سی دی دریا

بررسی جریان خون در عروق برای ساخت رگ های مصنوعی

بررسی جریان خون در عروق برای ساخت رگ های مصنوعی

محققان دانشگاه صنعتی امیركبیر موفق به بررسی عددی جریان خون و تحلیل آن شدند كه در مهندسی پزشكی و ساخت رگ های مصنوعی به كار می آید.به گزارش سی دی دریا به نقل از مهربه نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، حسین تمیم فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «تحلیل عددی جریان ضربانی خون بر انتقال لیپوپروتین های کم چگال (ال دی ال) در رگ کرونر چپ خمیده با فرض غیر نیوتونی خون» اظهار داشت: نظر به رشد روز افزون بیماری های قلبی عروقی خصوصاً تصلب شرایین در جوامع امروز بشری، مطالعه خاستگاه، نقاط مستعد و عوامل مؤثر در بروز این عارضه بیشتر از پیش احساس می شود.
وی اضافه کرد: مدل سازی های ساده که اغلب با حقیقت فیزیولوژی پیچیده رگ های کرونری اختلاف بسیاری داشته از یکسو و عرضه راهکارهای تقریبی از طرفی لزوم انجام یک پژوهش جامع دقیق را در جهت مرتفع ساختن این نقصها بوجود آورده است.
وی افزود: نتایج این رساله می تواند به متخصصان قلب در جهت کشف نقاط پر خطر و مراحل شکل گیری تصلب شریان کمک شایانی نماید.
تمیم با اشاره به اینکه مقایسه نتایج این پژوهش با تصاویر آنژیوگرافی از شکل گیری هسته های اولیه پلاک در رگ های کرونری نشان از موفقیت آمیز بودن آن در کشف نقاط مستعد بروز گرفتگی رگ بوده است، اظهار داشت: از طرفی برای اولین بار رابطه ای میان غلظت ذرات چربی در جداره رگ و ضخامت لایه چربی در شریان ها استخراج و پیشنهاد شد.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: با عنایت به این که غلظت چربی در جداره رگ ها پارامتر کلیدی و تعیین کننده ای در میزان نرخ نفوذ و نشست ذرات به حساب می آید، این رابطه می تواند بسیار مؤثر بوده و در مطالعات آتی مورد توجه محققان قرار گیرد.
فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: در این پژوهش از یکی از قدرتمندترین تکنیک های دینامیک سیالات محاسباتی بهره برده شده است. در همین راستا، نخست دامنه محاسباتی مبتنی بر هندسه سه بعدی یک شریان کرونری خمیده انتخاب و معادلات حاکم در چارچوب یک دستگاه مختصات مناسب پیاده سازی شد.
وی با اشاره به اینکه شبیه سازی عددی جریان خون در حالت ضربانی و غیرضربانی، نیوتنی و غیرنیوتنی از دیگر دستاوردهای این پروژه بوده است، اظهار داشت: علاوه بر روش عددی از مدل تحلیلی هم به صورت مرکب جهت پیشبینی میزان چربی نفوذ کرده در دیواره رگ و همینطور میزان چربی نشست کرده در هریک از لایه های مختلف تشکیل دهنده آن سود برده شده است.
وی ضمن اشاره به کاربردهای این طرح اظهار داشت: نتایج این تحقیق در صنعت ساخت تجهیزات پزشکی مرتبط از قبیل ساخت استنت های مختلف، رگ های مصنوعی و غیره کاربرد دارد.
وی افزود: علاوه بر آن متخصصان قلب با تاکید بر یافته های این رساله قادر به پیشبینی دقیق تر محل گرفتگی عروق، مدت زمان لازم برای رشد گرفتگی و بحرانی شدن آن هستند. لازم به ذکر است کد محاسباتی توسعه داده شده در این رساله قابلیت پیشبینی میزان دوز داروهای تجویز شده در بخش های مختلف رگهای کرونری را داشته که این امر در حوزه دارو رسانی به موضع هدف بسیار حائز اهمیت می باشد.
تمیم اضافه کرد: تعمیم روش مورد استفاده برای سایر شریان های حیاتی بدن انسان نظیر شریان های کاروتید و مطالعه آزمایشگاهی و تجربی مسئله در شرایط شبیه سازی شده آزمایشگاهی از اهداف آتی این طرح به حساب می آید.
وی ضمن اشاره به خصوصیت های طرح اظهار داشت: قابلیت توسعه و انعطاف پذیری بالای طرح برای پیاده سازی در سایر موارد، دقت بالای طرح، هزینه بسیار اندک طرح و جامعیت آن از خصوصیت های پروژه به حساب می آید.

وی ضمن اشاره به مزیت های رقابتی طرح اظهار داشت: انعطاف پذیری کد نگاشته شده برای کاربرد در سایر ارگان های بدن، یا برای توابع هدفی غیر از غلظت چربی و متن باز بودن آن از مزایای رقابتی این طرح به حساب می آید که نسبت به بعضی از نرم افزارهای تجاری موجود مقرون به صرفه تر است.
به گفته وی، صنعت ساخت تجهیزات پزشکی، صنعت داروسازی، مهندسی پزشکی و جراحی قلب و عروق همچون کاربردهای این پروژه محسوب می شوند.

به گزارش سی دی دریا به نقل از مهر، استاد راهنمای این پروژه دکتر عباس عباسی استاد دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر، و اساتید مشاور دکتر کامبیز وفایی استاد دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه ریورساید کالیفرنیا ودکتر ناصر فتورائی دانشیار دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بودند.


منبع:

1399/09/11
13:11:38
5.0 / 5
569
تگهای خبر: تجهیزات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا