سی دی دریا
بدون بخیه و با هیدروژل حاوی فاكتور رشد؛

ابداع روشی جدید برای درمان سریع زخم های حاد با کمک محقق ایرانی

ابداع روشی جدید برای درمان سریع زخم های حاد با کمک محقق ایرانی

به گزارش سی دی دریا تعدادی از پژوهشگران با همکاری یک پژوهشگر ایرانی روشی برای درمان سریع زخم های مزمن ابداع نموده اند که شامل یک چاپگر دستی و نوعی هیدروژل حاوی فاکتور رشد اندوتلیال است.


به گزارش سی دی دریا به نقل از مهر، در سرتاسر جهان میلیونها نفر گرفتار زخم های حاد و مزمن می شوند که بار مالی زیادی برای بیمارستان ها و بیماران همراه دارد. با وجود استفاده از استراتژی های فعلی مدیریت زخم، فرآیند فیزیولوژیکی درمان در بسیاری موارد مختل می شود و در نتیجه این امر درمان زخم لطمه می خورد. ازاین رو به روش های درمانی کارآمدتر و آسان تری نیاز است. درهمین راستا تعدادی از پژوهشگران دانشکده پزشکی هاروارد و دانشکده مهندسی مکانیک و مواد دانشگاه نبراسکا با همکاری محمد مهدی سمندری از دانشگاه فارمینگتون در آمریکا، مزایای داربست های چسبنده با فاکتور رشد را برای درمان زخم های تمام ضخامت در مدل خوک را بررسی کردند. محققان از یک پرینتر دستی برای چاپ دقیق ریز هیدروژل ژلاتین متاکریلویل (GelMA) روی زخم استفاده کردند. این ریزهیدروژل حاوی فاکتور رشد اندوتلیال عروقی (VEGF) است.
نتایج آزمایشگاهی نشان داد اتصال عرضی GelMA در محل، نوعی چسبندگی داربست قوی بوجود می آورد و چاپ روی سطوح منحنی بافت های خیس بدون احتیاج به بخیه را ممکن می کند. همینطور تحقیق نشان داد این داربست به صورت مداوم فاکتور رشد اندوتلیال عروقی را آزاد می کند و در نتیجه انتقال یا مهاجرت سلول های اندوتلیال را در شرایط آزمایشگاهی بالا می برد. تحلیل های بافت شناسی از آن حکایت می کند که استفاده از داربست های GelMA که به بستر زخم چسبیده اند به صورت قابل توجهی کیفیت درمان زخم های بافت خوک را بهبود می بخشد. استراتژی چاپ مذکور را میتوان به سادگی و در هر مکانی مانند اتاق عمل برای درمان زخم به کار برد. این روش نیازی به چاپگرهای زیستی یا روش های تصویربرداری گرانقیمت ندارد.

1401/04/04
16:54:23
0.0 / 5
458
تگهای خبر: كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
سی دس دریا