سی دی دریا
در گزارش سی دی دریا اعلام شد؛

همکاری پروژه محور استادیاران جوان با شرکت های دانش بنیان

همکاری پروژه محور استادیاران جوان با شرکت های دانش بنیان

سی دی دریا: به گزارش سی دی دریا، سرپرست معاونت سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان از تشکیل هسته های استاد محور بعنوان واحد تحقیق و توسعه در شرکتهای دانش بنیان و با رویکرد توسعه محصول اطلاع داد.یاسین کیخا در گفتگو با خبرنگار مهر در تشریح این طرح اظهار داشت: شرکتهای دانش بنیان، نهادهای دانشی هستند که برای تحقیق و توسعه نیازمند جذب نیرو و استخدام افرادی هستند که برای توسعه محصول نقش ایفا کنند. شرکتهای دانش بنیان معمولا توان پرداخت حقوق به این افراد را نداشته و یا زمان مناسب برای پرداختن به این مورد و جذب نیرو را ندارند و اغلب حول بازار محصول خودشان متمرکز هستند و فعالیت دارند.
اساتید دانشگاه برای تحقیق و توسعه دانش بنیان ها مشارکت می کنند
سرپرست معاونت سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان اضافه کرد: بدین منظور طرحی در دستور کار داریم که بر این اساس، اساتید دانشگاه ها در کنار شرکتهای دانش بنیان کار تحقیق و توسعه را برعهده بگیرند که این طرح چند خصوصیت خوب دارد؛ به صورت مثال موضوعات دانشی در دانشگاه ها با مأموریت شرکتهای دانش بنیان تطبیق و همپوشانی زیادی دارند. شاید نتوان دانشگاه را به درستی به صنعت متصل کرد چون سطح مبحث صنعت معمولا با سطح مباحثی که در دانشگاه دنبال می شود، متفاوت است اما فاصله بین دانشگاه و فعالیت دانش بنیانی کم است یعنی موضوعات شرکتهای دانش بنیان معمولا موضوع هایی را در بر می گیرد که دانشگاه ها هم به آن رغبت دارند.
وی در ادامه به خصوصیت دوم این طرح اشاره نمود و اظهار داشت: هسته های استاد محور برپایه نیاز واقعی شکل می گیرند؛ یعنی موضوعی تعریف نمی شود که بهره برداری برای آن وجود ندارد و در اینجا بهره برداران همان دانش بنیان ها هستند.
امکان جذب پژوهشگران در شرکتهای دانش بنیان
کیخا تصریح کرد: خصوصیت سوم طرح اینست که هسته های استاد محور وقتی حول مسائل دانش بنیان تشکیل می شود، دانشجویان یا پژوهشگرانی که در تیم یک استاد در جهت نیاز شرکت پروژه انجام می دهند در ادامه کار امکان جذب آنها در همان شرکت وجود دارد؛ یعنی ما توانستیم جذب در دانش بنیان ها را از هسته هایی انجام دهیم که به صورت مثال یکسال در حوزه مأموریتی شرکت فعالیت نموده اند.
هسته های استاد محور می تواند به شرکت نوپا تبدیل شود
سرپرست معاونت سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان از دیگر مزایای این طرح را تبدیل هسته های استاد محور به شرکتهای دانش بنیان نوپا برشمرد و اضافه کرد: هسته های استاد محور که حول مسئله واقعی یک شرکت و در جهت نیاز آنها فعالیت می نمایند، اگر به محصول برسند با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری این امکان وجود دارد که تبدیل به شرکت نوپا شوند و شرکت مادر جزو سهام داران و پشتیبان این شرکت نوپا خواهد شد. مضاف بر این که شرکت مادر بازار محصول شرکت نوپا می شود و یا می تواند از محصول آن شرکت برای فروش در بازار حمایت کند.
وی افزود: شرکتهای نوپا از آنجائیکه معمولا بازار پایداری ندارند امکان دارد حیاتشان به خطر بیفتد، ازاین رو آنها می توانند از تجربه، توان و بازار شرکتهای مادر خود استفاده نمایند و ادامه حیات دهند که اجرایی شدن این موضوع، مستلزم حمایت و همکاری فشرده بین بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی است. خوشبختانه این همکاری به خوبی شروع شده تا ساز و کارها به خوبی برنامه ریزی و اجرایی شود.
اساتید در ۱۰۰ شرکت دانش بنیان جذب می شوند
کیخا با بیان این مطلب که برای شروع کار مقرر است هسته های استاد محور در ۱۰۰ شرکت دانش بنیان فعال شود، خاطرنشان کرد: در همین زمینه از معاونت علمی درخواست کردیم شرکت هایی که از نظر محصول و توانایی اقتصادی پیشرو هستند را به ما معرفی کنند و ما هم اکنون اسامی شرکت ها را گرفته ایم و بخشی از این شرکت ها در حوزه های جدید محصولات کشور همچون حوزه دارو فعالیت دارند که راهبردی و مرز دانشی هستند.
بنیاد ملی نخبگان نهاد واسط اساتید با دانش بیان ها
این مقام مسئول بنیاد ملی نخبگان ضمن اشاره به این که تمرکز ما انتخاب استادیاران جوان برای مشارکت در این طرح است، بیان نمود: استادیاران جوان از آنجائیکه جدیدالورود به دانشگاه هستند، شبکه تعاملات قوی برای دریافت پروژه از صنایع و دستگاه ها ندارند و ما به آنها کمک خواهیم کرد که بعنوان یک نهاد واسط، آنها را به شرکتهای دانش بنیان متصل نماییم.
تاکید بر جذب استادیاران جوان در شرکت ها / تنظیم شیوه نامه در دستور کار
وی در ادامه تصریح کرد که برای حضور سایر اساتید محدودیتی وجود ندارد اما اساتید جوان به علت این که انگیزه بیشتری برای ارتقا شغلی، جایگاهی و مرتبه ای دارند، فرصت نقش آفرینی بیشتری داشته و می توانند دانشجویان خویش را حول مسئله خاص دانش بنیان ها سازماندهی کنند.
کیخا با بیان این که درحال تنظیم شیوه نامه این طرح هستیم، اظهار داشت: با نهادهای متولی مثل معاونت علمی و صندوق پژوهشگران درحال رایزنی و مقدمه سازی برای اجرای کار هستیم و هنوز زمان اجرا مشخص نمی باشد.
چگونگی پرداخت حق الزحمه به استادان
سرپرست معاونت سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان در رابطه با نحوه کار این اساتید با شرکت ها و چگونگی پرداخت حق الزحمه اظهار داشت: مدل تعاملی اساتید و شرکت ها پروژه محور است که انتظار ما اینست که شرکت پروژه توسعه محصول برای اساتید تعریف کند و پرداخت حق الزحمه ما به ازای پیشرفت به استاد و تیم وی صورت می گیرد.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: در بحث تأمین منابع پیشنهاد ما اینست که برای پرداخت حق الزحمه به اساتید، ۵۰ درصد را شرکت متقبل شود و ۵۰ درصد از منابع بنیاد ملی نخبگان یا معاونت علمی تأمین شود. در تصمیم سازی همینطور به دنبال این هستیم که ساز و کاری تعریف شود، سهم ۵۰ درصدی شرکتهای دانش بنیان در چارچوب معافیت های مالیاتی (در صورت صلاحدید معاونت علمی و وجود زیرساخت های قانونی) به شرکت برگردد اما قطعی بودن سهم مشارکت شرکتهای دانش بنیان در این طرح است ولی امکان دارد سهم شرکت متغیر باشد.


منبع:

1402/07/15
11:13:37
0.0 / 5
295
تگهای خبر: دستگاه , شبكه , فروش , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا