سی دی دریا

تحریک مغناطیسی عمیق مغز راه جدیدی برای درمان افسردگی

تحریک مغناطیسی عمیق مغز راه جدیدی برای درمان افسردگی

سی دی دریا: شماری از پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که درمان بوسیله تحریک مغناطیسی عمیق مغز می تواند در آینده بیماران افسرده ای را بهبود بخشد که به داروهای ضد افسردگی جواب نمی دهند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از سای تک دیلی، دانشمندانی از دانشگاه هلسینکی و استنفورد درحال پالایش روش هایی هستند که می تواند به شخصی سازی درمان هایی برای افسردگی در آینده منجر شود.
داروهای ضدافسردگی برای تمام بیماران مبتلا به افسردگی مفید نیست. تحقیقات جدید پیشرفت هایی را در یک رویکرد جدید نشان داده است. این رویکرد جدید تحریک مغناطیسی عمیق مغز (TMS) برای درمان افسردگی است. این روش متفاوت از شوک مغزی (electroconvulsive therapy / ECT) و یکی دیگر از راه حل ها برای درمان افسردگی است.
محققانی از دانشگاه های استنفورد و هلسینکی در این خصوص تحقیق کردند که کدام عوامل در هدف گرفتن تحریک مغناطیسی عمیق مغز بر پاسخ های الکتریکی مغز تاثیر می گذارند. آنها در همین ارتباط، رفتار یک نشانگر خاص الکتروفیزیولوژیک را بررسی کردند. این نشانگر می تواند بطور بالقوه در آینده به عنوان یک نشانگر زیستی برای سنجش تاثیرگذاری درمان تحریک مغناطیسی به کار رود و از این طریق به طراحی و تنظیم این درمان کمک نماید.


یوها گوگالسکی محقق پسادکترا از استنفورد اظهار داشت: تحریک مغناطیسی یک درمان موثر برای بیمارانی است که افسردگی آنها با دارو تخفیف پیدا نمی نماید. اما هم اکنون در حدود نیمی از این بیماران کمک زیادی از روش نمی گیرند. نشانگر زیستی که ما مطالعه کردیم می تواند به پیش بینی این مساله کمک نماید که چه کسانی از این درمان سود خواهند برد. در آینده همین طور طراحی خاص و شخصی سازی این درمان نیز احتمالاً امکان پذیر خواهد شد.
تحریک مغناطیسی اکنون به برخی افراد برای کاهش افسردگی کمک می نماید اما بگفته گوگالسکی، میزان اثرگذاری این درمان روی افراد متفاوت می باشد و درمان های طراحی شده دقیق تر ممکنست به نتایج بهتری منجر شود.
به گفته این محقق، آن چه سبب اهمیت این مطالعه جدید می شود این است که نقشه برداری دقیق از پاسخ های الکتریکی قشر پیش پیشانی مغز (prefrontal cortex) تا قبل از این انجام نشده است. پژوهشگران امیدوارند در آینده میزان تاثیرگذاری روش تحریک عمیق مغناطیسی مغز بوسیله اندازه گیری پاسخ های الکتریکی در زمان درمان قابل نظارت باشد.


1403/04/19
15:25:48
0.0 / 5
132
تگهای خبر: آموزش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سی دس دریا