سی دی دریا
معاونت علمی اعلام كرد؛

ایران در جمع ۱۰۰ خوشه برتر علم و فناوری جهان

ایران در جمع ۱۰۰ خوشه برتر علم و فناوری جهان

سی دی دریا: معاونت علمی و فناوری اعلام نمود طبق گزارش شاخص جهانی نوآوری در سال 2020، ایران در شاخص سرمایه انسانی و تحقیقات در جایگاه 46 جهانی قرار گرفته است.به گزارش سی دی دریا به نقل از معاونت علمی و فناوری، پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری با اشاره به نقش نوآوری و صنایع خلاق در حرکت کشورها به سمت پیشرفت و توسعه پایدار اظهار داشت: میزان حرکت و موفقیت کشورها در راه نوآوری، قدر و جایگاه آنها را در نبرد تنگاتنگ فناوری، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی میان کشورهای جهان تعیین و تبیین می کند.
وی با اشاره به اینکه یکی از معیارهای گوناگون برای درک جایگاه رو به رشد ایران گزارش شاخص جهانی نوآوری است، عنوان کرد: سهم قابل توجه بازار کشورها از خلاقیت و نوآوری، معیار و شاخص اصلی در پیشرفت است و در این راه، پشتیبانی از نیروی انسانی متخصص و توسعه زیست بوم نوآوری نقشی سرنوشت ساز ایفا می کند.
کرمی با اشاره به این که طبق گزارش فاکتورهای جهانی نوآوری «Gii» قرار گرفتن ایران در جمع ۱۰۰ خوشه برتر علم و فناوری جهان، نشانی از پیشرفت نوآورانه و خلاق کشور است، افزود: گزارش اخیر فاکتورهای جهانی نوآوری بار دیگر توانمندی علمی و فناورانه ایران به نمایش گذاشت و قرار گرفتن تهران در جایگاه نهم مناطق یا همان خوشه های برتر علم و فناوری در کشورهای در حال توسعه نوظهور، نشان داد ایران در راه رو به جلوی نوآوری ها قرار دارد.
رشد قابل توجه ایران در شاخص ها
مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، روند رو به رشد ایران در راه خلاقیت و نوآوری طبق گزارش فاکتورهای جهانی نوآوری«Gii» در سالهای اخیر را نشان دهنده حرکت باارزش کشورمان به سمت پیشرفت دانست و اضافه کرد: رشد درخور توجه جایگاه ایران در گزارش های سالهای اخیر فاکتورهای جهانی نوآوری نشان دهنده ریل گذاری صحیح و اولویت بخشی به این حوزه با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است. بطوریکه شروع راه ایران در جایگاه ۱۲۰ جهانی قرار داشت و امروز در رتبه ۶۱ هستیم. موضوعی که ماحصل کار که این مساله نتیجه کار همه دانشگاه ها شرکتها دانش بنیان و استارتاپ ها است.»
بهبود روند پیشرفت کشور
کرمی با اشاره به حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تقویت زیست بوم فناوری و نوآوری از بهبود وضعیت کشور در راه پیشرفت اظهار داشت: باتوجه به اهمیت نوآوری زیست بومی به وجود آمد تا شرکت های دانش بنیان و خلاق بتوانند با کمک و همکاری تمامی بخش های زنجیره ارزش، از دانشگاه ها، پارک های علم و فناوری، شتابدهنده ها، کارخانه های نوآوری، خانه ها خلاق و مراکز نوآوری، در جهان پر تب و تاب رقابت نوآورانه توانمندی های نوآورانه خودرا به جهان معرفی کنند.
وی با اشاره به اینکه گزارش شاخص جهانی نوآوری (Global Innovation Index) که هر ساله منتشر می شود، به وضعیت کشورها از حیث نوآوری با تاکید بر معیارها و مبناهای گوناگون می پردازد افزود: در این گزارش، فعالیت ها و کوشش های ۱۳۱ کشور مورد بررسی قرار می گیرد. این کشورها بخش قابل توجهی از حرکت جهان را در برمی گیرند همین موضوع باعث شده است این گزارش ۹۰ درصد از جمعیت جهان و همین طور بیش از ۹۵ درصد از تولید ناخالص داخلی دنیا را مورد تببین و تحلیل قرار بدهد.
کرمی همین طور بیان کرد: شاخص جهانی نوآوری از ۷ شاخص تشکیل شده است که در دو دسته ورودی و خروجی دسته بندی شده اند. در دسته ورودی ها که نشان دهنده توانایی اقتصاد یک کشور بمنظور انجام کارهای نوآورانه است، ارکان نهادی، سرمایه انسانی و تحقیقات، زیرساخت ها، پیچیدگی بازار و پیچیدگی کسب وکار قرار دارند.
مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در ادامه اشاره کرد: در گروه خروجی ها که ماحصل کوشش های کارهای نوآورانه کشورها را به نمایش می گذارد، خروجی های دانشی و فناورانه و خروجی خلاقانه مورد توجه قرار می گیرند. ایران در این شاخص، جایگاه ۱۲۰ جهانی را به خود اختصاص داده است؛ ایران در زیرشاخص های نهادی یعنی محیط سیاسی، محیط تنظیم گری و محیط کسب وکار به ترتیب در جایگاه ۱۰۶، ۱۱۷ و ۱۲۵ جهانی قرار گرفته است.


جایگاه خوب ایران در شاخص سرمایه انسانی و تحقیقات
کرمی اضافه کرد: طبق گزارش شاخص جهانی نوآوری در سال ۲۰۲۰، ایران در شاخص سرمایه انسانی و تحقیقات که همیشه از نقاط قوت کشور در این گزارش محسوب می شود، در جایگاه ۴۶ جهانی ایستاده است. کشورمان در زیرشاخص تحقیق و توسعه، به رتبه ۴۸ جهانی صعود کرده است و در زیر شاخص تحصیلات جایگاه ۸۳ و در تحصیلات عالی رتبه ۷ جهانی را قرار گرفت. همین طور ایران به جایگاه سوم جهانی در شاخص تعداد فارغ التحصیلان علوم و مهندسی دست یافت.
به گفته وی، در شاخص زیرساخت ها، ایران در جایگاه ۶۹ قرار گرفته است. در زیرشاخص فناوری اطلاعات و ارتباطات رتبه ۸۰ و در شاخص زیرساخت ها جایگاه ۳۱ سهم ایران از این رقابت جهانی است. در زیرشاخص پایداری زیست محیطی، ایران در رده ۹۲ جهان قرار گرفته است. کشورمان همین طور رتبه ۱۰ را در شاخص شکل گیری سرمایه ناخالص و همین طور رتبه ۳۹ در شاخص دسترسی به فناوری اطلاعات و ارتباطات را از ان خود کرده است.
رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: یکی از فاکتورهای مهم در گزارش GII توجه به پیچدگی بازار است که ایران در این شاخص، جایگاه ۱۰۸ جهانی را به خود مختص کرده است. ایران همین طور رتبه ۷۷ را در زیرشاخص اعتبارات کسب کرده و در تجارت، رقابت و اندازه بازار توانست جایگاه ۱۰۷ را به خود اختصاص دهد. ایران در زیرشاخص سرمایه گذاری، به رتبه ۱۱۵ جهانی رسیده است. هجدهمین کشور در شاخص مقیاس بازار داخلی در زیرشاخص تجارت، رقابت و اندازه بازار نیز یکی از دستاوردهای ایران است. در شاخص میانگین وزنی نرخ تعرفه واردات، ایران در جایگاه ۱۲۹ دنیا قرار دارد.


رتبه ۱۱۲ ایران در شاخص پیچیدگی کسب و کار
مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به اینکه ایران در شاخص پیچیدگی کسب وکار جایگاه ۱۱۲ جهانی را به خود مختص کرده است، اظهار داشت: در زیرشاخص های دانشی و پیوندهای نوآوری به ترتیب رتبه ۱۰۳ و ۱۰۰ سهم ایران از فاکتورهای جهانی نوآوری بود و در زیرشاخص جذب دانش، در بین ۱۰۰ کشور نخست دنیا جای دارد. در زیرشاخص پیوندهای نوآوری رتبه ۱۱۷ و در شاخص همکاری پژوهشی دانشگاه و صنعت ایران به رتیه ۱۲۲ رسید.
کرمی افزود: ایران در در شاخص برون داد دانشی و فناورانه، در بین ۵۹ کشور نخست جهان جای دارد. در زیرشاخص تأثیر دانش و به جایگاه ۸۶ رسید و در زیرشاخص انتشار دانش نیز جایگاه ۱۱۷ جهانی را به خود مختص کرده است.
وی با اعلان اینکه ایران در زیرشاخص خلق دانش، در بین ۲۵ کشور برتر جهانی جای گرفته است، اضافه کرد: با کسب رتبه ۱۴ در شاخص تعداد درخواست های ثبت پتنت و جایگاه ۲۱ در شاخص مقالات علمی و فنی که در مجلات کارشناسی منتشر می شوند ایران به جایگاه مطلوبی در زیرشاخص خلق دانش دست یافت. در زیر شاخص تأثیر دانش، رتبه ۱۱۵ سهم ایران شد.
کرمی با اشاره به اینکه ایران در این شاخص، در بین ۴۸ کشور نخست جهان جای دارد، بیان کرد: در شاخص علامت های تجاری ثبت شده در دفاتر ملی و منطقه ای، ایران در جایگاه نخست جهان قرار دارد. در دارایی های ناملموس نیز در بین ۱۳ کشور برتر جهان جای گرفته است. ایران رتبه ۱۴ جهانی را در زیرشاخص در شاخص طرح های صنعتی ثبت شده به خود مختص کرده است. همین طور در زیرشاخص کالا و خدمات خلاقانه در رده ۱۱۴ و در خلاقیت های برخط با ۶ پله صعود به جایگاه ۷۱ جهانی رسیده است.


منبع:

1399/11/23
22:38:26
0.0 / 5
454
تگهای خبر: ارتباطات , خدمات , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا