معمولی، مقدار قابل توجهی گرما آزاد می کند. گرمای تولید شده توسط تبلور مجدد MDA ممکنست به حرکات تکتونیکی کمک نماید. این یافته نشان میدهد که آب بطور کلی می تواند یک ماده ژئوفیزیکی با انرژی بالا باشد.
یافته های این مطالعه در مجله « Science» منتشر گردید.1401/11/16
17:58:32
0.0 / 5
489
تگهای خبر: كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا