سی دی دریا
با بررسی حركات چشم؛

محققان ایرانی ماسك هوشمندی برای رصد سلامتی تولید كردند

محققان ایرانی ماسك هوشمندی برای رصد سلامتی تولید كردند

سی دی دریا: تعدادی از محققان ایرانی مقیم آمریكا ماسك هوشمندی ساخته اند كه با بررسی حركات چشم های انسان در خواب و بیداری وضعیت سلامت افراد را كنترل می كند.به گزارش سی دی دریا به نقل از نیواطلس، زهره همایون فر، سها رستمی نیا و علی کیاگردی از پژوهشگران دانشگاه ماساچوست آمریکا ماسکی به نام چشمه ساخته اند که برای کنترل و ثبت اطلاعات حرکات چشم نیازی به کاشت الکترود به سر و صورت ندارد و انعطاف بالا استفاده از آنرا تسهیل می کند.
از این ماسک می توان برای امور دیگری همچون اندازه گیری نرخ ضربان قلب نیز استفاده نمود. اما مهم ترین مزیت استفاده از «چشمه» تسهیل مطالعه بر روی میزان سلامت بدن در حین خوابیدن اشخاص است. خوابیدن افراد با نصب تعداد زیادی الکترود بر روی سر آنها و سپس مطالعه علمی بر روی آنها کار ساده ای نیست. اما این ماسک دسترسی به اطلاعات مورد نیاز پژوهشگران را بدون آزار دیدن بیماران و افراد مورد مطالعه ممکن می کند.
الکترودهای ظریف این ماسک در زیر سطح آن مخفی شده اند و از نوعی پلیمر هیدروژلی سبک و انعطاف پذیر هستند. مقداری نقره نیز برای رسانا کردن این الکترودها به آنها اضافه شده است. ماسک مورد اشاره به همین شیوه اطلاعات خودرا از سطح پوست افراد جمع آوری می کند.

تعدادی سنسور فشارسنج نیز در این ماسک مورد استفاده قرار گرفته که با بررسی شرایط رگ های صورت می توانند نرخ ضربان قلب را اندازه بگیرند.
الکترودهای مورد استفاده در ماسک چشمه بسیار مقاوم و بادوام هستند و پس از ۱۵ بار شستشوی ماسک باز هم لطمه ندیده اند. پس از ۴۰ ساعت استفاده از این ماسک برای جلوگیری از خشک شدن هیدروژل ها باید چند قطره آب بر روی ماسک پاشانده شود. با یک دفعه شارژ باتری این ماسک به مدت 8 ساعت قابل استفاده خواهد بود و مقرر است این زمان به سه روز افزایش یابد.


منبع:

1399/06/01
13:50:41
5.0 / 5
1369
تگهای خبر: هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا