سی دی دریا
در گزارش سی دی دریا عنوان شد؛

محصولات وارداتی در اولویت تولید قرار می گیرند

محصولات وارداتی در اولویت تولید قرار می گیرند

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به اینکه محصولات وارداتی را در اولویت تولید قرار می دهیم، اظهار داشت: سرمایه گذاری مشترک با کشورها از دیگر برنامه ها در سال جدید است که به صادارت بیشتر ختم می شود.دکتر سعید سرکار در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه ستاد توسعه فناوری نانو چندین برنامه را در سال ۱۴۰۰ به صورت جدی موردی پیگیری قرار می دهد، اظهار داشت: نخستین برنامه ما در این ستاد، تمرکز بر توسعه صادرات است چونکه ما اعتقاد داریم باید کالاهای «های تک» ایران به خارج کشور راه پیدا کنند.
وی با اشاره به اینکه ظرفیت کشور برای خرید محصولات «های تک» از خارج به اندازه کافی نیست، اضافه کرد: بازاری که مختص تولید محصولات «های تک» است اگر با جمعیت کشور مقایسه نماییم بازار کوچکی است که باید در این حوزه تلاش نماییم تا چنین محصولاتی را تولید و علاوه بر تأمین نیاز کشور صادرات هم داشته باشیم.
به گفته دبیر ستاد توسعه فناوری نانو، خوشبختانه جغرافیای صادرات خوبی داریم که باید تلاش نماییم میزان صادرات را افزایش دهیم؛ امیدواریم شرایط مطلوب تر از دوره های گذشته شود.
سرکار ضمن اشاره به صادرات محصولات فناوری نانو در سالهای گذشته تصریح کرد: میزان صادرات در سال ۹۸ آنچنان مطلوب نبود و علل گوناگونی داشت که کاهش بودجه ستاد نانو یکی از علل آن بود و این سبب شد آنطور که می خواهیم از دفاتر و شرکتها حمایت نداشته باشیم و این تاثیر زیادی در کاهش صادرات ما داشت.
وی افزود: همینطور در سال ۹۹ شرایط بدتر شد و کرونا به این کمبود بودجه ستاد توسعه فناوری نانو افزوده شد و این خودش تاثیر مخربی بر صادرات داشته ولی امیدواریم بتوانیم سال جاری شرایط را متفاوت نماییم.
وی تصریح کرد: شدید تر شدن تحریم، اپیدمی کرونا و مشکلات انتقال پول هم همچون مشکلاتی بود که گریبان گیر صادرات محصولات حوزه نانو هم شده بود.
سرکار افزود: در سال ۹۶، ۷۷ میلیون دلار صادرات داشتیم و این در شرایطی است که در سال ۹۸ حدود ۲۰ میلیون دلار صادرات داشتیم و می بینیم که با این مشکلات میزان صادرات یک سوم سال ۹۶ شده است؛ بنابراین امیدوار هستیم که با ارزیابی شرکتها، میزان صادرات در سال ۹۹ کمتر از میزان صادرات سال ۹۸ نباشد چونکه هنوز مقدار آن مشخص نشده است.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو، علیرغم این مشکلات که تاثیر منفی در بحث صادرات داشتند نه تنها مانع از حمایتهای لازم از شرکتها شد بلکه در توسعه محصولات جدید هم تاثیر گذار بود که نتوانستیم به خوبی سرمایه گذاری نماییم.
وی افزود: امیدواریم سال جاری تمرکز بیشتری روی این مورد داشته باشیم و از طرفی آنچه که لیاقت و ظرفیت کشور است به همان اندازه بودجه به ستاد نانو اختصاص یابد؛ در واقع باید بیشتر کوشیده و مسؤلان را متوجه اهمیت این تکنولوژی نماییم چونکه مقام معظم رهبری هم به فناوری نانو تاکید دارند.
وی اضافه کرد: فناوری نانو، تنها تکنولوژی ای بود که در سخنرانی آغاز سال جاری رهبر انقلاب به آن تاکید نمودند که در رشد علمی ایران و جایگاه ایران در عرصه جهانی تاثیر گذار است.
وی تصریح کرد: فناوری نانو پارسال به رفع چالش های صنعتی ورود کرد و سال جاری هم در صدد هستیم با برنامه هایی که داریم این مورد را بیشتر از گذشته مورد توجه قرار دهیم و نیازهای صنعت را با کیفیت بالاتر با فناوری نانو تأمین نماییم.
ساخت تجهیزات صنعتی نانو
سرکار اضافه کرد: ساخت تجهیزات صنعتی نانو از دیگر برنامه های ستاد نانو است که به صورت جدی آنرا مورد پیگیری قرار می دهیم چونکه اعتقاد داریم ایران باید صاحب صنعت نانو باشد.
وی افزود: زمانی می توانیم ادعای صنعتی بودن نماییم که ماشین آلات صنعتی را از صفر تا صد طراحی نماییم و بسازیم و علاوه بر آن فناوری های نوین صنایع را هم تأمین نماییم تا حدی که با رشد در این عرصه به مرحله رقابت جهانی برسیم.
سرکار با اشاره به اینکه خوشبختانه معاون علمی هم از این برنامه حمایت خوبی دارند، اظهار داشت: این برنامه دو سال است از جانب ستاد و صنایع پیگیری می شود و با صنایع ارتباط تنگاتنگی برقرار کردیم تا با مشارکت آنها، نیازها شناسایی شود و تیم های فناور جهت دهی شوند.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو، سال جاری بنا داریم محصولات وارداتی را رصد نماییم تا با برنامه ریزی و همکاری شرکتهای فناور در کشور به تولید برسند و نیاز صنایع مرتفع شود. در واقع در صدد هستیم محصولات وارداتی را در اولویت تولید قرار دهیم و سپس به دنبال تأمین احتیاج به فکر افزایش ظرفیت صادرات هم باشیم.
سرمایه گذاری مشترک با کشورها گامی برای صادرات محصولات نانوی ایرانی
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو اظهار داشت: برنامه ای داریم که بتوانیم واحدهای تولیدی خارج از کشور با سرمایه گذاری مشترک داشته باشیم تا منجر به تولید مشترک با آن کشور شود.
وی افزود: در این پلت فرم همکاری قرار نیست که دانش فنی را انتقال بدهیم؛ در واقع دانش فنی کاملاً در ایران است ولی تولید محصول مشترک در کشور هدف صورت می گیرد و این می تواند زمینه صادرات را فراهم آورد.
سرکار تصریح کرد: به این واسطه نیاز آن کشور با محصول مشترک تأمین می شود و زمینه صادراتی به سایر کشورها فراهم خواهد شد.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو اضافه کرد: فعلا ترکیه و اندونزی برای این منظور مشخص شده و صحبتهایی در این حوزه شده است. این می تواند الگوی خوب صادراتی برای سایر حوزه ها باشد.
حمایت از تیم های تحقیق و توسعه دانشجویی
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به اینکه نیروی عظیمی در دانشگاه ها فعال می باشند، اظهار داشت: برنامه داریم که دانشجویان را در حوزه نانو آماده ورود به کسب و کار نماییم تا آنها بتوانند در آینده دیگران را به کسب و کار جدید دعوت کنند.
به گفته وی، به این واسطه دانشجو با دست پر فارغ التحصیل می شود و به فکر توسعه فناوری است که این به توسعه تولید کشور کمک می نماید و به منشأ تولید ثروت تبدیل خواهند شد.
وی با اشاره به اینکه این اقدام از سال های گذشته شروع شده ولی در سال ۹۹ نمود خوبی داشت که از ۱۸ طرح دانشجویی در این حوزه رونمایی کردیم، اظهار داشت: با این برنامه ستاد نانو دانشجویان علاوه بر آموزش تئوری، می توانند کسب و کار و اشتغال را یاد بگیرند و این مورد تا چند سال آینده آثار خوبی برای کشور بر جای خواهد گذاشت.
وی اضافه کرد: امیدواریم تعداد این طرح های دانشجویی بیشتر شود و شاهد تعداد بیشتری محصول از دل طرح ها باشیم.

1400/01/31
19:28:24
0.0 / 5
363
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سی دس دریا