سی دی دریا

تبلت های نابینایی در خدمت کتابخانه ها

تبلت های نابینایی در خدمت کتابخانه ها

سی دی دریا: در صورتیکه سازمان بهزیستی و آموزش وپرورش استثنایی نیازهای زیادی به تامین تجهیزات توانبخشی نابینایان دارند، نهاد کتابخانه عمومی با تعریف پروژه ای مبادرت به خرید برجسته نگارهای هوشمند بوسیله تامین مالی تعدادی از شرکت دانش بنیان سازنده این تجهیزات کرده است.


سعید صادق پور، مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه این دستگاه دارای صفحه کلید و نمایشگر بریل و خروجی صوتی با بهره گیری از تبدیل متن به گفتار است، اظهار داشت: سال ها بود که افراد نابینا در ایران مشتاق دراختیار داشتن تبلت های دارای سیستم عامل و قابل شارژ بودند که دارای وزن و حجم کم باشد و ما برجسته نگار هوشمند همراه را عرضه کردیم.
به گفته ی ایشان، این دستگاه به علت داشتن خروجی های بریل و صوتی بهترین وسیله کمکی توانبخشی برای نابینایان فارسی زبان به حساب می آید.
وی با اعلان اینکه کشورهای امریکا، کانادا، آلمان و کره جنوبی و ایران تولیدکننده این تبلت ها هستند، اظهار داشت: از مزایای عمده برجسته نگار ایرانی نسبت به نمونه های خارجی می توان به پشتیبانی کامل از زبان فارسی، پشتیبانی فنی در داخل کشور، شناسایی اتوماتیک بوسیله سیستم عامل، قابلیت تنظیم میزان برجستگی نقاط بریل و قیمت ارزان تر از مشابه خارجی اشاره نمود.
صادق پور این تبلت را شامل ۲۰ کلید، ۲۰ سلول ۸ پینی از جنس پلاستیک ضد حساسیت، ۲۰ کلید CR key و باتری قابل شارژ دانست و افزود: همین طور این دستگاه مجهز به خروجی مانیتور و تلویزیون (HDMI)، بلوتوث، امکان اتصال کیبورد بوسیله درگاه USB است، ضمن آنکه امکان استفاده از فلش درایو USB نیز برای آن پیش بینی شده است.
مجری طرح ویرایشگر پایه دو زبانه فارسی و انگلیسی را از دیگر قابلیت های این سیستم نام برد و اظهار داشت: این برجسته نگار از فایل های Doc، Docx klk، pn، txt فارسی و انگلیسی پشتیبانی می کند و دارای نرم افزار واژه نامه انگلیسی به فارسی، فارسی به انگلیسی، انگلیسی به انگلیسی و فارسی به فارسی است.


صادقپور با اشاره به خروجی صدای این تبلت، اشاره کرد: ما برای این تبلت، تبدیل متن به گفتار بر پایه هوش مصنوعی را طرح ریزی کردیم که در مراحل پایانی قرار دارد و مقرر است در این تبلت مورد استفاده قرار گیرد.
وی افزود: این صدا همراه با بریل است و صوت متون در این سیستم یک عامل کمکی است؛ چونکه وقتی فرد نابینا صدا را از تبلت می شنود، متن بریل در زیر دستان آنها نیز وجود دارد و با متن بریل است که فرد نابینا دریافت نهایی از متن را خواهد داشت.
این محقق و سازنده تجهیزات نابینایی، افزود: بدین سان ما از سال ۹۳ در حوزه برجسته نگار هوشمند اقدام کردیم و در آخر سال ۹۶ اجرائی شد که مراحل مختلف داشت که شامل طراحی بردها، سخت افزارها و نرم افزارهای جدید بود که ارائه شدند. طراحی کیس این تبلت موفق به دریافت دو جایزه طراحی شد و به واقع یکی از زیباترین و ار نظر ارگونومی ترین یکی از بهترین های جهان است.
به گفته ی ایشان، طراحی صنعتی کیس این محصول از طرف یکی از شرکت های دانش بنیان اجرائی شد.
صادقپور با اعلان اینکه از اوایل سال ۹۷ این تبلت ارائه شد، افزود: در بینایی، دانش آموزان از دوره پیش دبستانی کار با تبلت و کامپیوتر را شروع می کنند و حیف است که تکنولوژی از افراد نابینا که بیشتر به این نوع ابزارها نیاز دارند، دریغ شود، چون برای فرد نابینا یک متن بینایی تا آن زمان که به بریل و یا صوت تبدیل نشود، قابل استفاده نیست؛ بدین جهت برای دانشجویان و دانش آموزان نابینا دسترسی به این ابزارها بیشتر احساس می شود تا افراد بینا.
وی اظهار امیدواری کرد که با حمایت هایی که صورت خواهد گرفت، این ابزار در اختیار جامعه مخاطب ما قرار گیرد، اظهار داشت: در کشورهای درحال توسعه و توسعه یافته کلیه تجهیزات معلولان همانند سایر خدمات، تحت حمایت سیستم های حاکمیتی قرار دارد، به شکلی که در بعضی از کشورها مانند آمریکا اینگونه تجهیزات تحت پوشش بیمه است، ولی در ایران طبق قانون پشتیبانی از معلولان، تامین این تجهیزات تحت نظر بهزیستی است، ولی الان متاسفانه سازمان بهزیستی حتی در پرداخت مستمری و عیدی معلولان مشکل دارد، چه برسد به تامین تجهیزات.
صادقپور تصریح کرد: تامین این تبلت برای دانش آموزان نابینا باید از طرف سازمان آموزش وپرورش استثنایی صورت گیرد که در یک سال اقدامات خوبی اجرائی شد، ولی این اقدامات ادامه نیافت و دو سال است که تامین تجهیزات برای این دانش آموزان به صفر رسیده است.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به اجرای پروژه تامین ۴۰ دستگاه برجسته نگار هوشمند برای نهاد کتابخانه های عمومی، اظهار داشت: هم اکنون ۶۱ بخش نابینایی در کتابخانه های عمومی استانهای کشور داریم که در کنار خدمات بینایی به مخاطبان نابینای خود ارائه خدمات می دهد.
وی، قیمت هر دستگاه برجسته نگار را ۸۷ میلیون تومان دانست و در این زمینه توضیح داد: از ۳ سال قبل این محصول در نمایشگاه ایران ساخت معاونت علمی پذیرش شده و شرط پذیرش ما قیمت گذاری این محصول بوده است، به این صورت که تجهیزاتی که در ایران ساخت پذیرش و مورد حمایت قرار می گیرند، از طرف گروه آنالیزورهای قیمت، مورد ارزیابی قرار می گیرد و آنها قیمت نهایی دستگاهها را اعلام می کنند. این گروه قیمت دستگاه برجسته نگار هوشمند همراه را ۸۷ میلیون تومان قیمت گذاری کردند.
صادق پور اظهار داشت: در همکاری با نهاد کتابخانه عمومی این دستگاه را با قیمت ۸۰ میلیون تومان عرضه کردیم.
وی اشاره کرد: این پروژه هم اکنون در همکاری با نهاد کتابخانه انجام شده، ولی در آموزش وپرورش و بهزیستی نیاز بیشتر است و ما به آنها مراجعه کردیم، ولی متاسفانه مشکل مالی را مطرح می کنند.
وی در پاسخ به این پرسش که چرا بهزیستی و سازمان آموزش وپرورش از روش تامین مالی جمعی بهره نمی گیرند، اظهار داشت: نهاد کتابخانه از سال قبل بدنبال اجرای این طرح بود. در آموزش وپرورش با همین مشکلات مالی در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری، ۲۴۲ دستگاه برجسته نگار هوشمند را خریداری کرد؛ این رویکرد یک رویکرد مدیریتی است.
منبع:

1402/04/16
13:55:33
0.0 / 5
405
تگهای خبر: آموزش , تجهیزات , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا