سی دی دریا

دستاورد امیدوارکننده دانشمندان برای حذف فلزهای سنگین از پساب

دستاورد امیدوارکننده دانشمندان برای حذف فلزهای سنگین از پساب

سی دی دریا: در پژوهشی دانشمندان با بهره گیری از نانو فناوری و روشی سبز راهی اساسی برای از بین بردنِ فلزهای سنگین و دیگر ترکیبات شیمیایی نفتی آلوده از آب معرفی کردند.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا، این مطالعه بر روی تصفیه آب هایی که به سبب استخراج نفت آلوده شده اند و حاوی مقادیر زیادی از هیدروکربن ها، ذرات معلق و فلزات سنگین هستند، متمرکز شده است. این آب ها به سبب ضربات سهمگین و جبران ناپذیری که به محیط زیست می زنند، شناخته می شوند و برای مبارزه با این نوع آلایندگی، دانشمندان تا حالا راهکارهای زیادی ارایه داده اند که شامل شناسایی و تصفیه این آب ها می شود تا در ادامه با از بین بردن فلزهای سنگین از آلوده شدن آب های زیرزمینی جلوگیری شود.
بطور سنتی تصفیه آب هایی که توسط صنایع نفت و گاز آلوده شده، بسیار دشوار و پرهزینه است. برای این کار بطور معمول نیاز به استفاده از مواد خام گرانقیمت و همین طور تصفیه باردیگر آب است، اما این مطالعه در نظر دارد این معضلات را با بهره گیری از تولیدِ نانوذراتِ ارزان حل کند.
بطور مشخص در این پژوهش دانشمندان بر روی نانوذرات غیرارگانیک مانند α-Fe2O3، CuO و ZnO که به سبب خاصیت های ساختاری، اپتیکی و کاتالیستی معروفند، تمرکز داشته اند. نانوذرات سنتز شده با روش های مختلفی مثل اسپکتروسکوپی، UV-Vis، پراش اشعه ایکس و میکروسکوپ های الکترونی روبشی مورد مطالعه قرار گرفتند. این مطالعات برای مشخص کردن مورفولوژی و ترکیبات نانوذرات انجام گرفت تا تایید گردد که آیا این مواد پایداری و قدرت جذب و از بین بردن فلزات سنگین را دارند یا خیر. این فلزات سنگین عبارتند از As(III)، Bi(II)، Cd(II)، کروم(VI)، منگنز(II)، Mo(II)، Ni(II)، Pb(II)، Sb(III)، Se (-II)، و روی (II).
نتایج حاصل بسیار امیدوارکننده بوده است، بطوریکه در وضعیت مناسب این نانوذرات ۱۰۰ درصد از فلزات سنگین موجود در آب را حذف کردند. علاوه بر این، این نانوذرات خاصیت های فتوکاتالیستی بالایی از خود نشان دادند که منجر به از بین بردنِ هیدروکربن های موجود در آب و همین طور حذف ذرات جامد معلق در آب شد. این خاصیت فتوکاتالیستی منجر به تبدیل ارگانیک ها به دی اکسیدکربن و آب در یک زمان خیلی کم شد.
کاربردهای بالقوه این نانوذرات فراتر از توانایی آنها در حذف فلزات سنگین و تصفیه آب است. به عنوان مثال، خواص منحصر به فرد نانوذرات، آنها را برای کاربردهای مختلف پزشکی مانند کارهای ضدباکتری، ضد قارچ، ضد سرطان و ضد دیابت مناسب می کند.
به نقل از ستاد نانو، از آنجا که جهان همچنان با آلودگی محیط زیست و نیاز به راهکارهای پایدار دست و پنجه نرم می کند، یافته های این مطالعه امید به رویکرد کارآمدتر و مقرون به صرفه تری برای تصفیه فاضلاب ارائه می دهد. با بهره گیری از قدرت نانوذرات سنتز شده بوسیله روش های سبز، صنایع می توانند بطور قابل توجهی ردپای اکولوژیکی خودرا کاهش دهند و در عین حال صیانت از اکوسیستم، تنوع زیستی و سلامت انسان را تضمین کنند.
انتظار می رود تحقیقات و توسعه بیشتر در حوزه تصفیه فاضلاب مبتنی بر نانوذرات و اصلاح زیست محیطی راه را برای راهکارهای نوآورانه و پایدار هموار کند. با ترکیب پیشرفت های علمی با شیوه های سازگار با محیط زیست، می توانیم به سمت آینده ای پاک تر و سالم تر حرکت نماییم.
منبع:

1402/05/07
10:00:56
0.0 / 5
236
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا