سی دی دریا

تولید ماده ای جدید با ترکیب خاصیت های آجر و تشک!

تولید ماده ای جدید با ترکیب خاصیت های آجر و تشک!

سی دی دریا: ترجیح می دهید به یک دیوار آجری برخورد کنید یا یک تشک؟ برای بیشتر مردم، انتخاب بین این دو دشوار نیست. دیوار آجری سفت است و ضربه ها یا ارتعاشات را به خوبی جذب نمی کند در عوض تشک نرم است و ضربه گیر خوبی بشمار می رود اما گاهی در طراحی مصالح به هر دوی این خاصیت ها نیاز داریم. موادی که باید در جذب ارتعاشات خوب عمل کنند اما باید به اندازه ای محکم باشند که تحت فشار فرو نریزند.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، اکنون تعدادی از محققان موسسه فیزیک دانشگاه آمستردام (UvA) راهی برای طراحی موادی یافته اند که هر دوی این خاصیت ها را دارند.
بطور معمول دو مشخصه ی یک ماده بطور متقابل منحصر به فرد است یعنی یک ماده یا مستحکم است، یا می تواند ارتعاشات را به خوبی جذب نماید اما به ندرت ماده ای وجود دارد که بتواند هر دوی این خاصیت ها را داشته باشد. با این وجود، اگر بتوانیم موادی بسازیم که هم سفت باشند و هم در جذب ارتعاشات خوب عمل کنند، کاربردهای زیاد بالقوه ای خواهند داشت؛ برای مثال از طراحی در مقیاس نانو گرفته تا مهندسی هوافضا.
تعدادی از محققان دانشگاه آمستردام حالا راهی برای ایجاد موادی یافته اند که سفت هستند، اما همچنان در جذب ارتعاشات خوب عمل می کنند و نکته ی مهم دیگر اینکه می توان آنها را بسیار سبک ساخت.
دیوید دایکسترا (David Dykstra)، نویسنده ی اصلی این مقاله، توضیح می دهد: ما کشف کردیم که نکته در استفاده از موادی است که مانند ورقه های فلزی نازک، خم می شوند.
وقتی این ورقه ها به روشی هوشمندانه در کنار هم قرار می گیرند، سازه های تولید شده به جاذب های عالی ارتعاش تبدیل می شوند که در عین حال، بخش زیادی از سختی موادی که از آن تولید شده اند را حفظ می کنند. علاوه بر این، نیازی نیست که ورق ها ضخامت زیادی داشته باشند و بدین سبب می توان این مواد را به نسبت سبک ساخت.
کاربردهای زیاد
پژوهشگران بطور کامل خواص این مواد را بررسی کردند و دریافتند که همه ی آنها این ترکیب جادویی سختی و توانایی در از بین بردن ارتعاشات را نشان می دهند.
از آنجا که مواد شناخته شده ی دیگر، این مجموعه ی مطلوب از خواص را یکجا در خود ندارند، مواد آزمایشگاهی جدید یا فرامواد دارای طیف وسیعی از کاربردهای بالقوه در مقیاسی بسیار وسیع هستند.
از کاربردهای احتمالی آنها می توان به استفاده در صنایع هوافضا، خودرو و بسیاری دیگر از طرح های عمرانی اشاره نمود. همین طور در مقیاس میکرو کاربردهایی مانند توسعه میکروسکوپ وجود دارد.
دایکسترا می گوید: انسان ها دوست دارند چیزهای مختلف بسازند که برخی کوچک و برخی بزرگ هستند و ما تقریباً همیشه می خواهیم این سازه ها سبک باشند.
اگر بتوان این کار را با موادی که هم سفت و هم جاذب خوب ضربه هستند انجام داد، خیلی از طرح های موجود می توانند بهبود یابند و بسیاری طرح جدید ایجاد شوند. در حقیقت هیچ انتهایی برای کاربردهای ممکن وجود ندارد.
منبع:

1402/03/15
19:26:49
0.0 / 5
430
تگهای خبر: هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان سی دی دریا
سی دس دریا