سی دی دریا

انتقاد وزیر بهداشت از خریداری شرکت تولیدی و توقف تولید آن برای انجام واردات

انتقاد وزیر بهداشت از خریداری شرکت تولیدی و توقف تولید آن برای انجام واردات

به گزارش سی دی دریا، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلان اینکه یکی از اولویت های ما در کشور موضوع تولید است، اظهار داشت: بعضی شرکت های ما متاسفانه فقط واسطه هستند و به سبب این که سود واردات زیاد است، شرکت تولیدی را خریداری می کنند، ولی تولید آنرا متوقف کرده تا واردات انجام دهند.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی در نشست معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی که امروز در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار گردید، اظهار داشت: ما امروزه با دریایی از نیازهای مردم سروکار داریم و در این حجم زیاد نیازها، وظیفه داریم پاسخگو باشیم.
وی با اعلان اینکه هدف اصلی از پژوهش این است که پاسخگوی نیازها باشند، اظهار داشت: مقاله، شهرک علم و فناوری و... وسیله هستند که باید به سمت هدف رفع نیازها برویم.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اهمیت موضوع تولید در کشور، اظهار داشت: ما به نسبت استعدادی که داریم در تولید بسیار ضعیف هستیم. در جمهوری اسلامی در قدرت نرم مثل نیروی انسانی برجسته و... بسیار قوی عمل کرده ایم، ولی در تولید بسیار ضعیف هستیم.
وی افزود: یکی از اولویت های ما در کشور موضوع تولید است. من در ژنو با ۲۰ کشور مذاکره داشتم، همه آنها از ما دارو و تجهیزات می خواهند، باید بتوانیم از این ظرفیت استفاده نمائیم.
وی اظهار داشت: بعضی شرکت های ما متاسفانه فقط واسطه هستند و به سبب این که سود واردات زیاد است، شرکت تولیدی را خریداری می کنند، ولی تولید آنرا متوقف کرده تا واردات انجام دهند.
عین اللهی اشاره کرد: باید رابطه منطقی بین علم و دانش حوزه پژوهشی، نیاز مردم و تولید وجود داشته باشد. اساتید به طور معمول شخصیت بیزینسی ندارند، ولی باید از علم آنها در این جهت استفاده گردد. برخی تولید بلد هستند، ولی تجاری سازی بلد نیستند و برخی دیپلماسی بلد نیستند.
بگفته وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ بحث آمایش که هم اکنون توسط معاونت تحقیقات در پیش گرفته شده، اقدام خوبی است که هر جا برمبنای استعدادی که دارند، فعالیت صورت گیرد.
وی با اشاره به این که جمهوری اسلامی قوی ترین حوزه سلامت منطقه را دارد، اظهار داشت: ما در بیشتر شاخص ها وضعیت مناسبی داریم؛ به جز سیگار که خوشبختانه امسال مالیات سیگار وضع شد.
عین اللهی با تأکید بر اهمیت ساختارمند گردآوری داده ها اظهار داشت: گردآوری داده ظرفیت مناسبی برای پژوهش فراهم می آورد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اشاره کرد: باید ارتباط معاونین بهداشت، پژوهش، آموزش و... تقویت شود.
قابل قبول نیست که در مراکز تحقیقات دانشجو حضور نداشته باشد
وی با تأکید بر اهمیت توجه به دیپلماسی علمی، اظهار داشت: باید دانشمندانمان را دیپلمات بار بیاوریم که به کشور و دانشگاه خود علاقه داشته باشند. هیچگاه دیپلمات حاضر نمی شود کشور خودرا بفروشد. یکی از وظایف مراکز تحقیقاتی این است که دیپلماسی علم را آموزش دهند.

عین اللهی با اشاره به ضررهای مادی و معنوی مهاجرت نخبگان، اظهار داشت: فردی که از کشور خارج می شود، جدا از ضررهای معنوی برای کشور ضررهای مادی دارد و منابع ما هدر می رود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فراهم کردن دسترسی به مقالات برای اساتید را یک کار اورژانسی دانست و اظهار داشت: باید مرکز مشخصی برای این کار وجود داشته باشد که بتواند همه گروه ها را پشتیبانی کند.

وی اشاره کرد: در پژوهش از روش های نوین پژوهش نیز استفاده گردد. همین طور در مراکز تحقیقاتی امکان مشارکت به همه افراد داده شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تأکید بر نظارت بر مراکز تحقیقاتی، اظهار داشت: در بودجه ریزی به مراکز تحقیقاتی باید به ارزیابی مراکز تحقیقاتی توجه داشت. همین طور قابل قبول نیست که در مراکز تحقیقات دانشجو حضور نداشته باشد. لازم است که این مساله پیگیری شود؛ چونکه دانشجو استاد را به ذوق می آورد.

عین اللهی در آخر به خودباوری و اعتماد به نفس در پژوهش و تحقیقات اصرار کرد.

منبع:

1402/04/17
09:47:10
0.0 / 5
354
تگهای خبر: آموزش , تجهیزات , خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
سی دس دریا