سی دی دریا

اختصاص بودجه بیشتر دارپا برای توسعه سریع تر موشک های مافوق صوت

اختصاص بودجه بیشتر دارپا برای توسعه سریع تر موشک های مافوق صوت

سی دی دریا: آژانس تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا(دارپا) بودجه ای اضافی برای برنامه سلاح های مافوق صوت با موتور اسکرم جت مختص کرده است که با اعطای آن، غول های فناوری توسعه تسلیحات دفاعی یعنی شرکت های Raytheon و Northrop Grumman پروژه جدیدی برای توسعه بیشتر سلاح های مافوق صوت دریافت می کنند.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، شرکت های ریتون(Raytheon) و نورثروپ گرامن(Northrop Grumman) قراردادی مکمل توسط دارپا برای توسعه و اعتبارسنجی «تسلیحات پروازی مفهومی تنفسی مافوق صوت»(HAWC) منعقد کرده اند.
این دو شرکت در ژوئن ۲۰۱۹ توافقنامه ای برای همکاری بمنظور توسعه سلاح های مافوق صوت تنفس کننده هوا امضا کردند.
موشک های ساخت ریتون و موتورهای اسکرام جت تهیه شده توسط نورثروپ گرامن برای برنامه ۲۰۰ میلیون دلاری HAWC و ارائه یک سیستم کاربردی برای دارپا انتخاب شده اند. این دو شرکت از تجربیات خود برای نشان دادن آمادگی برای سیستم های موشکی آینده استفاده می نمایند و این توافقنامه امکان ادامه همکاری در حوزه برنامه HAWC و دیگر موشک های مافوق صوت را فراهم می آورد.
موشک کروز آینده
برنامه HAWC برای ساخت و توسعه یک موشک رزمی هوا به هوای مافوق صوت است که توسط دارپا برای نمایش فناوری های حیاتی برای ارائه موشک های کروز مافوق صوت و مقرون به صرفه توسعه و آزمایش شده است.
این موشک دوربرد که با سرعتی بیش از ۵ ماخ حرکت می کند، توسط شرکت های ریتون، دیفنس و نورثروپ گرامن درحال توسعه است و شرکت لاکهید مارتین نیز به عنوان رقیب آنها درحال توسعه چنین موشکی است.
برنامه HAWC با طرح لاکهید مارتین در آزمایش نهایی پروازی در ژانویه ۲۰۲۳ با موفقیت تکمیل شد. دارپا می خواهد از داده ها و دانش جمع آوری شده برای پیشرفت فناوری HAWC بوسیله برنامه بعدی خود، فرصت های بیشتر را جستجو کند.
کالین ویلان، رییس فناوری پیشرفته شرکت ریتون می گوید: ما آموخته های هر آزمایش موفقیت آمیز پرواز HAWC را به کار بردیم تا مطمئن شویم که این سیستم پیچیده ترین سیستم در نوع خود است.
وی ادامه داد: ادامه این برنامه مهم، دانش ما را در مورد پرواز مافوق صوت گسترش می دهد و به ما امکان می دهد توانایی حیاتی مورد نیاز را به جنگنده هایمان ارائه دهیم.
این تیم از داده ها و درس ها و تجارب مراحل قبلی برای بهبود طراحی مفهومی این سلاح استفاده می نماید. هدف آنها ترکیب پیشرفت های تولیدی و گسترش پوشش عملیاتی بوسیله آزمایش های پرواز و در عین حال اعتبارسنجی مدلهای عملکردی این سیستم است.
گفتنی ست که طراحی بدنه و موتور این موشک با موشک کروز مافوق صوت نیروی هوایی ایالات متحده موسوم به HACM نزدیک است.
دن اولسون، مدیر کل و معاون سیستم های تسلیحاتی نورثروپ گرامن می گوید: قرارداد مکمل فعلی برای توسعه HAWC به عنوان یک برنامه راهنما برای توسعه موتور در مرکز جدید قابلیت هایپرسونیک آماده تولید ما در الکتون مریلند عمل می کند.
وی ادامه داد: کارخانه آینده ما بطور یکپارچه طراحی سیستم پیشران معتبر ما را به یک سیستم آماده عملیاتی برای پشتیبانی از آزمایشات پروازی بیشتر تبدیل خواهدنمود.
قدرت گرفته از اسکرم جت
شرکت های ریتون و نورثروپ گرامن از سال ۲۰۱۳ برای توسعه و ادغام موتورهای اسکرم جت(scramjet) شرکت نورثروپ گرامن در سلاح های مافوق صوت شرکت ریتون با یکدیگر همکاری می کنند.
آنها در سال ۲۰۱۹ یک قرارداد برای ادامه این همکاری امضا کردند و اخیراً این ائتلاف برای توسعه HACM که یک سیستم موشکی تاکتیکی نسل جدید است، انتخاب شده است.
کوشش های مشترک این دو شرکت تولید سلاح های مافوق صوت تنفس کننده هوا را ممکن کرده است.
منبع:

1402/04/30
11:33:37
0.0 / 5
280
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سی دس دریا