سی دی دریا
توسط مقام مسئول در معاونت علمی:

جزئیات برنامه حمایتی از ۵ فناوری آینده ساز

جزئیات برنامه حمایتی از ۵ فناوری آینده ساز

به گزارش سی دی دریا دبیر ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی اظهار داشت: ۶برنامه حمایتی از ۵ فناوری آینده ساز در حوزه فناوری اطلاعات را در چارچوب برنامه استارت آپ پلاس تدوین كرده است.به گزارش سی دی دریا به نقل از مهر، دکتر محمدی محمدی امروز در مراسم رونمایی از سکوهای بومی و برامه ملی هوش مصنوعی که در محل معاونت علمی و فناوری برگزار شد، عنوان کرد: ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتا و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری در جهت تقویت استارت آپ های فناوری محور و با تمرکز بر فناوری های دارای اولویت در حوزه اقتصاد دیجیتال پویش «استارت آپ پلاس» را برگزار می نماید.
وی با اشاره به اهداف «استارت آپ پلاس» اظهار داشت: شناسایی و پشتیبانی از اکوسیستم فناوری های نوظهور دیجیتال، کمک به ارتقا ظرفیت‏های اقتصاد دیجیتال، پایدارسازی ظرفیت‏های استارت آپ‏های دیجیتال اهداف این پویش محسوب می شوند.
وی بیان نمود: حوزه های «هوش مصنوعی»، «بلاکچین»، « AR»، «VR»، «اینترنت اشیا»، «شهر هوشمند»، می توانند از این برنامه حمایتی بهره ببرند؛ در واقع این فناوری ها جز فناوری های کلیدی و آینده دار ی هستند که توجه به آنها در شرایط کنونی یک امری مهم به حساب می آید.
دبیر ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمند سازی با اشاره به اینکه استارت آپهایی که در این عرصه ها فعالیت می نمایند می توانند از این حمایت ها بهره مند شوند، اظهار داشت: اگر یک شتابدهنده بخشی از هزینه های یک استارت آپ را بپردازد ما در معاونت علمی در بخش دیگری همراه این شتابدهنده و استارت آپ خواهیم بود و از آنها حمایت می نماییم.
وی افزود: همینطور اگر این استارت آپ به موفقیت برسد ما حمایت خود از شتابدهنده و استارت آپ را تبدیل به حمایت بلاعوض می نماییم.
محمدی با اشاره به اینکه حمایت های پویش «استارت آپ پلاس» برای پشتیبانی از اکوسیستم فناوری نوظهور شامل «بوت کمپها»، « فاز شتابدهی»، «ایده های دانشگاهی»، «صندوق های پژوهش و فناوری/صندوق های خطر پذیر»، «سامانه راه نوآوری»، و «سامانه راه نوآوری»می شود، بیان نمود: هر یک از این بخش ها بر مبنای قوانینی که تنظیم کرده ایم می توانند از حمایت های معاونت علمی برخوردار شوند تا شاهد محصولات فناورانه ۵ حوزه باشیم.
وی در مورد حمایت ها در بخش بوت کمپ اظهار داشت: ما در معاونت علمی تا سقف ۵۰درصد هزینه شرکت کنندگان دوره های آموزشی با رویکرد بوت کمپ را مورد حمایت قرار می دهیم.
محمدی با اشاره به پشتیبانی از ایده های دانشگاهی اظهار داشت: رساله های در رابطه با ۵ حوزه فناورانه که جزء بخش های اولویت دار در مقطع کارشناسی ارشد هستند هم تا سقف ۱۰ میلیون تومان، دکتری تا سقف ۳۰ میلیون تومان، پسادکتری تا سقف ۵۰ میلیون تومان مورد حمایت قرار می گیرند.
دبیر ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال معاونت علمی تصریح کرد: همینطور در بخش «فاز شتابدهی»تا دو برابر هزینه شتابدهی(تا سقف ۱۵۰ میلیون تومان) به استارت اپ های دارای MVP و قبل از مرحله مقیاس قرار دارند مورد حمایت قرار می گیرند. در صورت خروج از مرحله شتابدهی ۵۰درصد مبلغ قابل تبدیل به بلاعوض است.
محمدی در مورد حمایت ها در بخش «صندوق پژوهش و فناوری/ صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر» که در پویش استارت آپ پلاس در نظر گرفته شده اظهار داشت: با مشارکت صندوق نوآوری و شکوفایی تا ۴ برابر حجم سرمایه شرکت هایی که توسط صندوق پژوهش و فناوری یا صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر سرمایه گذاری شدند و در مرحله مقیاس مورد حمایت قرار می گیرند.
وی اضافه کرد: در بخش همکاریهای دانشگاه-صنعت، هم با مشارکت صندوق نوآوری و شکوفایی، شرکت های دانش بنیان و استارت اپ های بزرگ که تمایل همکاری با دانشگاه، اساتید دانشگاه و مراکز رشد دارند، تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان مورد حمایت قرار می گیرند.
دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال اظهار داشت: در بخش «سامانه راه نوآوری» هم به شرکت کنندگان استارت آپ پلاس که در سامانه راه نوآوری خدمات خویش را ارائه دهند سوبسید خدمات تا سقف ۳۰درصد در نظر گرفته می شود و کیف پول به مبلغ ۲۰ میلیون تومان شارژ خواهد شد.
رونمایی از ۳ پلت فرم حوزه هوش مصنوعی
محمدی با اشاره به اینکه امروز از ۳ پلت فرم در حوزه هوش مصنوعی که دو پلت فرم مربوط به عرضه خدمات به کسب و کارها و یکی از آنها عرضه خدمات به مشتری است رونمایی می نماییم، بیان نمود: این سه شرکت در یک سال قبل پروژه های زیرساختی در زمینه عرضه پلت فرم عرضه دهنده ماژول های هوش مصنوعی را با حمایت معاونت علمی و فناوری به مرحله اجرایی رساندند.
وی تصریح کرد: پیشبینی کرده ایم که تا ۵۰ سال آینده ۵۰هزار متخصص در زمینه هوش مصنوعی داشته باشیم که این امر به مدد شرکتها و استارت آپها محقق می شود؛ اگر بخواهیم متخصص از دانشگاهها داشته باشیم شاید سالی هزار متخصص در این حوزه داشته باشیم.
وی اضافه کرد: بنابراین در همین راستا از ایده ها و رساله ها منوط به مشارکت بخش خصوصی در معاونت علمی و فناوری حمایت خواهیم کرد.


منبع:

1399/06/01
22:36:01
5.0 / 5
1350
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا