سی دی دریا

استفاده دانشمندان از امواج گرانشی برای کشف اسرار ماده تاریک

استفاده دانشمندان از امواج گرانشی برای کشف اسرار ماده تاریک

سی دی دریا: یک گروه بین المللی از ستاره شناسان، روشی را برای یادگیری بیشتر در مورد ماده تاریک ارائه کرده اند که در آن از امواج گرانشی استفاده می شود.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا و به نقل از دیجیتال ترندز، هنگامی که دو جرم بسیار بزرگ با هم برخورد می کنند، مانند زمانی که دو سیاه چاله با هم ادغام می شوند، نیروها می توانند فضا-زمان را خم کنند و امواجی به نام «امواج گرانشی» را به وجود بیاورند. این امواج گرانشی را می توان حتی از میلیونها سال نوری دورتر شناسایی کرد و آنها را به عنوان راهی برای یادگیری در مورد رویدادهای رخ داده در نقاط دوردست کیهان مورد استفاده قرار داد. حالا یک گروه بین المللی از ستاره شناسان، روشی را برای به کار بردن امواج گرانشی در مطالعه پدیده مرموز «ماده تاریک» ارائه کرده اند.
ایده این پژوهش، ایجاد مدلهای کامپیوتری متفاوتی است که نشان می دهند امواج گرانشی حاصل از ادغام سیاه چاله ها در جهان هایی با انواع متفاوت ماده تاریک چگونه خواهند بود. بواسطه مقایسه کردن مدلها با آن چه در جهان واقعی دیده می شود، می توانیم بیشتر درباره ی نوع ماده تاریک بدانیم.
دانشمندان می دانند که ماده تاریک با نور در تعامل قرار نمی گیرد اما برخی معتقدند که می تواند با نوعی ذره به نام «نوترینو» تعامل داشته باشد. این بدان معناست که برخوردهای نوترینو می توانند مانع از تبدیل شدن ماده تاریک به ساختارهایی شوند که اساس کهکشان ها هستند. بنابراین، این ذرات می توانند ایجاد کهکشان ها را متوقف کنند. اگر کهکشان های گمشده پیدا شوند، از این ایده حمایت می کنند که ماده تاریک می تواند تحت تأثیر نوترینوها قرار بگیرد.
با این وجود، دیدن کهکشانی که شکل نگرفته، دشوار است. به همین دلیل، پژوهشگران پیشنهاد می کنند بجای آن از امواج گرانشی ناشی از ادغام سیاه چاله ها به عنوان معیار استفاده گردد. با کهکشان های کمتر، ادغام های کمتر و در نتیجه امواج گرانشی کمتری وجود دارد.
شبیه سازی ها نشان می دهند که این می تواند یک روش موثر برای یادگیری در مورد ماده تاریک باشد. آشکارسازهای امواج گرانشی هم اکنون به اندازه کافی قوی نیستند تا این اثرات کوچک را تشخیص دهند اما شاید نسل بعدی تجهیزات را بتوان برای این منظور بهره برد.
«سوناک بوز»(Sownak Bose) پژوهشگر «دانشگاه دورام»(Durham University) و از اعضای این گروه پژوهشی اظهار داشت: ماده تاریک، یکی از اسرار پایدار در درک ما از جهان است. این بدان معناست که ادامه یافتن شناسایی راه های جدید برای کشف مدلهای ماده تاریک و ترکیب کاوشگرهای فعلی و جدید، برای آزمایش کامل پیش بینی های مدل بسیار اهمیت دارد. بررسی امواج گرانشی، راهی را برای درک بهتر نه فقط ماده تاریک، بلکه بطور کلی تر ایجاد و تکامل کهکشان ها ارائه می دهد.
این پژوهش، در «نشست ملی ستاره شناسی ۲۰۲۳»(NAM 2023) ارائه شد.
منبع:

1402/04/20
10:09:09
0.0 / 5
270
تگهای خبر: تجهیزات , دیجیتال
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا