سی دی دریا
جدیدترین آمار رگولاتوری؛

نفوذ ۱۰۰ درصدی اینترنت موبایل در كشور

نفوذ ۱۰۰ درصدی اینترنت موبایل در كشور

به گزارش سی دی دریا گزارش آماری بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات از نفوذ ۱۰۰ درصدی اینترنت همراه و افزایش ۱۳ درصدی ضریب نفوذ تلفن همراه در کشور به علت نارضایتی کاربران از کیفیت اینترنت ثابت حکایت دارد.به گزارش سی دی دریا به نقل از مهر، آخرین آمار انتشار یافته از جانب معاونت راهبردی و توسعه بازار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نشان داده است که ضریب نفوذ موبایل در کشور در انتهای سال ۹۹ نسبت به پایان سال ۹۸ بیشتر از ۱۳ درصد رشد داشته است. به نحوی که الان ۱۳۱ میلیون و ۵۴ هزار مشترک موبایل در کشور به ثبت رسیده و این در شرایطی است که تا آخر سال ۹۸ تعداد اشتراک ثبت شده موبایل ۱۱۸ میلیون و ۲۵۰ هزار مشترک بوده است.
در این راستا ضریب نفوذ موبایل در انتهای سال ۹۹ به بیشتر از ۱۵۵ درصد رسیده که این رقم تا آخر سال ۹۸ بالغ بر ۱۴۲ درصد بوده است. رشد ۱۳ درصدی نفوذ موبایل در حالی اتفاق افتاده که به رغم اشباع اشتراک این فناوری در کشور، اما به علت عدم توسعه مناسب اینترنت ثابت و نارضایتی از کیفیت آن، کاربران به سمت استفاده از موبایل و به تبع آن اینترنت همراه روی آورده اند.
گزارش های جهانی هم نشان داده است که ایران برخلاف سایر کشورها که بر توسعه اینترنت ثابت تاکید دارند، با عرضه اینترنت ثابت با سرعت دانلود ۱۵.۷۵ مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود ۹.۹۱ مگابیت بر ثانیه در رتبه ۱۲۹ در بین کشورهای جهان قرار دارد.
ضریب نفوذ اینترنت موبایل ۱۰۰ درصد شد
گزارش آماری بخش ICT کشور از وضعیت ارتباطات پهن باند ثابت و سیار نشان داده است که الان ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر مشترک اینترنت پهن باند ثابت هستند و ضریب نفوذ این فناوری ۱۲.۶۱ درصد است. اما در حوزه اشتراک اینترنت موبایل از راه فناوری ۳G و ۴G با رشد روز افزون تعداد مشترکان، ضریب نفوذ اینترنت همراه به بیشتر از ۱۰۰ درصد رسیده و ۸۴ میلیون و ۱۹۶ هزار مشترک از اینترنت موبایل استفاده می نمایند.
مطابق این آمارها، الان ۸ میلیون و ۵۷۰ هزار اشتراک در حوزه اینترنت ثابت در ارتباط با فناوری ADSL است و مشترکان TDLET به حدود یک میلیون و ۴۸۵ هزار نفر رسیده اند. این در شرایطی است که ۱۵۹ هزار نفر از راه فناوری FTTH و ۳۸۲ هزار نفر هم از راه وای فای به اینترنت متصل می شوند.
۲ میلیون مشترک به اینترنت ثابت ۲۰ مگابیت دسترسی دارند
مطابق آمارهای انتشار یافته، در زمینه اشتراک اینترنت پهن باند ثابت، حدود ۲ میلیون مشترک خانگی با سرعت متوسط ۲۰ مگابیت به اینترنت متصل می شوند و ۴ میلیون مشترک اینترنتی با سرعت ۲ تا ۱۰ مگابیت دارند.
در حوزه تلفن ثابت هم ۲۹ میلیون و ۱۳۹ هزار خط تلفن در کشور فعال است و ضریب نفوذ آن به ۳۴.۶۷ درصد رسیده است.
۴۷ هزار روستا، تلفن خانگی دارند
هم حالا در ۵۲ هزار و ۱۸۲ روستا، ارتباطات دایر است که از این تعداد، ۴۷ هزار و ۸۳۷ روستا دارای تلفن خانگی هستند.
بررسی های رگولاتوری نشان داده است که الان ۹۴.۴ درصد جاده های اصلی، ریلی و فرعی کشور زیر پوشش موبایل هستند.


منبع:

1400/02/14
21:28:53
0.0 / 5
552
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
سی دس دریا