سی دی دریا
مبتنی بر فناوری های مكان محور؛

سامانه هوشمند سفارش گر كشاورزی طراحی شد

سامانه هوشمند سفارش گر كشاورزی طراحی شد

سی دی دریا: سامانه هوشمند بومی در اختیار کشاورزان قرار گرفت تا به رصد بهینه زمین های کشاورزی کمک نماید.به گزارش سی دی دریا به نقل از معاونت علمی و فناوری، سامانه هوشمند سفارش گر کشاورزی مبتنی بر فناوری های مکان محور توسط پژوهشگران کشور طراحی شده که با پردازش اتوماتیک تصاویر ماهواره ای سنجش از دور سنتینل ۲ اتحادیه اروپا و با زیرساخت محاسباتی قوی خود، نقشه هایی را برای مزارع طراحی می کند که کشاورزان برای تمامی زمین ها، مخصوصاً مزارع بزرگ تر از ۵ هکتار می توانند بجای سرکشی دوره ای زمین، به محدوده های تعیین شده در این نقشه ها مراجعه و نسبت به رفع مشکلات مزرعه اقدام نمایند.
به گفته منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این سامانه، امکان ترکیب با سایر داده های برداشت اطلاعات مانند سنسورهای زمینی مثل سنجنده های دما، رطوبت خاک و هوا را نیز فراهم نموده است. این یکپارچگی می تواند به کاهش هزینه ها و افزایش راندمان سامانه های نظارت بر مزارع کمک نماید.
وی اضافه کرد: این نقشه ها شامل نقشه های تراکم و سلامت گیاهان، محتوای آبی، تنش تغذیه ای (عدم توازن دریافت کود ازته و سایر مواد مغذی) و مانند آنها است. این نقشه ها هر شش روز یکبار و بعد از گذر ماهواره از آن محدوده، در دسترس کاربران قرار می گیرد.
منطقی همین طور بیان کرد: از خاصیت های این سامانه، امکان ارائه خدمات در لایه های مختلف مانند تصویر خام، تصویر پردازش شده، نقشه های سفارش ای و مانند آنها است که سایر شرکت های خدماتی در حوزه کشاورزی می توانند با دریافت اطلاعات این سامانه بصورت اجاره نرم افزاری از این زیرساخت استفاده کنند.


منبع:

1400/01/18
11:50:08
0.0 / 5
264
تگهای خبر: خدمات , فناوری , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
سی دس دریا