سی دی دریا
سرپرست دانشگاه خبر داد؛

تدوین سند هوش مصنوعی در دانشگاه امیرکبیر

تدوین سند هوش مصنوعی در دانشگاه امیرکبیر

به گزارش سی دی دریا، سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر از تدوین سند هوش مصنوعی توسط این دانشگاه اطلاع داد و اظهار داشت: با تدوین این سند در چارچوب چند قرارداد بزرگ فعالیتهای مهمی در زمینه توسعه علوم شناختی انجام خواهیم داد.به گزارش سی دی دریا به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر علیرضا رهایی در مراسم اختتامیه ششمین رویداد بین المللی بازی های جدی گفت: دنیای امروز، دنیای علم است و برتری کشورها به جایگاه آن کشور از نظر علم و فناوری برمی گردد. در حقیقت می توان گفت انقلاب صنعتی چهارم زندگی را به سمت زندگی مبتنی بر علم و فناوری هدایت می کند.
سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر همین طور تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب از سال ها قبل موضوع اقتصاد دانش بنیان را مطرح نمودند که پس از آن ما بحث صنعت دانش بنیان را بر اقتصاد دانش بنیان داشتیم. همه این مفاهیم فعالیت برمبنای علم و فناوری را مطرح می کند و ما نیز باید یاد بگیریم در این راه تفکر نماییم.
رهایی همین طور اشاره کرد: دانشگاه ها موتور هوشمند علم، فناوری و نوآوری هستند و اگر این مراکز را یک مرجع و مرجع ساز بدانیم، این محیط به عنوان خانه برای همه نوع کارهای علمی محسوب می شوند.
وی اضافه کرد: ما در دانشگاه صنعتی امیرکبیر ۱۸ دانشکده و ۲۲ پژوهشکده و مرکز تحقیقاتی داریم که عمدتاً در حوزه های فنی و مهندسی مورد نیاز کشور فعالیت می نمایند و ما پروژه های کلان و بزرگی انجام دادیم بطور مثال دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات، سند هوش مصنوعی را برای مجموعه ای از بخش های مهم کشور تدوین می کند و در قالب چند قرارداد بزرگ کارهای مهمی در حوزه توسعه علوم شناختی انجام می دهد. در عین حال در وزارت علوم نیز سند ملی هوش مصنوعی تدوین می نماییم.
رهایی با اعلان اینکه در عرصه هوش مصنوعی تا حدی از دنیا عقب هستیم، اظهار داشت: ما باید حرکت بسیار شتابانی در این زمینه داشته باشیم تا این عقب ماندگی را جبران نماییم و در یک جایگاه درست قرار بگیریم.

بگفته این استاد دانشگاه؛ آن چه کشور را در سطح خاورمیانه مطرح می کند، این است که ما در یک دهه اخیر جهش ۵۵ پله ای داشتیم و همه مسئولان همچون مقام معظم رهبری تاکید دارند که باید مبنای علمی در کشور دنبال شود، بطوریکه شرکت های دانش بنیان و اقتصاد دانش بنیان به عنوان اهداف اصلی ما باشد.

سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر اشاره کرد: برمبنای آخرین آماری که سالهای ۹۶ تا ۹۹ انتشار یافت، این دانشگاه رتبه برتر را در رابطه با ثبت اختراعات بین المللی در میان دانشگاه های صنعتی کشور کسب نمود. ضمن این که در بخش ثبت اختراعات ملی نیز رتبه دوم را به دست آورد.

وی افزود: ما به عنوان یک مجموعه از برنامه های آموزش علمی فنی و مهندسی تلاش می نماییم تا آن جایگاه واقعی را در سطح ملی، منطقه و بین اللملی را بدست آوریم. در این جهت بحث تولیدات علمی و توسعه کارهای صنعتی به همراه انجام طرح های تحقیقاتی مبتنی بر نیاز کشور از اهداف اصلی ما است.
سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر اشاره کرد: در سال ۹۰ نیازهای مهم کشور اولویت بندی و در قالب ۴۳ طرح کلان ملی مصوب و قرار شد دانشگاه ها و صنایع مختلف در این طرح ها پا به میدان بگذارند دانشگاه ما در ۱۶ طرح کلان ملی ورود کرد و نقش محوری خودرا انجام داد. هم اکنون نیز دانشگاه صنعتی امیرکبیر آمادگی خودرا برای همکاری همه جانبه توسعه بازی های فکری را که سبب اعتلای کشور و توسعه علمی خواهد شد، اعلام می نماییم.

1402/10/09
13:56:57
0.0 / 5
239
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا