سی دی دریا
به وسیله اكسید گرافن؛

جنگ افزار جدیدی برای مقابله با آلزایمر کشف شد

جنگ افزار جدیدی برای مقابله با آلزایمر کشف شد

به گزارش سی دی دریا، محققان به یافته های علمی جدیدی دست پیدا کردند که می تواند در مبارزه با نه تنها آلزایمر بلکه سایر شرایط عصبی مانند بیماری های پارکینسون و هانتینگتون موثر باشد.به گزارش سی دی دریا به نقل از مهر، بیماری آلزایمر یک بیماری مغزی جدی است که منجر به زوال عقل و مرگ شده و همینطور سبب رنج هم برای بیماران و هم برای خانواده های آنها می شود. تخمین زده می شود که بیشتر از ۴۰ میلیون نفر در سراسر دنیا با این بیماری یا یک شکل در رابطه با زوال عقل زندگی می کنند. هزینه جهانی تخمین زده شده این بیماری یک درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی است.
یافته های محققان نشان داده است که اکسید گرافن در کاهش پپتیدهای مضر آمیلوئید بتا در رابطه با آلزایمر در یک مدل سلول مخمر موثر بوده است. این کار از راه دو مسیر مختلف صورت می گیرد. اول اینکه اکسیدگرافن به صورت مستقیم از تجمع آمیلوئیدها جلوگیری می کند و دوم اینکه مقاومت سلولی را در مقابل استرس اکسیداتیو بالا می برد.
این یافته ها محققان را تشویق می کند تا کار روی اکسید گرافن در سیستم های تحویل دارو برای آلزایمر را ادامه دهند و یک گام امیدوار کننده در جهت مقابله با بیماری های عصبی بردارند. این رویکرد نوآورانه با استفاده از اکسید گرافن می تواند زمینه را برای تحقیقات گسترده تر در مبارزه با نه تنها آلزایمر بلکه سایر شرایط عصبی مانند بیماری های پارکینسون و هانتینگتون هموار کند.
پپتیدهای آمیلوئید بتا، پپتیدهای Aβ، که در مغز تشکیل می شوند، علت اصلی بیماری آلزایمر است. آنها یک سری فرآیندهای مضر را در نورون ها (سلول های مغزی) ایجاد می کنند که سبب از بین رفتن خیلی از عملکردهای حیاتی سلول یا مرگ سلولی و در نتیجه از بین رفتن عملکرد مغز در ناحیه صدمه دیده می شوند. تا به امروز، هیچ راهبرد موثری برای درمان تجمع آمیلوئید در مغز وجود نداشته است.
محققان دانشگاه صنعتی چالمرز نشان داده اند که درمان با اکسید گرافن منجر به کاهش سطح پپتیدهای آمیلوئید جمع شده در یک مدل سلول مخمر می شود.
شین چن، محقق دانشگاه چالمرز می گوید: «اکسید گرافن بر متابولیسم سلول ها تاثیر می گذارد، بگونه ای که مقاومت آنها در مقابل پروتئین های نادرست و استرس اکسیداتیو را زیاد می کند. این نتایج قبلاً گزارش نشده بود.»
در بیماری آلزایمر، آمیلوئیدها با تشکیل اختلالات مختلف متابولیک سلولی، مانند استرس در شبکه آندوپلاسمی که در آن خیلی از پروتئین های مورد نیاز سلول تولید می شوند، اثرات عصبی خویش را اعمال می کنند. این کار می تواند توانایی سلول ها را در کنترل پروتئین های نادرست کم کند و در نتیجه تجمع این پروتئین ها را افزایش دهد.
این آمیلوئیدها همینطور بر عملکرد میتوکندری تاثیر می گذارد. بنابراین، نورون ها در معرض افزایش استرس اکسیداتیو قرار می گیرند، چیزی که سلول های مغزی به آن حساس هستند.
محققان چالمرز این مطالعه را با تلفیقی از تحلیل و بررسی پروتئین و آزمایش های پیگیری انجام داده اند. آنها از مخمر بیکر، Saccharomyces cerevisiae، بعنوان یک مدل برای سلول های انسانی استفاده کردند. نتایج تأثیر اکسید گرافن روی این سلول ها بسیار امیدوارکننده بود.


منبع:

1402/07/18
11:32:51
0.0 / 5
276
تگهای خبر: شبكه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا