سی دی دریا
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور خبر داد

ضرورت استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در حوزه فناوری

ضرورت استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در حوزه فناوری

به گزارش سی دی دریا، آذربایجان شرقی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور، اظهار داشت: این نگاه که همه کارها با بودجه دولتی صورت گیرد باید تغییر کند و از ظرفیت بخش خصوصی استفاده نماییم.


روح الله دهقانی فیروزآبادی در جلسه ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان آذربایجان شرقی، اظهار نمود: با بودجه و کمک های بلاعوض دولتی نمی شود کارهای زیادی انجام داد حتی اگر بودجه معاونت علمی ۲۰۰ هزار میلیاردریال باشد سهم هر استان حداقل سه تا چهار هزار میلیاردریال می شود در حالیکه مالیات یکی از شرکتهای داروسازی در آذربایجان شرقی بیشتر از این رقم هاست.

وی ادامه داد: در دهه ۷۰ و ۸۰ رواج داشت زمانیکه پول در کشور زیاد بود توسعه اقتصادی از راه تزریق پول و ساخت کارخانه ها صورت می گرفت اما دیگر چنین منابع مالی در کشور وجود ندارد.

معاون عملی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور اظهار داشت: باید در روش هایمان نوآوری نماییم چون که با منابع دولتی نمی شود پارک علم و فناوری خوبی ساخت.

وی بر استفاده از ظرفیت بخش خصوصی که در اقتصاد استان هم موثر است، تصریح کرد و اظهار داشت: البته این به کارگیری باید مطابق برنامه صورت گیرد.

دهقانی فیروزآبادی به حمایت معاونت علمی رئیس جمهور از توسعه زیست بوم فناوری با عرضه امکانات و تسهیلات اشاره نمود و اضافه کرد: نگاه و رویکرد دولت سیزدهم توجه بیشتر به استان هاست و در این خصوص هر هر هفته معاونان این معاونت به استان ها سر می زنند و در واقع در هر سه، چهار ماه یک مرتبه کشور را دور می زنیم تا کمبودهای گذشته را در این عرصه جبران نماییم.

وی با تکیه بر تقویت زیست بوم فناوری کشور، اظهار داشت: برای رسیدن به این هدف مهم دانشگاه ها باید وارد میدان شوند و ایفای نقش کنند؛ مگر می شود جریان فناوری در کشور شروع شده و توسعه یابد و دانشگاه ها در آن نقشی نداشته باشند.

معاون عملی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور افزود: دانشگاه ها چشمه جوشان رودخانه فناوری هستند و اگر به دانشگاه ها توجه نشود در این عرصه صدمه خواهیم دید که البته این نوع توجه باید از نو و روش جدید باشد.

وی بیان نمود: دانشگاه ها باید وارد میدان شده و بازیگر اصلی این بازی شوند و معاونت علمی هم از شرکتهای دانش بنیانی که عمدتا در بستر دانشگاه شکل می گیرند حمایت خواهد نمود.

دهقانی فیروزآبادی در قسمت دیگری از سخنان خود به ظرفیتهای بخش خصوصی در آذربایجان شرقی و تبریز اشاره نمود و اظهار داشت: متوسط سهم بخش خصوصی در کشور ۲۰ یا ۳۰ درصد است در حالیکه این رقم در آذربایجان شرقی بالای ۹۰ درصد بوده و تفاوت جدی این استان با دیگر مناطق کشور است.
وی ادامه داد: اقتصاد مردمی و خصوصی کاراتر، بهره ورتر و نتیجه بخش تر است چونکه وقتی اقتصاد در اختیار مردم باشد دغدغه مندی نسبت به آن بیشتر می شود.

معاون عملی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور همینطور به فرهنگ بالا و اصیل کار در این استان اشاره نمود و اظهار داشت: جای دیگری از کشور چنین فرهنگی را در تولید و کار سراغ ندارم که یکی از علل موفقیت این استان در زمینه های مختلف است.

وی به مزیت های آذربایجان شرقی اشاره نمود و بیان نمود: ثروت های کلان، مرزی بودن همینطور دارا بودن معادن غنی و کشاورزی خوب از مزیت های این استان نسبت به دیگر استان هاست که باید در توسعه مورد توجه قرار گیرد.

دهقانی فیروزآبادی افزود: آذربایجان شرقی هدفمند رشد کرده و این استان در کنار ثروت های خدادادی در بعضی از عرصه ها صاحب قدرت و شهرت شده است.

وی ضمن اشاره به مشکلات زیرساختی موجود در استان، تصریح کرد: آذربایجان شرقی احتیاج به مراکز هم آفرینی و کارخانه های نوآوری دارد و بعنوان معاونت علمی رئیس جمهور کمک خواهیم کرد تا زیرساخت های استان توسعه یابد و با اختصاص بودجه دو تا سه برابری عقب افتادگی های چند ساله را جبران خواهیم کرد.
شرکت دانش بنیان در آذربایجان شرقی فعال است
استاندار آذربایجان شرقی هم در این نشست با اشاره به اینکه تعداد شرکتهای دانش بنیان این استان از ۲۰۳ مورد به ۳۰۷ عدد افزایش پیدا کرده است، اظهار داشت: در این خصوص سند علمی فناوری پنج ساله استان تدوین شده و این سند اصلی ترین محور فعالیت دستگاه ها، دانشگاه ها و کارخانه های بزرگ است.
عابدین خرّم افزود: آذربایجان شرقی پیشرو در اقتصاد دانش بنیان است و اولین ستاد اقتصاد دانش بنیان این استان در سال ۱۴۰۰ شکل گرفت و طبق سند تدوین شده مهم ترین بخشی که برای شرکت ها تعریف شده تولید محصول، تولید ثروت و یافتن جایگاه در بازارهای رقابتی است.
وی به چالش های استان در زمینه شرکتهای دانش بنیان هم اشاره نمود و اظهار داشت: تجاری سازی محصولات با مشکل جدی روبرو است؛ جذب سرمایه لازم برای شرکت ها سخت شده و نبود نهادهای مالی برای سرمایه گذاری خطرپذیر از مشکلات این شرکت ها در استان است، ضمن این که ایجاد سایت تولید نیست هزینه بالایی می خواهد.
خرّم بیان نمود: در دور اول سفر رئیس جمهور به استان ۴۵ هزار میلیاردریال برای شرکتهای دانش بنیان مصوب شد اما هر وقت برای تخصیص بودجه رفتیم سازمان برنامه بودجه موافقت نکرد.
وی، پشتیبانی تسهیلگری دولت از شرکتهای دانش بنیان، ایجاد شهرک ها و پارک دانش و فناوری، تسهیل حمایت های مبتنی بر تأمین مواد اولیه و حمایت برای تکمیل زنجیره فروش را از پیشنهادات این استان برای توسعه در این حوزه بیان کرد.
خرّم تصریح کرد: آذربایجان شرقی به رغم این که در چند بخش و حوزه پیشرو بوده اما متناسب با سابقه رشد نکرده و صنایع فرش دستبافت، چرم، خشکبار و بازسازی صنایع در گذشته مورد غفلت واقع شده است.
به گزارش سی دی دریا به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی، او همینطور خواهان توجه بیشتر معاونت علمی رئیس جمهور به آذربایجان شرقی شد و اظهار داشت: این استان در زمینه های تولید لوازم خانگی ظرفیتهای زیادی دارد و زمینه تولید خودرو برقی هم در آن وجود دارد و می تواند به مرکز صادراتی محصولات دانش بنیان در شمال غرب کشور تبدیل گردد.
منبع:

1402/05/16
10:11:43
0.0 / 5
299
تگهای خبر: بازی , دستگاه , سایت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا