سی دی دریا

شکار یک ستاره بدشانس!

شکار یک ستاره بدشانس!

سی دی دریا: پژوهشگران آمریکایی در بررسی های خود، بقایایی را از یک ستاره پرجرم کشف کرده اند که یک سیاه چاله کلان جرم آنرا از هم پاشیده است.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، دانشمندان روز ۲۲ اوت اعلام نمودند که احتمالاً شواهدی را در مورد پرجرم ترین ستاره ای یافته اند که تا حالا ازطریق یک سیاه چاله از هم پاشیده است و بنظر می رسد غول بزرگی که متهم به این جنایت شده، به مفهوم واقعی کلمه قربانی ستاره ای خودرا به تاریکی فضا پرتاب کرده است.
«جان میلر»(Jon Miller) پژوهشگر «دانشگاه میشیگان»(UMich) و سرپرست این پژوهش اظهار داشت: ما درحال مشاهده بقایای چیزی هستیم که قبلا یک ستاره بود. عناصر به جامانده، سرنخ هایی هستند که می توانیم دنبال نماییم تا بفهمیم چه نوع ستاره ای از بین رفته است.
بررسی ها گروه را به این باور رساندند که ستاره ویران شده زمانی حدود سه برابر جرم خورشید ما را داشته است. این بدان معناست که ستاره مورد نظر رقیب یک پدیده کیهانی درخشان موسوم به «باربی ترسناک»(Scary Barbie) که در اوایل سال جاری مشاهده شد، بوده است. باربی ترسناک، نامی است که به یک رویداد احتمالی کیهانی داده شده است. در این رویداد، ستاره ای با جرم حیرت آور ۱۴ برابر خورشید ما ازطریق یک سیاه چاله محو شد. در هر حال، عدم قطعیت قابل توجهی در مورد پدیده باربی ترسناک وجود دارد.
رویدادی که بتازگی مورد بررسی قرار گرفته است، «ASASSN-۱۴li» نام دارد و بسیار رسمی تر از باربی ترسناک به نظر می آید. برخلاف باربی ترسناک، به لطف اطلاعات جدید به دست آمده از «رصدخانه پرتو ایکس چاندرا»(Chandra X-ray Observatory) ناسا و «ایکس ام ام-نیوتن»(XMM-Newton) آژانس فضایی اروپا، شواهد قابل توجهی دال بر اندازه جرم ASASSN-۱۴li وجود دارد اما برای روشن تر بودن موضوع باید اظهار داشت که ASASSN-۱۴li نخستین بار در سال ۲۰۱۴ کشف شد.
«انریکو رامیرز روئیز»(Enrico Ramirez-Ruiz) پژوهشگر «دانشگاه کالیفرنیا، سانتا کروز»(UCSC) و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: دیدن نابود شدن یک ستاره پرجرم ازطریق یک سیاه چاله کلان جرم، مسحورکننده است برای اینکه انتظار می رود ستارگان پرجرم بطور قابل توجهی کمتر از ستاره های کم جرم، رایج باشند.
«برنا موکلر»(Brenna Mockler) پژوهشگر «رصدخانه های کارنگی»(Carnegie Observatories) و «دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس»(UCLA) و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: از این تلسکوپ های پرتو ایکس می توان به عنوان تجهیزات قانونی در فضا بهره برد.
رویدادهایی مانند ASASSN-۱۴li و باربی ترسناک که سیاه چاله عامل وحشت یک ستاره را در بر دارند، «رویداد اختلال جزر و مد»(TDE) نامیده می شوند. بر طبق بیانیه مطبوعاتی این گروه پژوهشی، زمانی که نیروهای گرانشی سیاه چاله با ستاره نگون بختی که خیلی نزدیک شده است برخورد می کنند، شعله ساطع شده از طول موج های فرابنفش و اشعه ایکس به بیرون فرستاده می شود. این شعله ور شدن همراه با گرم شدن زباله های ستاره اتفاق می افتد.
بنابراین، پژوهشگران از دو تجهیزات قوی خود برای مطالعه کردن طول موج هایی استفاده کردند که در رویدادهای اختلال جزر و مد ریشه دارند و غلظت عناصر احاطه کننده سیاه چاله موجود در ASASSN-۱۴li را تعیین کردند که در فاصله ۲۸۰ میلیون سال نوری از زمین قرار گرفته است. با انجام دادن این کار، آنها نسبت نیتروژن به کربن موجود در این جرم کیهانی را با جزییات خیره کننده تحلیل کردند.
ماکلر توضیح داد: و مهم تر از همه اینکه بنظر می رسد نسبت مشاهده شده در این بررسی، با آن چه انتظار می رود در ستاره ای که جرم آن سه برابر خورشید است وجود داشته باشد، مطابقت دارد.
به همین دلیل، گروه استدلال کردند که آن چه مورد بررسی قرار داده اند، در حقیقت بقایای یک ستاره محکوم به فنا است که در چنگال یک سیاه چاله کلان جرم گرفتار شده است.
این یافته ها در تضاد با پژوهش منتشرشده در سال ۲۰۱۷ هستند که نشان می داد ستاره ASASSN-۱۴li جرمی حدود ۰.۶ برابر جرم خورشید ما را دارد. در حقیقت، تعدادی از پژوهش های دیگر این گروه نشان می دهند که گاز احاطه کننده سیاه چاله ASASSN-۱۴li اصلا با یک ستاره مرتبط نیست، بلکه ناشی از مجموعه فوران هایی است که از فضای خالی بیرون می ریزند.
روئیز اظهار داشت: ASASSN-۱۴li هیجان انگیز است برای اینکه یکی از سخت ترین کارها در مورد اختلالات جزر و مدی این است که بتوانیم جرم ستاره بدشانس را اندازه گیری کنیم؛ همانطور که در این پژوهش انجام دادیم.
این پژوهش، در «The Astrophysical Journal Letters» به چاپ رسید.منبع:

1402/06/03
08:55:39
0.0 / 5
394
تگهای خبر: تجهیزات , قانونی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا