سی دی دریا
یادداشت مهمان،

داوری اردکانی درد فرهنگ و درد اخلاق دارد

داوری اردکانی درد فرهنگ و درد اخلاق دارد

سی دی دریا: دکتر محمدرضا عارف، استاد مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف و عضو پیوسته فرهنگستان علوم به مناسبت نودمین سالروز تولد «رضا داوری اردکانی» یادداشتی را در اختیار اداره اخبار علمی و دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) قرار داده است که مشروح آن به شرح زیر است.


به گزارش سی دی دریا به نقل از ایسنا، در این یادداشت آمده است:
«عملکرد آموزش عالی کشور در دهه چهارم انقلاب اسلامی به­ خصوص در بخش کمی قابل قبول بوده و در بعضی موارد از برنامه های موجود پیش افتاده است. اما حالا جهت گیری آموزش عالی کشور باید به سمت رشد و ارتقاء کیفی باشد. بدین سبب سهم ایران در گسترش مرزهای دانش و تبدیل علم به فناوری و بعد از آن تولید ثروت باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد و نظام ملی نوآوری نیز در همه سطوح و دستگاهها باید به یک باور ملی تبدیل گردد و نوعی همسویی میان تولید علم و نیازهای کشور ایجاد شود.
برای دستیابی به این هدف مهم، ایجاد مکانیزم های تشویقی بسیار حائز اهمیت می باشد. الگوسازی از مفاخر و بزرگان دانش و فرهنگ این کشور یکی از این مکانیزم­ های تشویقی است و به این کار باید اهتمام ویژه شود. ما از الگوسازی به خصوص در جوامع علمی غافل بوده ­ایم و حتی در بعضی موارد الگوسوزی کرده­ ایم. این اقدام حیاتی، توسط دانشگاه ­ها و مراکز علمی و پژوهشی و برای نسل جوان یک ضرورت است.
استادان بزرگی در دیار ما -یزد- دیده به جهان گشوده ­اند که از زمان نوجوانی، برای ما الگو بوده ­اند. استاد رضا داوری اردکانی، مرحوم استاد علیمحمد کاردان و استاد مهدی بهزاد همچون مفاخر بزرگ یزدی­ تبار هستند که همیشه برای نسل جوان و با دانش و با فرهنگ این کشور الگو بوده و با قدرت بالا در جذب جوانان و پژوهشگران و شیفتگان علم، به تفکر و دانش و فرهنگ این کشور خدمت کرده ­اند.
اینجانب علاوه بر افتخار سال­ ها ارادت و همراهی و همکاری با هر سه بزرگوار، توفیق داشته ­ام در فرهنگستان علوم نیز با حضرات همکار باشم و از آراء و آثار و تجارب بهادار ­شان بهره ببرم. در این یادداشت و به مناسبت گرامیداشت نودمین سال تولد استاد گرانقدر جناب آقای دکتر داوری لازم می­دانم چند جمله ­ای درباب این استاد ممتاز فلسفه ذکر کنم؛
آقای دکتر رضا داوری اردکانی از سرمایه ­های علمی و فکری این کشورند و همچون خاصیت های ممتاز شخصیتی ایشان، مسئولیت­ پذیری، وارستگی، سعه صدر، آزاد اندیشی، نگاه علمی در تمامی امور و تواضع در مقابل هجمه ها است. ایشان جایگاه برجسته­ ای در بین جامعه دانشگاهی و جامعه فرهنگی کشور دارند و شاید نسل جوان و فرهنگ ­دوست کشور و اهل تفکر، در آینده، بیشتر قدر آثار و افکار این فیلسوف فرهنگ را بدانند و به آن توجه نمایند.
نکته دیگری که باید بر آن تاکید شود مدیریت عالمانه و مدبرانه و اخلاق ­مدارانه دکتر داوری در فرهنگستان علوم بوده است. ایشان با حفظ استقلال این مرکز بزرگ علمی کشور و عدم درگیری این فرهنگستان با مسائل و غوغاهای سیاسی، همیشه با مشورت اهل علم و فرهنگ، جایگاه و مقام فرهنگستان را حفظ کرده­ و اهتمام داشته ­اند که فرهنگستان به عنوان یک مرکز علمی و مستقل در راستای نیل به اهداف خود و توسعه علم و دانش در کشور فعالیت داشته باشد و ارتقاء علم و دانش در کشور دغدغه همیشگی و روزانه ایشان بوده است.
باز به این نکته اشاره می­ کنم که آقای دکتر داوری اردکانی با دردِ علم، با دردِ فلسفه، با دردِ فرهنگ و با دردِ اخلاق زندگی می­ کنند و همیشه دغدغه فرهنگ و پیشرفت علم و توسعه داشته­ اند و در تمامی آثارشان این دغدغه ها نمایان است.
استاد داوری براین باورند و بر این نکته تاکید دارند که نباید مسائل در بالاخانه ذهن فیلسوف محصور شوند، بلکه باید به چالش های جهان امروز اندیشید و راهی برای برون ­رفت از مسائل و مشکلات گشود.
برای این استاد بزرگ و متفکر گرانمایه سلامت، طول عمر و عزت و دوام توفیقات مسئلت دارم.»

منبع:

1402/03/13
15:30:50
0.0 / 5
374
تگهای خبر: آموزش , دستگاه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سی دس دریا