سی دی دریا
در قالب یك خدمت جدید؛

امكان سرمایه گذاری بیشتر روی استارت آپ ها برقرار شد

امكان سرمایه گذاری بیشتر روی استارت آپ ها برقرار شد

سی دی دریا: صندوق نوآوری و شکوفایی در تازه ترین اقدام، با شراکت با شتابدهنده ها امکان سرمایه گذاری بیشتر روی استارت آپ ها را فراهم آورده است.به گزارش سی دی دریا به نقل از مهر، صندوق نوآوری و شکوفایی یک مدل سرمایه گذاری جدید تحت عنوان «هم سرمایه گذاری با شتابدهنده ها» را به خدمات خود اضافه کرد.
در این مدل صندوق نوآوری و شکوفایی، با شتابدهنده های دانش بنیان قرارداد مشارکت با عنوان هم سرمایه گذاری یا co-investment منعقد می کند. طی این قرارداد مبلغی بعنوان اعتبار به شتابدهنده تعلق می گیرد.
طی این پروسه صندوق بابت هر استارت آپی که از طرف شتابدهنده پذیرش می شود و به شرط سرمایه گذاری یک واحد پول از طرف آن شتابدهنده بر روی آن استارت آپ، دو واحد پول از اعتبار مذکور را نقداً در اختیار شتابدهنده قرار می دهد تا آن پول نیز به صورت حداقل ۷۰ درصد نقد یا حداکثر ۳۰ درصد غیرنقد به استارت آپ مذکور تزریق شود.
در این مدل شتابدهنده می تواند به صلاحدید خود استارت آپ ها و شرکت های نوپای حائز صلاحیت را پذیرش کرده و روی آنها سرمایه گذاری کند و صندوق نوآوری و شکوفایی در ارزیابی فنی یا مالی طرح ها (که می تواند شامل شرکت ثبت شده یا تیم استارت آپی باشد) ورود نمی کند و تزریق پول از طرف صندوق مبتنی بر آورده شتابدهنده خواهد بود و بر این اصل استوار است که از آنجایی که شتابدهنده خود منابعش را در آن استارت آپ درگیر کرده، پس در کنار پایش سرمایه خود، می تواند مراقب سرمایه تزریق شده از طرف صندوق نیز باشد و حداکثر تلاش خودرا برای موفقیت استارت آپ بکار گیرد.
توضیح بیشتر درباب نحوه فعالیت شتابدهنده ها آنکه این مجموعه ها طی دوره هایی که برگزار می کنند تیم های مختلفی را به صلاحدید خود پذیرش می کنند و علاوه بر برگزاری دوره های آموزشی، ارائه محل فعالیت، ارائه دسترسی به زیرساخت های لازم؛ مبالغی پول را نیز در اختیار استارت آپ ها قرار می دهند تا فعالیت خودرا به پیش برده و نیازهای طرح را تامین کنند، و در عوض در صورتیکه آن استارت آپ به موفقیت های تعیین شده در دوره های تعریف شده برسد، به صورت شرکت ثبت شده (اگر قبلاً ثبت نشده باشد) قسمتی از سهام آن استارت آپ به نام شتابدهنده ثبت می شود.
از آنجا که منابع تامین شده برای استارت آپ، متفقا به نسبت ۲ به ۱ از طرف صندوق نوآوری و شکوفایی تامین شده است، پس سهام دریافت شده از استارت آپ نیز با همین نسبت متعلق به صندوق خواهد بود.
نحوه همکاری در این مدل کاملاً مبتنی بر شراکت واقعی بود و صندوق در سود و زیان فعالیت شتابدهنده طی دوره ی مشخص شده در قرارداد شریک است و هیچ تعهدی از بابت سود دهی سرمایه گذاری یا حتی بازگشت اصل پول تخصیص داده شده از طرف شتابدهنده به صندوق داده نشده است.
صندوق تضامینی نیز از شتابدهنده دریافت می کند (چک یا سفته) که فقط در صورت تخلف شتابدهنده به آنها رجوع خواهدنمود. علاوه بر اینها صندوق نوآوری و شکوفایی، حاضر است سهام متعلق به خودرا نیز با تخفیف (نسبت به قیمت مشخص شده در سرمایه گذاری مراحل بعد) به شتابدهنده یا سرمایه گذار جدید با شروطی واگذار کند.
همچنین در این مدل همکاری، پاداش عملکرد به صورت قسمتی از سود و درصدی بعنوان کارمزد اداره مشارکت نیز از طرف صندوق به شتابدهنده پرداخت می شود.


منبع:

1399/11/24
18:25:43
0.0 / 5
438
تگهای خبر: آموزش , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا