سی دی دریا

کشف مولکول های آلی در خاک مریخ توسط استقامت

کشف مولکول های آلی در خاک مریخ توسط استقامت

به گزارش سی دی دریا، مریخ نورد استقامت(Perseverance) انواع مختلفی از مولکول های آلی را در دهانه برخوردی ˮجزروˮ در سیاره سرخ کشف کرده است که امکان دارد نشانی از میکروب های باستانی در آنها وجود داشته باشد.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، مریخ نورد استقامت(Perseverance) ناسا از فوریه ۲۰۲۱ سیاره سرخ را می کاود و یکی از اهداف اصلی آن کاوش برای نشانه هایی از وجود حیات باستانی در تاریخ مریخ است.
این مریخ نورد درحال بررسی ساختار سطح شناسی کف دهانه جزرو(Jezero) با استفاده از ابزارهای تخصصی به منظور کشف ترکیبات آلی است که یک شاخص قابل توجه از حیات بالقوه هستند.
حالا طبق یک مطالعه جدید، این مریخ نورد که به اندازه یک خودرو است، نشانه هایی از مولکول های آلی را در سنگ های دهانه "جزرو" مریخ کشف کرده است.
ترکیبات آلی، مولکول هایی هستند که از کربن و هیدروژن تشکیل شده اند. آنها همینطور می توانند شامل عناصر اضافی مانند اکسیژن، نیتروژن، فسفر و گوگرد باشند.
به قول اخترزیست شناسان، این سرنخ جالب بسیار مهم می باشد، چونکه در زمین، کربن معمولا با فرآیندهای بیولوژیکی مرتبط می باشد. با این حال، در مریخ، فرآیندهای غیر بیولوژیکی مختلف هم می توانستند نشانه های کربنی ایجاد کنند. با این حال، پتانسیل حیات در مریخ نادیده گرفته نشده است.
دانشمندان حدس می زنند که یک رودخانه در اصل میلیاردها سال قبل از دهانه جزرو می گذشته است و بررسی های علمی از آن حکایت می کند که در این حوضه دریاچه باستانی احتمال کشف نشانه هایی از قابلیت سکونت در گذشته وجود دارد.
این مریخ نورد برای این مطالعه در دو شکل از سنگ های درون دهانه معروف به Máaz و Sétah حفاری کرد.
ابزار «اسکن محیط های قابل سکونت با رامان و لومینسانس برای مواد آلی و شیمیایی »(SHERLOC) روی این مریخ نورد، نمونه ها را بررسی کرد. تخصص این ابزار در تشخیص مواد شیمیایی آلی در سطح مریخ است.
شایان ذکر است، این یافته ها حضور ترکیبات آلی را در هر ۱۰ مکان انتخاب شده در سازندهای سنگی Máaz و Sétah آشکار کرد. اعتقاد بر اینست که این ترکیبات حداقل برای ۲.۳ تا ۲.۶ میلیارد سال باقی مانده اند.
سوناندا شارما نویسنده اصلی این مطالعه و دانشمند سیاره شناس در موسسه فناوری کالیفرنیا می گوید: نتایج به این احتمال اشاره می کنند که بلوک های سازنده حیات برای مدت طولانی در سطح مریخ، در بیشتر از یک مکان وجود داشته اند.
پژوهشگران می گویند به نظر می آید این مولکول های آلی با مواد معدنی در رابطه با آب مرتبط هستند.
فراوانی مولکول های آلی
تحقیقات بیشتر شواهدی از انواع مختلفی از ترکیبات آلی در سنگ های مختلف تحلیل و بررسی شده کشف کرد. این بدان مفهوم است که مولکول ها به احتمال زیاد از راه مکانیسم های مختلف تشکیل شده اند.
در طول میلیاردها سال، امکان دارد انواع مختلفی از فعالیتهای غیر بیولوژیکی وجود داشته باشد که جرقه ای از واکنش ها را برانگیخته که منجر به سنتز مولکول های آلی مانند کربن شده است. یا در یک احتمال بعید، میکروب های باستانی هم می توانند در تشکیل مولکول های آلی نقش داشته باشند.
پژوهشگران تاکید نمودند که قادر به شناسایی مولکول های آلی خاصی نیستند که احتیاج به آزمایش نمونه های سنگ فیزیکی در یک محیط آزمایشگاهی دارد.
این مطالعه همینطور نشان داده است که امکان دارد مواد آلی در مریخ شایع باشد. پیش از این، مریخ نورد «کنجکاوی» وجود مولکول های کربن را در نمونه های سنگی جمع آوری شده از دهانه گیل(Gale) در مریخ کشف کرده بود.
نتایج این مطالعه در مجله Nature انتشار یافته است.
منبع:

1402/04/24
10:59:59
0.0 / 5
349
تگهای خبر: سازنده , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا