سی دی دریا
در گزارش سی دی دریا عنوان شد؛

پارك فناوری پردیس با بودجه ناچیز 1400 از رشد جا می ماند

پارك فناوری پردیس با بودجه ناچیز 1400 از رشد جا می ماند

به گزارش سی دی دریا مدیرکل دفتر برنامه ریزی و امور اقتصادی پارک فناوری پردیس اظهار داشت: این پارک از رشد نسبی بودجه و اعتبارات عمومی خوبی بهره مند نشد و این سبب جاماندن از رشد پارک در اجرای برخی برنامه ها شد.محسن پیلان نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: پارک فناوری پردیس از سال ۹۸ تابحال از رشد نسبی بودجه و اعتبارات عمومی در مقایسه با سایر پارک های فناوری بهره مند نشده است.
وی با تکیه بر اینکه همین کاهش اختصاص بودجه پارک فناوری پردیس در دوسال اخیر سبب جاماندن از رشد پارک در اجرای برخی برنامه ها شده است، بیان نمود: تقریباً طی دو سال قبل همه پارک ها به صورت میانگین ۱۰۰ درصد رشد داشتند ولی پارک فناوری پردیس کمتر از ۱۰ درصد رشد بودجه ای داشته است.
وی افزود: اگر لایحه ۱۴۰۰ را مبنا قرار دهیم در این بودجه همچنان بعضی از پارک ها به شکلی یک افزایش ۳۰-۴۰ درصدی داشتند و درست است که پارک فناوری پردیس هم شامل این افزایش شده است، اما این در شرایطی است که همین افزایش هم بر مبنای برنامه های توسعه ای پارک منطقی نبوده و اثر منفی کاهش بودجه مصوب در سال های گذشته برای پارک فناوری پردیس بر کیفیت اجرای بعضی از برنامه ها همچنان باقی خواهد ماند.
به گفته پیلان نژاد، با عنایت به این که پارک فناوری پردیس بعنوان بزرگترین پارک فناوری کشور و همچون پارکهای پیشتاز در زمینه اجرای برنامه های فناوری و نوآوری در منطقه هست و از سویی برنامه های توسعه ای پیش رو، انتظار می رفت که در لایحه بودجه ۱۴۰۰ اعتبار بیشتری برای آن در نظر گرفته شود.
وی با اشاره به اینکه با عنایت به حجم گزارشات عرضه شده در مورد عملکرد و اثرگذاری برنامه های پارک فناوری پردیس و برنامه های آتی آن به سازمان های بالادست، تابحال این مورد به شکل جدی از جانب مسؤلان ذیربط مورد توجه قرار نگرفته است. از طرفی متصور بودیم که با این پیگیری ها بودجه مناسبی برای پارک فناوری پردیس در نظر گرفته می شود. این درحالی است که ساختار برنامه ریزی پارک بگونه ای است که برای مصرف هر میزان بودجه، اثربخشی چندبرابری و خروجی قابل دفاع داریم.
پیلان نژاد تصریح کرد: تابحال هر ریال سرمایه گذاری دولتی در پارک فناوری پردیس، سبب سرمایه گذاری چند ده برابری بخش خصوصی در این پارک شده است که این مورد هم برای بخش دولتی و هم برای بخش خصوصی آورده داشته که این به شکلی یک جلب اعتماد بخش خصوصی را نشان داده است ولی متاسفانه به این مورد کم توجهی شده و تمرکز و تخصیص اعتبار قابل قبول برای ایجاد بسترهایی اینچنینی برای بازیگری بخش خصوصی در حوزه اقتصاد دانش بنیان، صورت نمی گیرد. در کل در ساختار بودجه ریزی کشور به نقطه اثرها توجه نمی گردد.
به گفته مدیر کل دفتر برنامه ریزی و امور اقتصادی پارک فناوری پردیس، دوسال پارک فناوری پردیس با عنایت به افزایش هزینه ها به سختی ولی بر مبنای برنامه پیشرفت اما برای سال ۱۴۰۰ هم اگر همین بودجه مد نظر قرار بگیرد با مسائل جدی تری روبرو خواهیم شد.
وی تصریح کرد: با وجود کمبود بودجه ها برنامه های مهمی در پارک همچون برنامه های در رابطه با جهش تولید را امسال پیش بردیم تا تسهیل فضای کسب و کار واحدهای فناور برای خلق ایده و تجاری سازی آن و از سویی رفع نیازهای کشور در همین راستا محقق شود.
مدیر کل دفتر برنامه ریزی و امور اقتصادی پارک فناوری پردیس با تکیه بر اینکه در پارک فناوری پردیس برنامه های توسعه ای برای سالهای آتی در پیش گرفته شده است، تصریح کرد: تحقق کامل این برنامه ها با هدف گذاری های انجام شده احتیاج به افزایش بوده بیشتر از ۱۰۰ درصدی دارد و با حدود ۴۰ درصد افزایش امکان توسعه برنامه ها وجود ندارد.


منبع:

1399/10/07
20:04:23
0.0 / 5
474
تگهای خبر: فناوری , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا