سی دی دریا
معاونت علمی اعلام كرد؛

فعالیت بیشتر از ۴۰۰ شرکت دانش بنیان و فناور در حوزه گیاهان دارویی

فعالیت بیشتر از ۴۰۰ شرکت دانش بنیان و فناور در حوزه گیاهان دارویی

به گزارش سی دی دریا معاونت علمی و فناوری اعلام نمود که بیش ۲۰۰ شرکت دانش بنیان و ۲۰۰ شرکت فناور در حوزه گیاهان دارویی فعالیت می نمایند.به گزارش سی دی دریا به نقل از معاونت علمی و فناوری، ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بستری را برای شناسایی ظرفیت های نهفته کشور در این عرصه و همینطور ایجاد شرکتهای دانش بنیان و خلاق این حوزه بوجود آورده است.
با ایجاد خط حمایتی از شرکتهای خلاق و دانش بنیان ها، بیشتر از ۲۰۰ شرکت خصوصی فناور، ۱۸۶ شرکت دانش بنیان و ۴۴ شرکت خلاق گیاهان دارویی و طب سنتی در این عرصه فعالیت می نمایند تا محصولاتشان به بازارهای داخلی و بین المللی ارائه شود.
اما توسعه این فضا نیازمند وجود سرمایه گذارانی است که با فضای کسب وکارهای گیاهان دارویی و اهمیت این حوزه آشنایی کافی داشته باشند. بر همین اساس، پشتیبانی از سرمایه گذاری بخش خصوصی در تجاری سازی فناوری های اولویت دار حوزه صنعت گیاهان دارویی و طب سنتی در دستور کار ستاد قرار گرفت.
سرمایه گذاری در اولویت های خوشه هایی چون تولید مواد دارویی، کالای بهداشت، سلامت و طب سنتی، صنایع تبدیلی و فرآورده های غذایی، توسعه کشاورزی و زراعت گیاهان دارویی که بالغ بر ۲۰۰ شرکت خصوصی فناور، بیشتر از ۲۰۰ شرکت دانش بنیان و بیشتر از ۵۰ شرکت خلاق در این راستا مورد حمایتهای مادی قرار گرفتند.
یکی از سرفصل هایی که در معاونت علمی و فناوری مورد حمایت قرار می گیرد، ورود محصولات فناورانه به صنایع است. بر همین مبنا حمایت و بسترسازی از فرآورده های حاصل از گیاهان در صنایع داروسازی، پزشکی و دامپزشکی، صنایع عطر، طعم، رنگ و خوشبو کننده های طبیعی و گیاهی، تولیدی افزودنی ها، مکمل ها، چاشنی ها و ادویه جات در دستور کار قرار گرفت.
با ایجاد زمینه تعامل و همکاری ستاد و صنایع، زمینه برای ورود گیاهان دارویی به صنایع تولیدکننده فرآورده آرایشی و بهداشتی، و همینطور کشاورزی روند روبه رشدی را پشت سر گذاشته است. همینطور در راه توسعه گیاه پزشکی هم شرکتهای فعال در عرصه تولید سموم و آفت کشهای گیاهی و تولید کودهای گیاهی محصولات خویش را به بازار تجاری عرضه و نیاز صنایع را تأمین کردند.
با استفاده از ظرفیت تولیدی شیرین کننده های گیاهی صنعت تولید نوشیدنی ها و با استفاده از ظرفیت گیاهان دارویی، حوزه دم نوش های گیاهی توسعه یافت.
صنایع بزرگ تولید اسانس های گیاهی و داروهای نارکوتیک هم از حمایت برای تعامل میان صنعت و فناوری بهره بردند.
در حالی که سال ۹۲ تنها ۱۵۰ شرکت در حوزه گیاهان دارویی فعالیت داشتند، اما این شرکت ها ضمن اینکه ذیل قانون پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان و زیست بوم خلاق قرار گرفتند، تعدادشان در سال ۱۴۰۰ به بیشتر از ۴۰۰ شرکت دانش بنیان و خلاق رسید.
این شرکت ها، بیشتر از پنج هزار فرآورده گیاهی و سنتی را با مجوز از سازمان غذا و دارو تولید می کنند.

1400/06/17
11:58:02
0.0 / 5
523
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سی دس دریا