سی دی دریا
در گزارش سی دی دریا مطرح شد؛

چالش قوانین بین الملل برای حكمرانی آمریكایی در فضای مجازی

چالش قوانین بین الملل برای حكمرانی آمریكایی در فضای مجازی

یک پژوهشگر فضای مجازی با اشاره به قدرت شبکه های اجتماعی خصوصاً در انتخابات اخیر آمریکا اظهار داشت: پلت فرم ها چه در آمریکا و چه در سطح بین المللی با چالش قوانین مشخص مواجهند.به گزارش سی دی دریا به نقل از مهر، شبکه های اجتماعی آمریکایی به حدی قدرت فضای مجازی را در اختیار گرفته اند که حالا به آسانی می توانند سیاستمداران دنیا را به چالش بکشند و توانی برای مقابله با آنها وجود نداشته باشد؛ این شبکه ها با در اختیار گرفتن حاکمیت سایبری در انتخابات آمریکا نیز قدرت خودرا روی رئیس جمهور این کشور اعمال کردند.
آنها حساب کاربری دونالد ترامپ را مسدود کرده و وی و هوادارانش را از این پلت فرم ها اخراج کرده اند؛ با این اتفاق شکی نیست که آنها قدرت خودرا روز به روز در تغییر مناسبات سیاسی جهان، بیشتر به رخ بکشند. از همین رو ضرورت تدوین قوانین مربوط به حاکمیت سایبری و ایجاد راهکارهایی برای مقابله و بازدارندگی قدرت پلت فرم های آمریکایی و تبعات آن در برهه های زمانی مختلف بر فضای مجازی کشور حقیقتی انکارناپذیر است.
اگرچه رویکرد شبکه های اجتماعی در برخورد با ترامپ بگفته آنها به اقدامات وی در تشویق به اغتشاش و انتشار اخبار جعلی باز می گردد اما عملکرد دوگانه این شبکه ها در تقویت پست های مربوط به اغتشاشگران در ایران، طی چند سال اخیر نیز جای تفکر دارد. رفتارهای مغرضانه و مطابق با منافع شخصی از طرف این پلت فرم ها مقابل ایران در بازه های زمانی مختلف همچون شهادت سردار سلیمانی و شهادت شهید فخری زاده به وضوح دیده می شود.
قدرت شبکه های اجتماعی آمریکا و بی عملی ما
دکتر میثم علیزاده پژوهشگر پسادکتری دانشگاه هاروارد آمریکا در گفتگو با خبرنگار مهر، در تحلیل خود از عملکرد شبکه های اجتماعی در اخراج ترامپ و قدرت نمایی آنها برای سایر کشورها اظهار داشت: از آنجایی که ترامپ بواسطه انتشار محتوا در شبکه های اجتماعی مانند توئیتر و فیسبوک، مردم را دعوت به اغتشاش کرده بود و به صورتی امنیت آمریکا را به خطر انداخت، این شبکه ها وی را به صورتی اخراج کردند. البته این پلت فرم ها با توجه به این که رفتن ترامپ از ریاست جمهوری آمریکا قطعی و مسجل شده بود، روغن ریخته را نذر امامزاده کرده اند.
وی افزود: چونکه تا قبل از مشخص شدن نتایج انتخابات آمریکا، فیسبوک در زمین ترامپ بازی می کرد و بنا بر این انتقادات بسیاری به عملکرد این شبکه وارد بود تا جایی که قسمتی از کارمندان آن به سبب اتخاذ این سیاست ها، استعفا دادند؛ اما پس از انتخابات و با قطعی شدن پیروزی بایدن، موضع این شبکه اجتماعی در مقابل ترامپ تغییر یافت. البته توئیتر قبل از انتخابات نیز سیاست های ضد ترامپ را به کار گرفته بود و به بهانه انتشار اطلاعات فیک، به توئیت های ترامپ برچسب زده بود.
علیزاده با اشاره به قدرت شبکه های اجتماعی در سیاست گذاری فضای مجازی دنیا، اظهار داشت: بحث انتشار محتوا و قدرت پلت فرم های اجتماعی ریشه ای چندین ساله در آمریکا دارد اما فضای انتخابات در این کشور موجب حساسیت عمومی در این زمینه شده است.
وی اظهار داشت: اینکه چه قوانینی برای مدیریت محتوا در رسانه های اجتماعی متصور است، یا اینکه مسئولیت نشر محتوا با چه کسانی است و نیز ضمانت اجرائی در انتشار محتوا چگونه است، همچون چالش هایی است که در این رابطه مطرح می شود. حتی دو مجلس آمریکا اخیرا موضوع اصلاح ماده ۲۳۰ خدمات مبتنی بر اینترنت را که در سال ۱۹۹۶ به تصویب رسیده و مسئولیتی را بر گردن صاحب پلت فرم نمی اندازد، در دستور کار دارند و تا حالا ۱۵ طرح مختلف برای اصلاح این ماده مطرح کرده اند.
این پژوهشگر پسادکتری دانشگاه هاروارد درباب سیاست دوگانه شبکه های اجتماعی خارجی همچون توئیتر و فیسبوک در مواجهه با اقدامات ترامپ در ایجاد اغتشاش در آمریکا و برخلاف آن، تقویت پست های اغتشاشگران در ایران طی چند سال اخیر، اظهار داشت: در مورد رفتار پلت فرم ها با کشور ما یکی از موضوعاتی که باید به آن توجه گردد این است که ما هیچ نوع اقدامی برای مدیریت محتوا و حاکمیت بر پلت فرم ها انجام نداده ایم.
فیلترینگ محتوا از نوع آلمانی
وی توضیح داد: برای مثال کشور آلمان در بحث محتوای تفکر نازی، خیلی حساس است و خودش با بهره گیری از هوش مصنوعی و تحلیل داده های شبکه های اجتماعی، تکنولوژی را به کار گرفته که در سطح قابل قبولی این نوع محتوا را شناسایی می کند. از طرف دیگر همزمان نیز با شبکه هایی مانند توئیتر و فیسبوک وارد مذاکره شده و حساسیت به این مساله را گوشزد کرده تا این شبکه ها، طبق قوانین داخلی این کشور فعالیت کنند. سایر کشورها هم اینگونه مدیریت ها را به کار می گیرند.
این پژوهشگر اظهار داشت: حتی کشور هند نیز از فیسبوک خواست که مطالبی که مقابل سیاست های داخلی و خارجی این کشور منتشر می شود را از این شبکه اجتماعی حذف کند. البته فیسبوک این شرط را قبول نکرد و آنرا مطابق قوانین آزادی بیان آمریکا عنوان نمود. با این وجود اما ما اقدامی در این رابطه انجام نداده ایم.
از هوش مصنوعی شناسایی محتوای غیراخلاقی و خشونت آمیز استفاده نمی کنیم
علیزاده اضافه کرد: ما از تکنولوژی که به صورت اتوماتیک و برمبنای هوش مصنوعی بتواند اخبار جعلی، گفتار نفرت آمیز و خشونت آمیز و محتوای غیراخلاقی و در رابطه با تروریسم را در شبکه های اجتماعی و پلت فرم ها شناسایی کند، استفاده نمی نماییم.
وی اظهار داشت: بااینکه رفتار دوگانه پلت فرم های آمریکایی با کشور ما آشکار است اما این مساله فقط مختص به کشور ما نیست. البته باتوجه به ریشه سیاسی کشور ما و اختلافات با آمریکا و غرب، نمود بیشتری دارد.
این پژوهشگر پسادکتری دانشگاه هاروارد آمریکا اشاره کرد: واضح این است که قوانین در رابطه با پلت فرم ها چه در آمریکا و چه در سطح بین المللی، قوانین مشخصی نیست و این اجازه را به پلت فرم ها می دهد که بر اساس منافع شخصی خودشان تصمیم گیری کنند. اما به هر حال ما نیز در بعضی موارد می توانیم اقداماتی صورت دهیم اما تا حالا کاری نکرده ایم.
نگرانی آلمان از پلتفرم های آمریکایی
وی اظهار داشت: حاکمیت اینترنت و حکمرانی داده، مساله مهمی است که آمریکا در آن قدرت زیادی پیدا کرده و دلیل آن نیز این است که پلت فرم های اجتماعی آمریکایی هستند. این مساله تا حدی نگران کننده است که حتی وزیر خارجه آلمان نیز اخیرا در یادداشتی به این مساله اشاره و تاکید کرده که اگر اروپا می خواهد بعنوان یکی از قطب های سیاسی جهان به فعالیتش ادامه دهد، باید دراین زمینه ورود جدی داشته باشد و تصمیمات اساسی بگیرد.

1399/10/24
12:54:50
0.0 / 5
396
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
سی دس دریا