سی دی دریا

باکتری های عامل آکنه برای پوست سالم حیاتی هستند!

باکتری های عامل آکنه برای پوست سالم حیاتی هستند!

سی دی دریا: متخصصان می گویند، باکتری های مولد آکنه ممکنست در حقیقت برای پوست سالم حیاتی باشند.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا و به نقل از اس ای، پوست بزرگترین عضو بدن است و به عنوان نخستین خط دفاعی در مقابل عوامل بیماری زا و جمله های محیط خارجی نقش مهمی ایفا می کند.
پوست همین طور عملکردهای مهمی مانند تنظیم دما و حفظ رطوبت بدن را فراهم می آورد. اما با توجه به این تصور غلط که لیپیدها با بوجودآوردن چربی و آکنه به پوست شما لطمه می رسانند، در حقیقت نقشی حیاتی در حفظ سد پوستی دارند.
لیپیدها - ترکیبات آلی که شامل چربی ها، روغن ها، موم ها و انواع دیگر مولکول ها هستند - اجزای ضروری بیرونی ترین لایه پوست هستند. تغییرات در ترکیب چربی پوست می تواند توانایی آنرا برای عملکرد به عنوان یک سد محافظ مختل کند و منجر به طیف وسیعی از بیماریهای پوستی همچون اگزما و پسوریازیس شود.
پوست انسان توسط هزاران گونه باکتری مستعمره شده است. یکی از رایج ترین میکروب های روی پوست، Cutibacterium acnes یا C. acnes، به سبب نقش بالقوه اش در ایجاد آکنه شناخته می شود، اما اثرات گسترده تر آن بر سلامت پوست کمتر شناخته شده است.
سامیه المغرابی، پژوهشگر فوق دکترای درماتولوژی از دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو می گوید، من و همکارانم با تمرکز ویژه بر میکروبیوم پوست یا میکروب های ساکن روی پوست مطالعه می نماییم که چگونه پوست از بدن در مقابل عفونت ها و محیط محافظت می کند. در تحقیقات اخیر انتشار یافته ما که با همکاری یک شرکت تولید کننده مواد فعال برای محصولات مراقبت از پوست(SILAB) انجام شد، متوجه شدیم که باکتری های C. acnes سلول های پوستی خاصی را تحریک می کند تا بطور قابل توجهی تولید لیپیدهایی را که برای حفظ سد پوستی مهم هستند، افزایش دهد.
باکتری های پوست و ترکیب چربی
پژوهشگران می گویند، برای تعیین نقشی که باکتری ها در تولید چربی دارند، کراتینوسیت ها -سلول هایی که اپیدرم را تشکیل می دهند- در معرض باکتری های مختلفی قرار دادیم که بطور طبیعی روی پوست وجود دارند و تغییرات در ترکیب چربی را تحلیل و بررسی کردیم.
از باکتری های معمول پوستی که ما آزمایش کردیم، تنها C. acnes موجب افزایش تولید چربی در این سلول ها شد. بطور خاص، ما افزایش سه برابری در کل لیپیدها، همچون سرامیدها، کلسترول، اسیدهای چرب آزاد و خصوصاً تری گلیسیریدها را پیدا کردیم. هر یک از این انواع لیپید برای حفظ سد پوست، قفل کردن رطوبت و محافظت در مقابل لطمه ضروری هستند.
این یافته ها نشان میدهد که باکتری C. acnes نقش متمایزی در تنظیم چربی پوست ایفا می کند.
پژوهشگران می گویند، ما دریافتیم که C. acnes این افزایش در تولید چربی را با تولید نوعی اسید چرب با زنجیره کوتاه به نام اسید پروپیونیک القا می کند. اسید پروپیونیک یک محیط اسیدی برای پوست به وجود می آورد که مزایای زیادی همچون محدود کردن رشد پاتوژن، کاهش عفونت و کمک به اثرات ضد التهابی در روده را به همراه دارد.
پژوهشگران می گویند، ما همین طور ژن و گیرنده خاصی را شناسایی کردیم که ترکیب لیپیدها را بوسیله C. acnes تنظیم می کند. مسدود کردن این اجزاء همین طور ترکیب لیپید ناشی از C. acnes را می بندد.
در مجموع، یافته های ما نقش مهمی را که یک باکتری معمولی پوست و محصولات جانبی شیمیایی آن در شکل دادن به ترکیب لیپیدهای پوست ایفا می کنند، برجسته می کند.
تقویت سد پوستی
پژوهشگران می گویند، تحقیقات ما نشان میدهد که اسید پروپیونیک حاصل از C. acnes اثرات مفید مختلفی بر روی سد پوستی دارد. به عنوان مثال، اسید پروپیونیک با افزایش محتوای لیپید در سلول های پوست، از دست دادن آب بوسیله پوست را کم کرد.
ما همین طور دریافتیم که لیپیدهایی که سلول های پوست بعد از قرار گرفتن در معرض C. acnes یا اسید پروپیونیک تولید می کنند، دارای اثرات ضد میکروبی مقابل C. acnes هستند. این نشان میدهد که لیپیدهای C. acnes که به تولید اسید پروپیونیک کمک می کنند، نقش دوگانه ای دارند. آنها نه فقط حضور C. acnes را روی پوست کنترل می کنند، بلکه به تعادل کلی میکروبیوم پوست نیز کمک می کنند. بدین سبب یک گونه از میکروب بر بقیه تسلط ندارد.
در فعل و انفعال پیچیده بین پوست و ساکنان میکروبی آن، باکتریِ همه جا حاضرِ C. acnes به عنوان یک بازیگر مهم خودنمایی می کند.
پژوهشگران این مطالعه می گویند، تحقیقات بیشتر برای درک بهتر میکروبیوم پوست می تواند به درمان های جدید برای بیماریهای پوستی کمک نماید.
منبع:

1402/06/07
08:06:55
0.0 / 5
391
تگهای خبر: بازی , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سی دس دریا