سی دی دریا
چرا نباید از فناوری هسته ای گذشت؟

کاربرد فناوری هسته ای از تحقیقات جنایی تا مأموریت های فضایی

کاربرد فناوری هسته ای از تحقیقات جنایی تا مأموریت های فضایی

به گزارش سی دی دریا رهبر معظم انقلاب اسلامی اخیراً بار دیگر بر علمی بودن فناوری هسته ای و لزوم آن تاکید نمودند، این تاکید و پافشاری از کجا ناشی می شود و فناوری هسته ای چه کاربردهایی دارد؟خبرگزاری مهر - گروه دانش و فناوری: زندگی در دنیای مدرن امروزی با منابع انرژی پیوند عمیقی خورده و یکی از طریق های رسیدن به توسعه پایدار برای کشورها دستیابی و استفاده بهینه از این منابع است. اما از آنجائیکه منابع تجدید ناپذیر انرژی مانند نفت، گاز و ذغال سنگ نامحدود نیستند و چندی است زنگ خطر کمبود آنها به گوش می رسد، خیلی از کشورها در صدد دستیابی به منابع جدید انرژی برآمده اند که یکی از آنها انرژی هسته ای است.
با علم بر این که استفاده نادرست از هر نوع منبع انرژی می تواند خسارات جبران ناپذیری به همراه داشت، کاربردهای فناوری هسته ای امروزه آنقدر وسیع و گسترده شده که کمتر حوزه ای را میتوان یافت که در آن ردی از فناوری هسته ای وجود نداشته باشد.
حوزه های کشاورزی، پزشکی، تولید برق و … تنها بخشی از کاربردهای استفاده درست از این منبع به شمار می آیند.
کشور ما هم با درک چنین موقعیتی با هدف رفع نیازها و دستیابی به توسعه و پیشرفت خود جهت استفاده از این منبع انرژی تلاش می کند.
مقام معظم رهبری که همواره یکی از شروط توسعه، قدرت و پیشرفت کشور را در استفاده از علم و فناوری و دستیابی به اقتصاد دانش بنیان می دانند در سخنان اخیر خود با اشاره به این منبع انرژی بار دیگر تاکید کردند: «یا انصراف از پیشرفت علمی! که بعضی ها [میگویند] آقا، مساله ی هسته ای را کنار بگذارید؛ مساله ی هسته ای این همه حسّاسیّت درست کرده یا مشکل درست کرده. خب مساله هسته ای یک مساله علمی است؛ مساله ی پیشرفت علمی و فنّاوری آینده ما است.»
به دنبال تاکید ایشان بر بعد علمی و فناورانه استفاده از انرژی هسته ای بر آن شدیم در این گزارش ضمن بر شمردن مصارف مختلف فناوری هسته ای که انجمن جهانی هسته ای (World Nuclear Association) منتشر نموده در گفتگو با یکی از محققان این عرصه، عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس و فارغ التحصیل دکتری فیزیک هسته ای و ذرات بنیادی از دانشگاه دولتی مسکو مروری بر تاریخچه تلاش ایران در دستیابی به این فناوری و کاربرد آن در پیشرفت سایر فناوری ها داشته باشیم.
آنچه در ابتدای این گزارش می خوانید بخشی از حوزه ها و موارد مصرف این فناوری در جهان است:
پرتوافشانی برای آخر دادن به کمبود مواد غذایی
طبق گزارش سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد (FAO) در بازه ۱۶-۲۰۱۴ میلادی حدود ۷۹۵ میلیون نفر در سرتاسر جهان از سوءتغذیه مزمن رنج می بردند. رادیوایزوتوپ ها و اشعه های رادیواکتیوی که در صنایع غذایی و کشاورزی به کار می برند به کاهش چنین آمارهایی کمک خواهدنمود. انرژی هسته ای علاوه بر آنکه تولید مواد غذایی را بهبود می دهد، سبب می شود کشاورزی در دراز مدت به حفظ محیط زیست کمک نماید.
اصلاح گیاهان با جهش ژنتیک فرایندی است که دانه های یک گیاه را در معرض اشعه رادیو اکتیو مانند اشعه گاما قرار می دهد تا جهش ژنتیک رخ دهد. ماده پرتو زده (یا در معرض پرتو قرار گرفته) برای تولید گیاهچه کشت می شود. در مرحله بعد گیاهچه ها در صورتی که خصوصیت های مطلوب را در برداشته باشند برای تکثیر انتخاب می شوند. این فرآیند انتخاب با کمک نشانگر برای شناسایی خصوصیت های مطلوب برپایه ژن ها استفاده می شود.
در حقیقت استفاده از اشعه رادیواکتیو فرآیند جهش ژنتیک طبیعی را تقویت می کند و از طرف دیگر مدت زمان وقوع آنرا می کاهد.
کشورهای مختلفی که از این روش استفاده می نمایند، از مزایای اقتصادی اجتماعی آن هم بهره زیادی می برند. در بنگلادش محصول گونه های جدید برنجی که با کمک این روش تولید شده اند، طی چند دهه اخیر ۳ برابر شده اند. طی یک بازه افزایش جمعیت، بنگلادش و خیلی از کشورهای آسیایی با کمک روش های هسته ای توانستند به امنیت غذایی دست یابند.
انرژی هسته ای خطر کودها برای محیط زیست را کاهش می دهد
یکی دیگر از موارد استفاده از انرژی هسته ای در صنعت کشاورزی به کودها مربوط است. در صورتیکه از کودها به درستی استفاده نشود، به محیط زیست صدمه می رسانند و علاوه برآن گران قیمت هستند. یکی از موارد مهم آن است که تا حد ممکن میزان کود مصرفی در ماده گیاهی ثابت باشد و حداقل آن در محیط زیست رها شود. برچسب زدن کودها با یک ایزوتوپ خاص (مانند نیتروژن -۱۵) وسیله ای برای تعیین میزان جذب شده کود توسط گیاهان و مدیریت استفاده از آنرا فراهم می آورد.
کنترل جمعیت حشرات با کمک رادیواکتیو
تخمین ها درباره خسارات به محصول توسط آفات بسیار متفاوت اما در کل قابل توجه است. با وجود استفاده گسترده از آفت کش ها تخمین زده می شود ۱۰ درصد محصول جهانی بدین سبب از بین می روند. رقم خسارت در کشورهای درحال توسعه هم بیشتر است. یک روش برای کاهش حشرات در بخش کشاورزی استفاده از محصولات مهندسی ژنتیک شده است ازاین رو به آفت کش های کمتری نیاز است. روش دیگر کنترل جمعیت حشرات است.
برای کنترل جمعیت حشرات میتوان از اشعه رادیواکتیو بهره برد که این روش SIT نام دارد. این روش شامل پرورش جمعیت زیادی از حشرات است که از راه تابش اشعه رادیواکتیو (گاما یا ایکس) عقیم می شوند. در مرحله بعد آنها میان گروه هایی از حشرات طبیعی رها می شوند.
کنوانسیون بین المللی محافظت از گیاهان، فواید SIT را به رسمیت می شناسد و حشرات را بعنوان ارگانیسم های مفید طبقه بندی می کند. هم اکنون، از SIT در شش قاره استفاده می شود. SIT از زمان ارائه تابحال توانسته جمعیت برخی از حشرات همچون پشه، پروانه، کرم پیچ، مگس تسه و مگس میوه های مختلف (مگس میوه مدیترانه ای، مگس میوه مکزیکی، مگس میوه شرقی، و مگس خربزه) را کنترل کند. جدید ترین کاربرد برجسته SIT در مبارزه با ویروس کشنده زیکا در برزیل و منطقه وسیع تر آمریکای لاتین و کارائیب بوده است.
رادیواکتیو در کالاهای مصرفی و خانگی
قابلیت خیلی از محصولات مصرفی به استفاده از مقادیر اندکی از ماده رادیواکتیو وابسته است. ردیاب های آتش، ساعتهای دیواری و مچی و موارد دیگر همگی از خصوصیت های طبیعی رادیوایزوتوپ ها در طراحی هایشان استفاده می نمایند.
یکی از معمول ترین موارد استفاده ایزوتوپ ها ردیاب های دود خانگی است.
افزایش طول عمر مواد غذایی با پرتوافشانی
حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد محصولات غذایی برداشت شده از مزارع پیش از مصرف فاسد می شوند. پرتوافشانی به مواد غذایی فرآیند است که در آن مواد غذایی در مقابل اشعه گاما قرار می گیرند تا باکتری هایی را از بین ببرند که سبب بیماری زایی غذاها می شوند و از طرف دیگر طول عمر آنها را می افزایند.
در تمام نقاط جهان از این فنآوری برای حفظ مواد غذایی استفاده می شود. بیشتر از ۶۰ کشور در سرتاسر جهان قوانینی عرضه کرده اند که پرتو افشانی به مواد غذایی را مجاز می کند.
نقش پررنگ انرژی هسته ای در صنعت
تولید کنندگان صنعتی از رادیوایزوتوپ ها برای ردیابی جریان مایع و فیلتراسیون، ردیابی نشتی ها، گیج موتور و میزان فرسایش تجهیزات استفاده می نمایند. با افزودن مقدار اندکی از مواد رادیواکتیو به موادی که در فرایندهای مختلف استفاده می شود، میتوان میزان جریان ها در طیف وسیعی از مواد همچون مایعات، پودرها و گازها را ردیابی کرد.
از سوی دیگر مواد رادیواکتیو برای بازرسی قطعات فلزی و یکپارچگی محل جوش در سرتاسر صنایع به کار می روند. بعنوان مثال سیستم های جدید خط لوله نفت و گاز به وسیله قرار دادن یک منبع رادیواکتیو داخل لوله و یک فیلم خارج محل جوش خوردگی کنترل می شود.
همچنین از رادیوایزوتوپ ها برای اندازه گیری دقیق ضخامت به شکل گسترده در تولید ورقه هایی از مواد همچون فلزات، پارچه، کاغذ، پلاستیک و مواد دیگر به کار می رود.
تاریخ گذاری رادیوکربن
تاریخ یابی کربن در واقع تجزیه و تحلیل فراوانی نسبی رادیو ایزوتوپ های طبیعی خاص در تعیین سن سنگ ها و سایر مواد است.

کمک انرژی هسته ای به تأمین آب آشامیدنی
آب آشامیدنی یکی از اولویت های اصلی توسعه پایدار می باشد. در اماکنی که نتوان به نهرها و آبخوان دسترسی یافت، نمک زدایی آب دریا، استخراج آب های زیر زمینی یا بازیافت آب دور ریز کمک حال است. امروزه بیشتر واحدهای نمک زدایی آب از سوخت های فسیلی استفاده می نمایند، در نتیجه گازهای گلخانه ای زیادی تولید می کنند. این در حالیست که قابلیت اجرایی استفاده از واحدهای نمک زدایی هسته ای یکپارچه هم در قزاقستان، هند و ژاپن اثبات شده است.
کشف منابع آبی با کمک هیدرولوژی ایزوتوپی
روش های هیدرولوژی ایزوتوپی امکان ردیابی و اندازه گیری دقیق وسعت منابع آب زیرزمینی را فراهم می آورد. چنین تکنیک هایی ابزارهای تحلیلی مهمی را در مدیریت و حفظ منابع آب موجود و در شناسایی منابع جدید فراهم می کنند. آنها می توانند برای سوالات در ارتباط با منشأ، سن و توزیع آب های زیرزمینی، و همینطور اتصالات بین آب های زیرزمینی و سطحی، و سیستم های تغذیه آبخوان پاسخی فراهم آورند.
نتایج چنین تحقیقاتی به برنامه ریزی و مدیریت پایدار منابع آب کمک می نماید. همینطور کاوشگرهای نوترونی می توانند رطوبت خاک را بسیار دقیق اندازه گیری کنند و مدیریت بهتر زمینهای تحت تاثیر شوری را بخصوص در مورد آبیاری ممکن می سازند.کاربرد انرژی هسته ای در دامپزشکی و دامپروریفناوری های هسته ای در حوزه دامپزشکی هم کاربردهای مختلفی دارد. مهم ترین کاربردهای این فناوری «پیشگیری، کنترل و تشخیص بیماریهای دامی»، «بهبود فرایند تولید مثل و اصلاح نژاد دام» و «بهداشت و ایمنی محصولات دامی و خوراک دام» هستند.
مواد رادیواکتیو برای کاهش درد و درمان سرطان
بسیاری از افراد از استفاده وسیع پرتو افشانی و رادیوایزوتوپ ها در پزشکی و بخصوص شناسایی و درمان بیماریهای مختلف آگاه هستند. در کشورهای توسعه یافته سالانه میان هر ۵۰ نفر، یک فرد از روش های تشخیص پزشکی هسته ای استفاده می نماید.
در تکنیک های تشخیصی پزشکی هسته ای از داروهای پرتوزا (یا ردیاب های رادیویی) استفاده می شود که پرتوهای گاما را از داخل بدن ساطع می کنند. این ردیاب ها معمولا ایزوتوپ هایی با عمر کوتاه هستند که با ترکیبات شیمیایی پیوند دارند و امکان بررسی دقیق فرآیندهای فیزیولوژیکی خاص را فراهم می کنند. بسته به نوع معاینه، داروهای پرتوزا به بدن تزریق، بلعیده یا به شکل گازی استنشاق می شوند.
ردیاب های رادیویی توسط دستگاه تصویربرداری شناسایی می شود که تصاویر و اطلاعات مولکولی را عرضه می دهد. روی هم قرار دادن تصاویر پزشکی هسته ای با توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) می تواند دیدگاه های جامعی را در اختیار پزشکان قرار دهد و به تشخیص بیماری کمک می نماید. مزیت تکنیک های هسته ای نسبت به اشعه ایکس این است که هم از استخوان و هم بافت نرم میتوان بسیار تصویربرداری کرد.
درمان های هسته ای در مقادیر کم برای درمان سرطان و بیماری هایی که روی غدد تیروئید تاثیر می گذارند، تأثیرگذار هستند. موارد استفاده از رادیوایزوتوپ ها در درمان نسبتاً کم اما مهم می باشد. تومورهای سرطانی به صدمه ناشی از تشعشع حساس هستند، که امکان دارد خارجی (با استفاده از پرتو گاما از منبع کبالت -۶۰) یا داخلی (با استفاده از یک منبع کوچک پرتو گاما یا بتا) باشد. رادیوتراپی کوتاه برد به براکی تراپی مشهور است و این درحال تبدیل شدن به ابزار اصلی درمان است.
در این میان خیلی از روش های درمانی برای تسکین درد به کار می روند. آلفا درمانی هدفمند (TAT) یک حوزه جدید است که به صورت ویژه برای کنترل سرطان ها به کار می رود. انتشار اشعه آلفای پرانرژی در بافت به این معنا است که بخش بزرگی از این انرژی تابشی سلول های سرطانی را هدف می گیرد.
استرلیزه سازی تجهیزات پزشکی با انرژی هسته ای
همچنین بیمارستان ها برای استرلیزه کردن محصولات و تجهیزات پزشکی مانند سرنگ، دستکش، لباس و ابزارهایی از انرژی هسته ای استفاده می نمایند.
امروزه خیلی از تجهیزات پزشکی به وسیله اشعه های گاما استرلیزه می شوند. سرنگ های یک بار مصرف نمونه ای از محصولی هستند که با اشعه های گاما استرلیزه شده اند. از آنجائیکه استرلیزه سازی با اشعه رادیواکتیو فرایندی سرد است میتوان از آن برای تجهیزات حساس به گرما مانند پودرها، پمادها، محلول ها و همینطور آماده سازی های بیولوژیکی مانند استخوان، اعصاب، پوست و غیره که در پیوند بافت به کار می رود، بهره برد.تصویربرداری پزشکی با فناوری هسته ایپزشکی هسته ای شاخه ای از تصویربرداری پزشکی، فیزیک پزشکی و پرتونگاری مولکولی است که از خواص هسته ای مواد (مثل رادیوایزوتوپ ها) برای تشخیص و درمان بیماریها استفاده می نماید. به صورت کلی «بررسی مراکز عفونی در بدن»، «تهیه و تولید کیت های هورمونی»، «تشخیص بیماریهای تیروئید و درمان آنها»، «تهیه و تولید رادیوداروی ید -۱۳۱»، «تهیه و تولید کیت های رادیودارویی جهت مراکز پزشکی هسته»، «کنترل کیفیت رادیوداروهای خوراکی و تزریقی برای تشخیص و درمان بیماری ها»، «تشخیص و پیگیری درمان سرطان پروستات»، «تشخیص سرطان های کولون، پانکراس، روده کوچک و برخی سرطان های سینه»، «شناخت محل تومورهای سرطانی و بررسی تومورهای مغزی، سینه و ناراحتی های ریوی»، «تشخیص کم خونی یا یا سندرم اختلال در جذب ویتامین ب -۱۲»، « استریلیزاسیون لوازم پزشکی یک مرتبه مصرف» از مصادیق کاربرد تکنیک های هسته ای در حوزه پزشکی است.
کشتی های هسته ای در آب های جهان
انرژی هسته ای بخصوص برای کشتی هایی مناسب می باشد که باید مدتی طولانی بدون سوخت گیری روی دریا شناور باشند. زیردریایی ها با سیستم پیش رانش قدرتمند هم از انرژی هسته ای استفاده می نمایند. تعداد زیادی از ۱۴۰ کشتی که با انرژی هسته ای کار می کنند، زیر دریایی هستند. البته تعدادی کشتی یخ شکن و حامل هواپیما هم بین آنها وجود دارد.

راکتورهای هسته ای در مأموریت های فضایی
ژنراتورهای حرارتی رادیوایزوتوپ (RTG) در مأموریت های فضایی استفاده می شوند. گرمای تولید شده در اثر فروپاشی یک منبع رادیواکتیو برای تولید به کار می رود. کاوشگرهای فضایی وویجر، مأموریت کاسینی به زحل و مأموریت نیوهورایزنز به پلوتو همگی با کمک RTGها انجام شده اند.
مریخ نوردهای Spirit و Opportunity هم از تلفیقی از پنل های خورشیدی برای برق و RTG برای گرما بهره برده اند.
مریخ نورد کنجکاوی هم از RTG برای گرما و برق استفاده می نماید چونکه پنل های خورشیدی آن قادر به تأمین برق کافی نیستند.
انرژی هسته ای نیروبخش خودرو های برقی و هیدروژنی
در آینده برق یا گرمای ناشی از واحدهای هسته را میتوان برای تولید هیدروژن به کاربرد. میتوان این هیدروژن را در سلول های سوختی برای به حرکت درآوردن خودرو ها بهره برد یا آنرا سوزاند تا بدون انتشار گازهای گلخانه ای گرما تولید کرد.کاربرد انرژی اتمی در تولید الکتریسیتهمهمترین و شناخته شده ترین کاربرد انرژی در عرصه تولید الکتریسته یا همان برق هسته ای است. نیروگاه های هسته ای را میتوان مهم ترین کاربرد فناوری هسته ای نامید که بدون تولید گازهای آلاینده به تولید برق می پردازند. گرمای حاصل از واکنش هسته ای در محیط راکتور، آبی را که بعنوان خنک کننده به کار می رود به بخار آب تبدیل می کند و بخار آب تولید شده - همانند فرآیندی که در تولید برق از زغال سنگ، نفت یا گاز متداول می باشد - به سمت توربین فرستاده می شود تا با راه اندازی مولد (ژنراتور) توان الکتریکی مورد نیاز را تولید نماید.

در واقع در نیروگاه های هسته ای تنها راکتور همراه با مواد بخار، جانشین دیگ بخار نیروگاه های معمولی شده است. علاوه بر نیروگاه های هسته ای که برق شهرها و صنایع را تأمین می کنند، نیروگاه های هسته ای کاربردهای وسیع تری در زمینه های دیگر مانند پیشرانش زیردریایی ها، ناوهای دریایی، کشتی های یخ شکن، سفینه های فضایی و غیره هم دارند.تحقیقات جنایی با فناوری هسته ای!با توجه به دقت اندازه گیری روش فعال سازی نوترونی که شناسایی یک ذره در یک میلیون ppm است، در تشخیص عناصر و مقدار آنها میتوان از این روش برای تجزیه مواد به جا مانده در محل وقوع جنایت استفاده نمود. انجام آنالیز موی بدن متهم یا یک تکه از لباس او می تواند پلیس را در تشخیص مجرم یاری دهد.تشخیص اصل بودن آثار هنری با تکنولوژی هسته ایبا استفاده از روش فعال سازی نوترونی میتوان سن یک اثر هنری را تعیین کرد و بدین سان به خالق واقعی آن پی برد.جدول معرفی حوزه ها و کاربرد فناوری هسته ایحوزهکابردحوزهکاربردمحیط زیستتأمین آب آشامیدنیکشتیرانیکشتی های هسته ای در آب های جهانصنایع غذایی
پایان دادن به کمبود مواد غذاییهوافضامأموریت های فضایی و اعزام کاوشگرهادامپزشکی و دامپروریپیشگیری، کنترل و تشخیص بیماریهای دامیحمل و نقلخودروهای برقی و هیدروژنیپزشکیمواد رادیواکتیو برای کاهش درد و درمان سرطانبرقتولید الکتریسیتهتجهیزات پزشکیاسترلیزه سازی تجهیزات پزشکی با انرژی هسته ایجرم شناسیتحقیقات جناییکشاورزی
انرژی هسته ای خطر کودها برای محیط زیست را می کاهدهنرتشخیص اصل بودن آثار هنریتاریخچه تلاش ایران برای دستیابی به انرژی هسته ای از دانشگاه تهران کلید خورددکتر علی باکویی عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس، فارغ التحصیل دکتری فیزیک هسته ای و ذرات بنیادی از دانشگاه دولتی مسکو هم با اشاره به تاریخ تلاش ایران برای دستیابی به انرژی هسته ای در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: شروع فعالیت هسته ای ایران تقریباً به سال ۱۳۳۵ بر می گردد که مجلس شورای ملی ایجاد مرکز اتمی دانشگاه تهران را تصویب کرد. در سال ۱۳۴۰ بود که شتابدهنده «واندوگراف» و مرکز پزشکی هسته ای در همین مرکز اتمی دانشگاه تهران افتتاح شد.
وی با اعلان اینکه در این راستا، راکتور ۵مگاواتی در سازمان انرژی اتمی تأسیس شد، اظهار داشت: در سال ۱۳۵۷ این راکتور با سوخت ۹۳ درصد غنی شده کار می کرد که این سوخت می تواند مصارف نظامی داشته باشد اما امریکایی ها این سوخت را در اختیار ایران قرار دادند.
وی بیان کرد: محققان کشور پس از انقلاب به سبب تحریم ها مجبور شدند سوخت راکتور را عوض کنند و به ۲۰ درصد غنی شده تغییر بدهند؛ همین تحریم ها سبب شد که به سوخت غنی شده ۲۰ درصدی دست پیدا نماییم.
فارغ التحصیل دکتری فیزیک هسته ای و ذرات بنیادی از دانشگاه دولتی مسکو افزود: در سال ۱۳۵۳ دولت وقت، قرارداد ساخت ۴و احد نیروگاه اتمی در بوشهر، اصفهان، کازرون و ساوه را با شرکتهای آلمانی و فرانسوی منعقد کرد؛ همزمان قراردادی جهت راه اندازی مرکز هسته ای در اصفهان برای پشتیبانی از این نیروگاه ها منعقد شد.
عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس اضافه کرد: در آن زمان رقابتی بین ترکیه، ایران و پاکستان در زمینه غنی سازی اورانیوم وجود داشت بدین جهت ایران و این دو کشور همزمان آغاز به فعالیت هسته ای کردند. در همه این امور امریکایی ها حضور داشتند اما پس از پیروزی انقلاب، رابطه دو کشور ایران و آمریکا قطع و کارشکنی های این کشور آغاز شد.
باکویی اشاره کرد: با توجه به این کارشکنی ها، ایران دست از کارهای هسته ای برنداشت و تابحال تحقیقات خویش را به انجام رسانده است. این فعالیت ها رشد چشم گیر متفاوتی داشته است. همه این رشدها در کشور صفر تا صد بومی و داخلی کشور بوده و ما از دستاوردهای دانشمندان خودمان در زمینه فناوری هسته ای بهره می بریم.
وی با اعلان اینکه دستاوردهای فناوری هسته ای ما با دستاوردهای ما در فناوری های دیگر متفاوت می باشد، اظهار داشت: این بدین سبب است که با هدف انحصار گرایی هیچ کشوری به کشور دیگری در زمینه فناوری هسته ای کمک نمی کند.
قبل از انقلاب در فناوری هسته ای وابسته به کشورهای بزرگ بودیم؛ اما پس از انقلاب هر چه پیشرفت کردیم با اتکا به محققان خودمان بوده است
فارغ التحصیل دکتری فیزیک هسته ای و ذرات بنیادی از دانشگاه دولتی مسکو با تاکید بر این که تا پیش از انقلاب در فناوری هسته ای وابسته به کشورهای بزرگ بودیم، اظهار داشت: اما پس از انقلاب هر چه پیشرفت کردیم با اتکا به محققان خودمان بوده است.
عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس عنوان کرد: چیزی که غربی ها را نگران کرده این است که ایران طی این مدت بدون کمک خارجی ها به این رشد دست پیدا کرده و می تواند به سادگی انحصار هسته ای را بشکند؛ همانطور که یکی از فرماندهان ایرانی در جنگ اعلام نمود: «هر وقت مسیر را گم کردید ببینید توپخانه دشمن کجا را هدف قرار داده آنجا جبهه خودی است» بنابراین وقتی مشاهده می نماییم که دشمن برای جلوگیری از ادامه تلاش ایران این همه تحریم وضع کرده، نشانگر این است که به درستی مسیر توسعه و پیشرفت فناوری هسته ای را در پیش گرفته ایم؛ همین مبحث دشمن را عصبانی کرده است.
باکویی با تاکید بر این که ایران عضو پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای «NPT» است و پیمان بسته که از فناوری هسته ای در امتداد ساخت سلاح و بمب هسته ای استفاده نکند، اظهار داشت: ایران در سال ۱۳۵۰ پیش از انقلاب و در سال ۱۳۷۴ پس از انقلاب این معاهده را امضا کرده است؛ همینطور ما موافقت هایی با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشتیم که رضایت دادیم که نظارت خودش را بر تأسیسات هسته ای کشور بیشتر کند. ازاین رو آنها کاملاً در جریان کارهای ما هستند و این نشان میدهد که ما گرایش نظامی نداشته ایم.
فارغ التحصیل دکتری فیزیک هسته ای و ذرات بنیادی از دانشگاه دولتی مسکو با اشاره به تأکیدات رهبری اظهار داشت: بر مبنای آنچه که رهبری فرمودند و آموزه های دینی مان، ما به سمت سلاح های کشتار جنگی نرفتیم و نخواهیم رفت چونکه مقید به آموزه های دینی مان هستیم. در نتیجه آنها هم این را می دانند اما فشاری که به ما می آوردند برای رسیدن به فناوری صلح امیز هسته ای است چونکه نمی خوهند ما همین فناوری صلح آمیز را هم داشته باشیم در صورتیکه خودشان استفاده می نمایند و در انحصار دارند.
عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس افزود: ایران ضمن پیشرفت در فناوری هسته ای و به کارگیری این تکنولوژی در حوزه های مختلف، حاضر به انتقال آن به سایر کشورهاست. درست است که فناوری هسته ای نسبت به سایر فناوری ها، یک تکنولوژی جوان است اما تحقیقات دراین زمینه قدمت زیادی در کشور ما دارد. ضمن این که خیلی از کشورها طی دهه های قبل، تحقیقات هسته ای خویش را آغاز نموده بودند در صورتیکه هیچ گاه نتایج آن منتشر نمی شد.
تأثیر فناوری هسته ای در رفاه مردم
وی با تاکید بر این که فناوری هسته ای نسبت به کاربردهای مختلف هنوز اول راه است و می تواند در رفاه زندگی مردم و توسعه کشور خیلی مؤثر باشد، اظهار داشت: کاربردهایی که فناوری هسته ای دارد می تواند به پیشرفت سایر فناوری ها سرعت بخشد. مسلماً استفاده از تکنولوژی هسته ای کیفیت خیلی از فناوری های دیگر را بیشتر می کند.
به گفته وی، یکی از مزیت های مهم فناوری هسته ای این است که میعادگاه سایر تکنولوژی هاست بدان معنا که برای توسعه این فناوری، فناوری های دیگر بکار گرفته می شوند و در نتیجه توسعه این فناوری توسعه فناوری های دیگر را به دنبال دارد. هر فناوری شاید به خودی خود پیشرفت و خروجی خوبی داشته باشد اما در تعامل با این فناوری به نتیجه بهتر و باکیفیت تری می رسد. بنابر این لازم است که در توسعه و پیشرفت این تکنولوژی دقت بالایی به کار برده شود تا با بالاترین استانداردها در همه فناوری ها رسوخ کند.
پیشرفت در فناوری هسته ای پیشرفت در سایر علوم را به دنبال دارد و با همراهی تکنولوژی هسته ای پیشرفت چشمگیرتری خواهد داشت. همانگونه که امروزه شاهد می باشیم این فناوری به کمک سایر علوم از قبیل پزشکی، محیط زیست، کشاورزی، امنیت، نفت، حوزه های مختلف صنعتی و … آمده و در پیشرفت آنها را نقش داشته است
به گفته باکویی، به زبان ساده میتوان گفت پیشرفت در فناوری هسته ای پیشرفت در سایر علوم را به دنبال دارد و با همراهی تکنولوژی هسته ای پیشرفت چشمگیرتری خواهد داشت. همانگونه که امروزه شاهد می باشیم این فناوری به کمک سایر علوم از قبیل پزشکی، محیط زیست، کشاورزی، امنیت، نفت، حوزه های مختلف صنعتی و … آمده و در پیشرفت آنها را نقش داشته است.
عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس اشاره کرد: به سبب این که این فناوری می تواند سبب رشد و توسعه سایر فناوری ها، رفاه مردم و پیشرفت کشور شود مقام معظم رهبری هم تاکید دارند که نباید از صنعت هسته ای غافل شویم.
وی با تاکید بر این که ما برنامه دراز مدتی در حوزه استفاده از فناوری هسته ای داریم اما به خوبی در اجرای آن موفق نبوده ایم، اظهار داشت: البته که تأکیدات رهبری به اجرای این برنامه ها می تواند تحولی در کشور بوجود آورد.
پتانسیل تولید راکتور هسته ای
باکویی با اشاره به کاربرد فناوری هسته ای در کشور اظهار داشت: کاربردهای فناوری هسته ای زیاد است. در ایران هم تابحال خیلی از آنها بومی شده است. تابحال ما در حوزه کشاورزی و تولید و اصلاح بذر، افزایش بازدهی بذرگندم، نخود مقاوم به بیماری، اصلاح ژنتیکی برنج، شیرین سازی آب دریا، تولید برق، حوزه پزشکی و تشخیص بیماریها، تولید رادیوداروها، نشت یابی خطوط انتقال نفت و گاز، صنعت شیشه سازی و… از فناوری هسته ای بهره برده ایم.
فارغ التحصیل دکتری فیزیک هسته ای و ذرات بنیادی از دانشگاه دولتی مسکو اشاره کرد: به صورت کلی، زمینه برای رشد این فناوری در کشورمان به خوبی برقرار است و ما حتی توانایی تولید راکتورهای هسته ای در کشور را هم به زودی خواهیم داشت.


منبع:

1400/12/26
17:42:20
0.0 / 5
552
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
سی دس دریا