سی دی دریا
برای نخستین بار در كشور ؛

حل مشكل افزایش سولفید هیدروژن در مخازن گازی در دانشگاه امیركبیر

حل مشكل افزایش سولفید هیدروژن در مخازن گازی در دانشگاه امیركبیر

سی دی دریا: دانشگاه صنعتی امیركبیر و شركت نفت مناطق مركزی ایران قرارداد پژوهشی درباب بررسی علل و منشاء ژئوشیمیایی افزایش سولفید هیدروژن در مخازن گازی جنوب ایران امضا كردند.به گزارش سی دی دریا به نقل از مهر، قرارداد پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و شرکت نفت مناطق مرکزی ایران برای مدت دو سال منعقد شد و مقرر است در دانشکده مهندسی نفت دانشگاه صنعتی امیرکبیر اجرائی شود.
براساس این قرارداد پژوهشی مقرر است علل و منشاء ژئوشیمیایی افزایش سولفید هیدروژن در مخازن گازی جنوب ایران و ارائه راهکارهای اجرائی کاهش آن از طرف دانشکده مهندسی نفت دانشگاه صنعتی امیرکبیر بررسی شود.
اجرای راهکارهای اجرائی کاهش سولفید هیدروژن در داخل مخزن برای اولین بار در کشور صورت می گیرد و با دستیابی به این فناوری، امکان کنترل سولفید هیدروژن در داخل مخزن هیدروکربنی مهیا خواهد شد.
این قرارداد با هدف بررسی منشاء سولفید هیدروژن در مخازن گازی، بررسی روند تغییرات این گاز در طول تاریخچه تولید، بررسی ارتباط میزان سولفید هیدروژن با خاصیت های تکتونیکی و سیستم شکستگی های موجود در مخزن و احتمال نفوذ گاز ترش از افقهای تحتانی تر، بررسی ارتباط میزان این گاز با میزان و نرخ بهره برداری از مخزن، شناسایی علل این تغییرات و ارائه راهکارهای کنترل گاز سولفید هیدروژن که خسارات فراوانی به تاسیسات درون و بیرون چاه زده و سبب کاهش ارزش اقتصادی گاز تولیدی می شود منعقد شده است.
گفتنی است، دانشگاه دولتی مسکو و دانشگاه آخن بعنوان مشاور خارجی در اجرای این طرح با دانشگاه صنعتی امیرکبیر همکاری می کنند.
با اجرای این طرح دانشگاه صنعتی امیرکبیر بعنوان اولین مرکز تخصصی علمی و آزمایشگاهی در زمینه مقابله با ترش شدگی مخازن در کشور، نقش مهمی در توسعه این نوع مخازن ایفا خواهدنمود.
سرپرست تیم تحقیقاتی این پروژه دکتر احمد رضا ربانی استاد دانشکده مهندسی نفت دانشگاه صنعتی امیرکبیر است.


منبع:

1399/08/12
18:06:48
5.0 / 5
580
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
سی دس دریا