سی دی دریا

برخی دخالت ها سبب نادیده گرفتن بعضی علوم می شود

برخی دخالت ها سبب نادیده گرفتن بعضی علوم می شود

به گزارش سی دی دریا، معاون پژوهشی پژوهشکده حکمت و فلسفه ایران با اشاره به اینکه در تمام گزاره ها امکان بروز اختلاف وجود دارد و این اختلاف مختص علوم نظری نیست، اظهار داشت: ورود غلط سیاست گذاران به عرصه علم سبب نزاع می شود. دخالت سیاست گذاران سبب می شود برخی دانش ها دیده شود و برخی علوم دیده نشود.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا، دکتر سید احمد غفاری قره باغ در نشست تخصصی «شب موزه ملی علوم و فناوری ایران» که عصر یکشنبه، ۵ شهریور ماه همزمان با بزرگداشت زکریای رازی برگزارشد، اظهار نمود: ۲ هدف باید در ترویج علم در کانون توجه قرار گیرد و برای این مسائل برنامه ریزی شود. اولین مسئله، درست تبیین کردن فرایندانگاری مسیر علم است و هیچ علمی از مسیر فرآیند خارج نیست. تاریخ علم باید تبیین شود.
وی با اشاره به اینکه تجربه تاریخی نشان داده است علوم نظری و علوم تجربی در راه تحول و توسعه خود شاهد اختلاف نظرهای بسیاری بوده اند، تصریح کرد: عوامل متعدی سبب تحول علوم تجربی شده است؛ همانطور که عوامل گوناگونی در تحول حکمت و فلسفه نقش دارند.
معاون پژوهشی پژوهشکده حکمت و فلسفه ایران ضمن اشاره به سخنان پروفسور ثبوتی در این نشست در رابطه با کتاب «شفا» به قلم ابن سینا، اظهار داشت: کتاب شفای ابن سینا یک کتاب فلسفی محض نیست، بلکه به مباحث ریاضی هم اشاره نموده است. پیوند میان حوزه نظر و تجربه نیازمند گویش فلسفی است و نباید برای آن مرز تعریف کرد.
وی با اشاره به اینکه در این نشست تفاوت علم نظری و تجربی را با دو مؤلفه «دقت» و «عدم دقت» تفکیک کردند، اظهار نمود: میان دانش تجربی و غیرتجربی مرز تعیین کردند، اما گزاره دقیق در علوم تجربی هم وجود ندارد؛ اگر چنین نبود هیچ تحولی شکل نمی گرفت. کتابی با عنوان «فیزیک و فلسفه» به رشته تحریر درآمده است که در آن اساتید حوزه فیزیک و فلسفه با یکدیگر مناظره می کنند. من در فصل دوازدهم این کتاب با شهید فخری زاده مناظره کردم و این پرسش که «آیا می توانیم از ذره به سمت موج حرکت کنیم؟ آیا میان ذره و موج تفاوت وجود دارد؟» عنوان شد. پاسخ به این پرسش ها به مفهوم خط کشی نیست.
وی با اشاره به اینکه ورود غلط بعضی از سیاست گذاران به عرصه علم سبب نزاع می شود، اظهار داشت: در تمام گزاره ها امکان بروز اختلاف وجود دارد و این اختلاف مختص علوم نظری نیست. ورود غلط سیاست گذاران به عرصه علم سبب نزاع می شود. دخالت سیاستگذاران سبب می شود که بعضی از دانش ها دیده شود و بعضی از علوم دیده نشود.
منبع:

1402/06/06
10:00:54
0.0 / 5
319
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سی دس دریا