سی دی دریا

ناوهای هواپیمابر سلولی که سرطان را از بین می برند!

ناوهای هواپیمابر سلولی که سرطان را از بین می برند!

به گزارش سی دی دریا، پژوهشگران چینی موفق به ابداع نانو سکویی شبیه به «ناو هواپیمابر» شده اند که می تواند سلول های سرطانی را در سرطان پستان از بین ببرد.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، سرطان یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در سرتاسر جهان است و سالانه حدود ۱۰ میلیون قربانی می گیرد. شایع ترین نوع سرطان، سرطان سینه یا سینه است که در سال ۲۰۲۰ شاهد ۲.۲۶ میلیون مورد جدید از آن بوده ایم و منجر به مرگ ۶۸۵ هزار نفر در سرتاسر جهان شده است.
سرطان از تبدیل سلول های طبیعی به سلول های تومور در یک فرایند چند مرحله ای به وجود می آید که عموماً از یک ضایعه پیش سرطانی به یک تومور بدخیم پیشرفت می کند. سرطان گاهی اوقات متاستاز می دهد، به این معنا که از یک قسمت بدن به قسمت دیگر توسعه می یابد. این معمولا به این معنا است که سرطان پیشرفت کرده و به مرحله ای رسیده است که احتیاج به درمان تهاجمی تری دارد.
روش های درمانی مرسوم مانند جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی گاهی اوقات می توانند سلول های سرطانی را از بین ببرند، اما منجر به تخریب بافت های سالم هم می شوند.
پژوهشگران چینی می گویند چاره ای دارند که نه تنها می تواند رشد تومورهای اولیه را مهار کند، بلکه می تواند تومورهایی را که متاستاز داده اند، مهار کند.
یک نانوسکوی هوشمند چند کاره
این تیم، نانوسکوی هوشمندی را توسعه داده است که می تواند به صورت همزمان چندین عامل در رابطه با رشد و متاستاز تومور را هدف قرار دهد که به شکل ویژه در درمان سرطان سینه مفید می باشد. لازم به ذکر است که خیلی از سرطان ها در صورت تشخیص زودهنگام و درمان موثر، قابل درمان هستند.
این نانوسکو «ناو هواپیمابر» نامیده می شود، چونکه هر ذره وظیفه منحصر به فردی را انجام می دهد. پژوهشگران از یک بسپار(پلیمر) بعنوان عرشه بهره برده اند و سطح آنرا با عامل هدف گیری پپتید LyP-۱ اصلاح کرده اند که می تواند به صورت انتخابی به سلول های سرطان سینه متصل شود و باعث مرگ سلولی شود. این به نانوسکو کمک می نماید تا تومورهایی را که به قول تیم، هدف هستند، پیدا کند.
سپس پژوهشگران سولفید مس(CuS) و DMXAA، دارویی را که سلول های عروقی تومور را برش می دهد، در این نانوسکو ترکیب کردند.
پژوهشگران می گویند وقتی نانوذرات CuS در معرض نور نزدیک به فروسرخ قرار می گیرند، گرمایی تولید می کنند که می تواند سلول های سرطانی را از راه فرآیندی به نام فوتوترمال درمانی از بین ببرد. داروی DMXAA هم به القای مرگ سلول های عروقی تومور کمک می نماید و در نهایت منجر به مرگ بافت تومور می شود.
این کار نه تنها سلول های تومور را از بین می برد، بلکه هم افزایی CuS و DMXAA سبب تحریک سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با سرطان می شود.
نتایج امیدوارکننده این نانوسکو برای درمان سرطان پستان
این نانوسکوها دارای اندازه یکنواخت، پایداری مناسب، بازدهی تبدیل فتوترمال بالا و عملکرد آزادسازی داروی رضایت بخشی هستند.
آزمایش های سلولی نشان دادند که این نانوسکوها توانایی هدف گیری در شرایط آزمایشگاهی، توانایی فرسایش فتوترمال و توانایی فعال سازی سیستم ایمنی را دارند.
پژوهشگران می گویند، این نانوسکو در شرایط آزمایشگاهی آزمایش شده است و نتایج امیدوارکننده ای را برای درمان سرطان سینه نشان میدهد. ما امیدواریم که بتوان این فناوری را جهت استفاده بالینی در آینده توسعه داد.
قابل ذکر است که نویسندگان اصلی این پژوهش به نام شی شیانگ یانگ و کائو شیویان بیشتر از یک دهه است که بر استفاده از نانو بیوتکنولوژی در درمان سرطان تمرکز کرده اند.
این مطالعه در مجله معتبر Small انتشار یافته است.
منبع:

1402/03/21
10:08:21
0.0 / 5
449
تگهای خبر: فناوری , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سی دس دریا