سی دی دریا

بوتاکس حلقه مفقوده درمان سرطان

بوتاکس حلقه مفقوده درمان سرطان

سی دی دریا: شیمی درمانی برای مدتی طولانی درمان استاندارد بیماری سرطان بوده، اما حالا زمان آن رسیده است که بدنبال گزینه ای بهتر، ایمن تر و موثرتر برویم.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، شایع ترین درمان سرطان، شیمی درمانی است، اما یک ایراد مهم این روش این است که سلول های سرطانی و سلول های سالم بدن را همزمان هدف قرار می دهد. بنا بر این بیمارانی که تحت شیمی درمانی قرار می گیرند، عوارض جانبی مختلفی از ریزش مو گرفته تا خستگی و کم خونی را تجربه می کنند.
گروهی از دانشمندان دانشگاه TAU جایگزین بهتری برای شیمی درمانی کشف کرده اند. آنها راهی برای کشتن انتخابی سلول های سرطانی در بدن انسان با بهره گیری از توکسین های باکتریایی(بوتاکس) و مولکول های آران ای پیام رسان(mRNA) ابداع نموده اند.
آنها مولکول های mRNA سم را مستقیماً به سلول های تومور سرطانِ پوست در مدلهای حیوانی تزریق کردند و با کمال تعجب، این درمان جواب داد. موفقیتی که قبلاً هیچ گاه به دست نیامده بود.
توکسین(Toxin) ماده ای خطرناکست که درون سلول های زنده یا جانداران تولید می شود. بدین سبب در این تعریف، زیست کش های به وجود آمده توسط فرآیندهای مصنوعی مستثنی شده اند. این عبارت، اولین بار توسط لودویگ بریگر شیمی دان آلی ابداع شد که از واژه تاکسیک(Toxic) به مفهوم سمی مشتق شده است.
در صورتیکه فردی بوسیله سم توکسین مسموم شود، مبتلا به دید دوتایی و فلج کلی بدن و اعضا شده و در نتیجه ی فلج شدن شش ها بیماری در نهایت منجر به مرگ فرد می شود. اینگونه سم در قوطی کنسروهای فاسد شده که علامت آن برآمده شدن آنهاست، یافت می شود که در اثر تولید گاز بوسیله باکتری های درون قوطی تشکیل می شود.
دن پیر یکی از نویسندگان این مطالعه و معاون بخش تحقیق و توسعه TAU اظهار داشت: ایده ما این بود که مولکول های mRNA ایمن رمزگذاری شده برای سم باکتریایی را مستقیماً به سلول های سرطانی برسانیم و این سلول ها را ملزم به تولید پروتئین سمی نماییم که بعداً آنها را از بین ببرد. این مانند قرار دادن یک اسب تروا درون سلول سرطانی است.
درمان «توکسین mRNA» چگونه کار می کند؟
مطالعات قبلی نشان میدهد که بوتاکس یا سم بوتولین می تواند کاری کند که بیماران سرطانی نسبت به درمان های خاص سرطان همچون شیمی درمانی بیشتر واکنش نشان دهند. این ماده بطور کلی جهت استفاده توسط انسان بی خطر است و بطور بالقوه می تواند رشد و تکثیر تومورهای سرطانی را کم کند.
متخصصان سرطان پوست گزارش می دهند که وقتی دانشمندان از بوتاکس همراه با شیمی درمانی استفاده کردند، میزان بقای افراد مورد آزمایش تا ۳۵ درصد افزوده شد.
پتانسیل ضد سرطانی این سم، پژوهشگران را برای انجام یک آزمایش هیجان انگیز الهام بخشید. آنها بوتاکس را از باکتری سودوموناس(pseudomonas) استخراج کردند و آنرا در مولکول های mRNA کدگذاری کردند. سپس مولکول ها را درون نانوذرات لیپیدی بسته بندی کردند و مستقیماً به سلول های تومور داخل مدلهای حیوانی تزریق کردند و به موفقیتی رسیدند که تا حالا هیچ گاه به دست نیامده بود.
افراد مورد آزمایش به بیماری ملانوم که نوعی سرطان پوست است، مبتلا بودند. این mRNA، تومورهای سرطانی را باردیگر برنامه ریزی کرد و پروتئین های سمی تولید کرد که در نهایت آنها را از بین برد.
جالب توجه است که رویکرد مشابهی نیز برای ساخت واکسن های mRNA کووید-۱۹ استفاده شد.
پیر اظهار داشت: با یک تزریق ساده به بستر تومور می توانیم سلول های سرطانی را بدون لطمه رساندن به سلول های سالم ملزم به «خودکشی» نماییم.
این درمان به قدری خوب عمل کرد که ۴۰ تا ۶۰ درصد از سلول های سرطانی را در مدلهای حیوانی از بین برد.
بگفته پژوهشگران، نکته جالب تر این است که خیلی از سموم باکتریایی دیگر نیز می توانند برای پیش گیری از سرطان استفاده شوند.
بدین سبب برای مثال، اگر تومورهای سرطانی به نحوی در مقابل بوتاکس مقاومت کنند، دانشمندان می توانند از سم طبیعی دیگری بهره گیرند.
با این وجود، چنین چاره ای برای بیماری که مقاومت در مقابل شیمی درمانی ایجاد می کند، وجود ندارد.
پژوهشگران می گویند: این روش ممکنست نشان دهنده کلاس جدیدی از درمان ها باشد که می تواند نیاز بالینی برآورده نشده برای درمان تومورهای جامد را برطرف کند. ما امیدواریم این جنبه را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم و اثر درمانی بهبود یافته را در مدلهای تومور بیشتری در آینده نشان دهیم.
این مطالعه در مجله Theranostics انتشار یافته است.1402/04/14
12:35:08
0.0 / 5
365
تگهای خبر: متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سی دس دریا