سی دی دریا
معاون ستاد هوش مصنوعی با سی دی دریا مطرح كرد؛

زنگ خطر تحریم تجهیزات هوش مصنوعی

زنگ خطر تحریم تجهیزات هوش مصنوعی

سی دی دریا: سی دی دریا: معاون ستاد هوش مصنوعی و رباتیک معاونت علمی ریاست جمهوری با اشاره به اعمال تحریم صادرات تجهیزات در رابطه با هوش مصنوعی در بعضی کشورها اصرار کرد که این تجهیزات هر چه زودتر باید به کشور وارد شود.هادی عاشری در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به تحریم های تجهیزات هوش مصنوعی از طرف برخی کشورها اظهار داشت: البته درحال حاضر تهدیدی وجود ندارد ولی جنگ اقتصادی سنگین در عرصه هوش مصنوعی بین آمریکا و چین در جریان است و همین الان آمریکا صادرات یک سری تجهیزات و هاردهای خاص به چین را ممنوع کرده و یک سری شرکت های آمریکایی در این خصوص جریمه سنگین شدند.
زنگ خطر تحریم تجهیزات هوش مصنوعی / تجهیزات را هرچه سریعتر باید به کشور وارد کنیم
معاون ستاد هوش مصنوعی و رباتیک معاونت علمی ریاست جمهوری افزود: ممکنست به زودی این قصه برای ایران هم رخ دهد؛ گو اینکه در سازمان ملل هم کارهایی رخ می دهد و یک سری تهدید وجود دارد که ممکنست به زودی عملیاتی شود. ما در ستاد هوش مصنوعی اعتقاد داریم که بحث تهدیدات هوش مصنوعی که در رسانه ها مطرح می شود، قسمتی از یک بازی بزرگ تر است که در نهایت هوش مصنوعی به عنوان یک تهدید مثل انرژی هسته ای شناخته شود و در نهایت یک شورایی تشکیل گردد و یک سری کشورها در این شورا بازی داده شوند و بقیه از آن بازی بیرون بمانند و در نهایت محدودیت بر روی آن اعمال شود. بدین سبب مهمست که تجهیزات را هرچه سریعتر وارد و حتی بیش از نیاز کشور وارد نماییم و ذخیره و انبار شوند.
وی در ادامه به راهبردهای سند هوش مصنوعی که در معاونت علمی تدوین شده اشاره نمود و اظهار داشت: بطورمثال در عرصه گسترش کاربردها، بر تدوین «سندهای نقشه راه کاربست» تاکید شده است؛ یعنی بصورت بخشی وزارت بهداشت، وزارت ارتباطات و وزارت آموزش وپرورش و … مکلف شوند با تعریف یک نقشه راه، اعلام کنند چگونه می خواهند هوش مصنوعی را در فرایندها به کار ببندند.
توجه به کاربرد هوش مصنوعی در حکمرانی / پیشنهاد ایجاد دستیاران هوشمند برای قضات
معاون ستاد هوش مصنوعی و رباتیک معاونت علمی ریاست جمهوری به کاربرد هوش مصنوعی در حکمرانی به عنوان یکی دیگر از بخش های سند نامبرده اشاره نمود و اظهار داشت: بطور مثال ایجاد دستیاران هوشمند برای قضات در قوه قضائیه و تحلیل احکامی که قضات صادر می کنند همچون پیشنهاداتی است که در این سند به آن اشاره شده است. همین طور کشف تضادها و تعارض ها در قوانین در قوه مقننه بواسطه هوش مصنوعی از دیگر پیشنهادات به شمار می روند.
مرجع مشخصی برای صحت سنجی فناوری های هوش مصنوعی نداریم
عاشری با اشاره به مشکل تنظیم گری و قانونگذاری در عرصه هوش مصنوعی در کشور اظهار داشت: در این زمینه مثالی عرض می کنم، بطورمثال در اینترنت سرچ کنید و درباره ی تشخیص چهره شاید بالای ۲۰۰-۳۰۰ شرکت ایرانی فعالیت دارند و همه هم ادعا می کنند که محصولشان دقت بالای ۹۵ درصد دارد، ولی در حقیقت هیچ نهاد یا مرکزی ادعای این شرکتها را صحت سنجی نکرده و یا به آنها گواهی نامه معتبر نداده تا مشتری با خیال آسوده این محصول را خریداری کند. بنابرین جای خالی چنین مرکزی در کشور احساس می شود و باید لابراتوار های مرجعی در عرصه آی سی تی و یا در معاونت علمی ایجاد شود تا ارزیابی فناوری های هوش مصنوعی را عهده دار شود.
در تامین داده و اطلاعات مشکلات زیادی داریم / دستگاهها موظف به ذخیره سازی و انتشار داده شوند
وی با اعلان اینکه قانون دوام (قانون داده ها و اطلاعات ملی) تصویب شده اما باید در ادامه مسیر تکمیل شود، اظهار داشت: بحث ضمانت اجرائی در این قانون بسیار حائز اهمیت می باشد و حتما باید این عزم راسخ در حاکمیت به وجود بیاید تا قانون به خوبی اجرائی شود؛ بطور مثال حتی استاندار نمی تواند از یک بیمارستان داده پزشکی نمونه بگیرد و ما در این حد در موضوع داده مشکل داریم و این خیلی کار را پیچیده می کند. چون داده عملاً حکم سوخت این قصه را دارد و اگر وجود نداشته باشد، صدها میلیارد دلار هم سرمایه گذاری نماییم، هیچ فایده ای ندارد.
وی اضافه کرد: حتما باید در این خصوص قانونگذاری خوبی صورت گیرد و سازمان ها، دستگاهها و شرکتها موظف به ذخیره سازی و انتشار داده شوند و حتی اگر این اقدام را انجام ندادند، بازخواست شوند.


منبع:

1402/07/06
18:46:06
0.0 / 5
288
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سی دس دریا