سی دی دریا

محصول زیست سازگاری برای حذف مگس میوه تولید شد

محصول زیست سازگاری برای حذف مگس میوه تولید شد

به گزارش سی دی دریا محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید ماده ای برای از بین بردن مگس میوه بعنوان یکی از صدمه زاترین آفت شدند.به گزارش سی دی دریا به نقل از معاونت علمی و فناوری، سینا احمدیه راد، مدیر عامل و مدیر تولید یک شرکت، پیاده سازی روش های سازگار با محیط زیست و غیر صدمه رسان را در حالیکه پایداری بالایی داشته باشند، راه کار مبارزه با آفت ها دانست و اظهار داشت: کاربرد بیش از حد و بی حساب سموم و نهاده های پرخطر شیمیایی در کشاورزی صدمه زیادی به طبیعت وارد کرده است.
این فعال فناور، راه کار مبارزه با آفت ها را استفاده از آفت کش های سازگار با طبیعت دانست و اظهار داشت: باقیمانده این سموم در محصولات و طبیعت، نتایج زیان بار زیست محیطی، بهداشتی و اقتصادی مانند افزایش بیماری های خاص، از دست دادن بازارهای صادراتی، مقاومت آفات نسبت به سموم و کاهش عوامل مفید زیستی و تخریب محیط زیست را به دنبال دارد.
به گفته مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، تولید مایع جلب کننده مگس میوه که یکی از صدمه رسان ترین آفات باغی و کشاورزی است که در این شرکت در چارچوب یک طرح کلان با حمایت معاونت علمی و فناوری به نتیجه رساندیم.
وی افزود: این مایع، یک ترکیب جدید حاوی نمک های آلومینیوم و پروتئین هیدرولیزات که برای پایش جمعیت و شکار انبوه هر دو جنس نر و ماده مگس های میوه بخصوص مگس مدیترانه، مگس زیتون، مگس گیلاس و مگس خربزه استفاده قرار می گیرد.
اما این محصول، نسبت به سایر فرآورده های آفت کش موجود در بازار مزایایی دارد که احمدیه راد عنوان می کند، هزینه استفاده از مدلور بسیار کمتر از پروتئین و سایر جلب کننده ها است ضمن آن که برای پرندگان، آبزیان و حشرات مفید بی خطر بوده و در طبیعت به آسانی تجزیه و جذب خاک می شود.
به گفته این فعال فناور، آزمایشات نشان داده است مایع مدلور دوام بالایی برای جذب حشرات دارد و حداقل دو هفته ماندگار است، در حالیکه مقدار اندکی از آن استفاده می شود.


منبع:

1400/05/22
12:10:02
0.0 / 5
628
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا