سی دی دریا

کاهش زمان کشف محل غرق شدگی افراد با پهپادهای امدادی ایرانی

کاهش زمان کشف محل غرق شدگی افراد با پهپادهای امدادی ایرانی

سی دی دریا: تعدادی از محققان یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در مرکز رشد نوشهر به طراحی و ساخت پهپاد امدادی رسیدند که قادر به شناسایی و نجات افراد غرق شده در دریا است.


محمدرضا زکریاپور در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: ما در این طرح توانستیم پهپادی را در حوزه امداد و نجات به نام «پهپاد نجات غریق هوشمند» طراحی نماییم. این پهپاد مزین به نام دو شهید «فخری زاده» و «چمران» است؛ بدین جهت نام تجاری این پهپاد با عنوان «پهپاد هوشمند فخران» است.
وی با اعلان اینکه پهپاد طراحی شده دارای ۱۰ نوآوری است، اظهار داشت: این پهپاد قادر می باشد فردی که درحال غرق شده است را شناسایی و حلقه نجات را به سمت می برد و آنرا برای فرد ارسال می کند.

زکریاپور، استفاده از GPS و بازگشت به مبدأ را از قابلیت های این محصول نام برد و تصریح کرد: برد پروازی این پهپاد تا ۳ کیلومتر در دریا است که ازراه دور قابل کنترل است و حلقه نجات را برای فرد پرتاب می کند.
این محقق با اعلان اینکه این محصول برای سازمان هایی چون نیروی دریایی و سازمان های دارای کشتی های تجاری قابل استفاده می باشد، افزود: کاهش زمان کشف محل غرق شدگی، اعزام تجهیزات و تیم نجات غریق به محل وقوع حادثه بصورت کاملا خودکار و دقیق، ارسال بموقع و سریع جلیقه نجات و حلقه نجات غریق و نصب GPS بر روی حلقه های نجات غریق از مزایای این محصول دانش بنیان بشمار می رود.
زکریاپور با تأکید بر این که این پهپاد مجهز به فناوری دید در شب است، اشاره کرد: این پهپاد برای شناسایی محل غرق شدگی و فرد درحال غرق از دوربین های حرارتی و هوش مصنوعی و مادون قرمز استفاده می نماید.
محقق طرح، اضافه کرد: این پهپاد قابلیت حمل ۲۰ کیلوگرم حمل بار را دارد و امکان حمل بار تا ۶۰ کیلوگرم نیز با آن وجود دارد.
به گفته ی ایشان، این پهپاد با همکاری دکتر حامد زاکریان و محمد سیفی طراحی و تولید شده است.1402/06/10
18:32:40
0.0 / 5
346
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سی دس دریا