سی دی دریا
معاونت علمی ریاست جمهوری:

ایران به سومین بازار بزرگ دارویی منطقه تبدیل شد

ایران به سومین بازار بزرگ دارویی منطقه تبدیل شد

به گزارش سی دی دریا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام نمود با تلاش شرکتهای دانش بنیان و خلاق، در شرایط تحریم ها به سومین بازار دارویی منطقه تبدیل شدیم.به گزارش سی دی دریا به نقل از معاونت علمی و فناوری، توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری دارو در کشور، ایران را به سومین بازار دارویی منطقه تبدیل کرد. این اتفاق هم ناشی از تلاشی فناورانه و نوآورانه است که به دست شرکت های دانش بنیان و خلاق رقم زده شد. قبل از این خیلی از داروهای مورد نیاز کشور با هزینه های گزاف و چالش های وارداتی تامین می شد؛ اما امروز با کوشش های صورت گرفته، بیش از ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز داخلی را توانمندان خودمان تولید می کنند.
البته این بازار نیازمند حمایت جدی است تا خلأ حدود یک میلیارد دلاری آن برطرف شود. برمبنای آمارهای موجود در کشور، هم اکنون یک شکاف یک میلیارد دلاری دراین زمینه وجود دارد که مقرر است به همت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با کمک دانش بنیان ها این شکاف پر شود. موضوعی که می تواند جایگاه ایران در حوزه دارو را در منطقه و جهان ارتقا دهد.
ایران دارای بزرگ ترین استارتاپ های دارویی در منطقه است و تعدادی از این محصولات تولیدی به کشورهای همسایه و برخی کشورهای اروپایی نیز صادر می شود. اما برای پر کردن خلأ موجود در بازار نیاز است که حمایت ها از فناوران این حوزه بیشتر شود و بازار داخلی این محصولات توسعه یابد.
صنعت دارو هم مثل همه صنایع از سه بخش تولید، بازاریابی و توسعه تشکیل می شود. به مدد فناوران کشور، در بخش تولید گام های مؤثری برداشته شده و تا سال ۱۴۰۰ اتفاقات بزرگ و قابل قبولی در این عرصه بیفتد و شکاف موجود در بازار پر شود. اما دو بخش بازاریابی و توسعه نیازمند حمایت ها و هم افزایی های دولتی است که اگر این حمایت ها به شکلی مستمر و دائمی صورت گیرد بطور قطع به زودی شاهد رونق و شکوفایی بیشتر این صنعت حیاتی خواهیم بود.

1400/01/02
18:18:57
0.0 / 5
524
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
سی دس دریا