سی دی دریا
برای محافظت از اشعه های كهكشانی؛

گدازه های باستانی مریخ پناهگاه فضانوردان می شود

گدازه های باستانی مریخ پناهگاه فضانوردان می شود

سی دی دریا: پژوهشگران در جستجوی لوله هایی بزرگ از گدازه های زیرزمینی در مریخ هستند. چنین ساختارهایی احتمالاً برای فضانوردان محافظی در مقابل اشعه های کهکشانی، نوسان بالای دما و تندبادهای شن فراهم می آورد.


به گزارش سی دی دریا به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، بخشهایی از گدازه های آتشفشانی که به شکل لوله درآمده اند، نورگیر نامیده می شوند و فضانوردانی که در آینده به مریخ سفر می کنند، می توانند وارد این لوله های گدازه ای شوند. ناسا بتازگی عکسی که با دوربین HiRISE مدارگردMRO ثبت شده را به اشتراک گذاشته است. این عکس چشم انداز کوچکی از لوله های عظیم گدازه ای مریخ فراهم می آورد. در همین راستا سوراخی در عکس دیده می شود که مکان آن در منطقه Arisa Mons مریخ است. این سوراخ فقط چند متر قطر دارد و به طور قطع یک نورگیر نیست. اماArisa Mons یکی از سه آتشفشان خفته در محدود آتشفشان Tharsis Monte روی مریخ است. چنین سوراخ هایی احتمالاً به علت جریان گدازه های آتشفشانی باستانی به وجود آمده اند.
پژوهشگران معتقدند چند حفره در Arisa Mons احتمالاً نورگیرهای فروپاشی شده هستند یا به شبکه هایی گسترده از لوله های گدازه ای راه دارد. اما در یکی از تصاویر ثبت شده، یک دیواره درخشان دیده می شود، این بدان معنا است که ممکنست سوراخ مذکور یک گودال استوانه ای شکل باشد. این نوع از گودال ها به علت فروپاشی سطوح زیرین تر سیاره به وجود می آیند. دهانه های گودالی شکل روی زمین و در هاوایی نیز وجود دارند.


منبع:

1403/03/12
10:26:55
0.0 / 5
121
تگهای خبر: شبكه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سی دس دریا